Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди жътвата- тревоги и надежди на зърнопроизводителите

Снимка: Радио ВИДИН


Дни преди жътвата- какви са тревогите на зърнопроизводителите, има ли резултат от протестите, когато основното недоволство бе заради нерегламентирания внос на зърно от Украйна, какво е състоянието на посевите и какви са очакваните добиви- в "Земята, която ни храни" коментираме темата с председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски:

"Резултат от протестите имаше, имаше срещи, разговори, но за съжаление, не се получи забрана за внос на слънчоглед и слънчогледово олио. Реално в България влиза голямо количество слънчоглед, а в последно време и цистерни с нерафинирано олио... От известно време се забелязва леко поскъпване на слънчогледа, колебае се в ценовия порядък 65-70 ст. за килограм... Не съм доволен от постигнатите резултати..., ние не получихме обещаното и продадохме пшеницата на безценица, на 35-36 ст., слънчогледа на 62-63 ст., т.е. загуби земеделският производител. Това ще се почувства през следващата година, защото голяма част от производителите ще имат сериозни трудности при изплащане на рентта и осигуряването на семената... Протестът имаше смисъл, хората имаха необходимост ото него, но всички очаквахме нещо по-сериозно- да се получи спиране на слънчогледа...  В момента ЕС се опитва да ни "запушат" устата, очаква се да ни компенсират с около 6-7 лева за производителите на слънчоглед, но това не може да компенсира нашите загуби и ще доведе до много големи трудности... ", посочи зърнопроизводителят.

По думите му продукцията се продава на безценица и под себестойност, а проблемът с реализацията на слънчоглед продължава да е сериозен. В същото време торовете и препаратите държат цени, наред с това налице са и катаклизмите на времето, заради които много производители от региона, пострадаха от обилните валежи. В останалите региони посевите на есенниците са в добро състояние, очакват се добри добиви, но пред земеделците продължава да стои въпроса как ще съхранят продукцията и дали ще продадат на добра цена:

"В момента няма оферти, но всички се надяваме, че цените ще се раздвижат. Живеем с надежда, но първата надежда е да успеем да приберем това, което е на полето и да го съхраним в нашите складове, след това ще мислим и за реализация на продукцията... Рано е да говорим за добиви, дъждовете, които паднаха, забавиха началото на жътвата... Полетата са в добро състояние, чисти от плевели, запазени от болести, прогнозата е че се очакват добри добиви..."

Според Андрейнски най-големите разходи при зърнопроизводителите са за семена и торове. Голямо перо са и рентите:

"Рентите в отделни части на региона варират между 60-80-120 лева на декар... Това е нещото, което ще затрудни много земеделските производители- да плащат високите ренти... Когато има проблеми, може да се намери и решение, но всеки трябва да бъде коректен с арендодателите, да се изплати навреме и договорената сума... Всеки трябва да си направи сметката- когато поеме ангажимент, да го изпълни..." 

Официално жътвата ще бъде открита на 5 юли край с. Бяла, общ. Димово:

"Ще присъстват много земеделски производители, кметове, видинският владика. Ще бъдат показани няколко сорта, ще има техника, ще покажем местни ритуали по зажънване", каза Жечко Андрейнски и пожела на колегите си:

"Повече търпение и надежда, защото ако не си помогнем ние сами, няма кой да ни помогне..." 

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51