Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди жътвата- тревоги и надежди на зърнопроизводителите

Снимка: Радио ВИДИН


Дни преди жътвата- какви са тревогите на зърнопроизводителите, има ли резултат от протестите, когато основното недоволство бе заради нерегламентирания внос на зърно от Украйна, какво е състоянието на посевите и какви са очакваните добиви- в "Земята, която ни храни" коментираме темата с председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски:

"Резултат от протестите имаше, имаше срещи, разговори, но за съжаление, не се получи забрана за внос на слънчоглед и слънчогледово олио. Реално в България влиза голямо количество слънчоглед, а в последно време и цистерни с нерафинирано олио... От известно време се забелязва леко поскъпване на слънчогледа, колебае се в ценовия порядък 65-70 ст. за килограм... Не съм доволен от постигнатите резултати..., ние не получихме обещаното и продадохме пшеницата на безценица, на 35-36 ст., слънчогледа на 62-63 ст., т.е. загуби земеделският производител. Това ще се почувства през следващата година, защото голяма част от производителите ще имат сериозни трудности при изплащане на рентта и осигуряването на семената... Протестът имаше смисъл, хората имаха необходимост ото него, но всички очаквахме нещо по-сериозно- да се получи спиране на слънчогледа...  В момента ЕС се опитва да ни "запушат" устата, очаква се да ни компенсират с около 6-7 лева за производителите на слънчоглед, но това не може да компенсира нашите загуби и ще доведе до много големи трудности... ", посочи зърнопроизводителят.

По думите му продукцията се продава на безценица и под себестойност, а проблемът с реализацията на слънчоглед продължава да е сериозен. В същото време торовете и препаратите държат цени, наред с това налице са и катаклизмите на времето, заради които много производители от региона, пострадаха от обилните валежи. В останалите региони посевите на есенниците са в добро състояние, очакват се добри добиви, но пред земеделците продължава да стои въпроса как ще съхранят продукцията и дали ще продадат на добра цена:

"В момента няма оферти, но всички се надяваме, че цените ще се раздвижат. Живеем с надежда, но първата надежда е да успеем да приберем това, което е на полето и да го съхраним в нашите складове, след това ще мислим и за реализация на продукцията... Рано е да говорим за добиви, дъждовете, които паднаха, забавиха началото на жътвата... Полетата са в добро състояние, чисти от плевели, запазени от болести, прогнозата е че се очакват добри добиви..."

Според Андрейнски най-големите разходи при зърнопроизводителите са за семена и торове. Голямо перо са и рентите:

"Рентите в отделни части на региона варират между 60-80-120 лева на декар... Това е нещото, което ще затрудни много земеделските производители- да плащат високите ренти... Когато има проблеми, може да се намери и решение, но всеки трябва да бъде коректен с арендодателите, да се изплати навреме и договорената сума... Всеки трябва да си направи сметката- когато поеме ангажимент, да го изпълни..." 

Официално жътвата ще бъде открита на 5 юли край с. Бяла, общ. Димово:

"Ще присъстват много земеделски производители, кметове, видинският владика. Ще бъдат показани няколко сорта, ще има техника, ще покажем местни ритуали по зажънване", каза Жечко Андрейнски и пожела на колегите си:

"Повече търпение и надежда, защото ако не си помогнем ние сами, няма кой да ни помогне..." 

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22