Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долно Озирово - пристан за белоглавите лешояди

22
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Долно Озирово. Едно красиво и голямо село, с прекрасна природа и трудолюбиви и горди хора. Край селото минават две реки - Ботуня и Черна. 
Долно Озирово се намира на 6 км от курорта Вършец, и на 25 км от областните градове Враца и Монтана.
Разположено е в полите на Врачанска планина и е известно като специфичен район, в който гнездят  белоглави лешояди. Затова е известно и сред природолюбителите не само в страната, а и в чужбина. 
Тук се намира една от най-големите волиери за отглеждане на белоглави лешояди. От няколко години Дружеството за защита на хищните птици работи по програма за възстановяване на белоглавия лешояд като гнездящ вид във Врачанска планина. През 2004 г. над селото се изгражда първата площадка за изкуствено подхранване на лешояди в Северна България, а през 2008 г. - волиера за реинтродукция на птиците. В момента вече гнездят двойки лешояди и има местна популация от тях. 

Смята се, че наименованието на селото идва от славянската дума „озеро“. Предание разказва за образуването на двете селища. Чумна епидемия принуждава населението да се спасява и то се разделило на две - едните тръгнали на север и основали днешното село Долно Озирово, а другите се спрели на юг, в местността Голяк и образували ново село - Горно Озирово. Селото до 1975 година е било община. Днес в него живеят 400 души.
Кмет на село Долно Озирово е Ангел Петров, пети мандат, от 2003 година до сега. Роден 1953 година, в село Долно Озирово, родословието му е от това село. До 2003 г. работи като началник на пощата във Вършец. Обича родното си място и се гордее с него, неговата история и жители. 

Голяма и здрава е сградата на кметството, строена през 1930 година от строителя Гроздан. Тук намират подслон библиотеката, пенсионерски клуб, здравен кабинет, пощенски клон. До кметството е детската градина,  която е посещавана от над 15 деца.
Най-голямата гордост за селото е построеният църковен храм "Свети пророк Илия". Стойността на църквата е около 300 хил. лв.. Изографисана е от Явор Петков от Враца и Жечо Попов от Бургас по каноните на църквата, казва кметът Ангел Петров:

"Селото е живо село, имаме детска градина, здравен пункт, населението е на средна възраст... Никога не сме имали църква в селото. Аз се амбицирах и реализирах този проект. Трудно беше. Започнахме го 2007-а и близо 8 години го строихме... Храмът ни работи и е действащ сега... Имахме най-модерния киносалон в общината, но беше унищожен... С демонстрационен проект го възстановихме и сега го ползваме... Имахме проблеми с мостовете на реката и от последните преливания на реката водата го отнесе..."

Няколко са проблемите, които трябва да бъдат решени в селото. Край село Долно Озирово съществува складът за пестициди, който е останал отпреди, трябва да бъде затворен и отровите да бъдат преместени. Все още се чака процедура, с която да се премахне този опасен склад. Инфраструктурата е необходимо да бъде подобрена. Освен това често има аварии по водопроводната мрежа, която е много стара и създава проблеми. 
Общо 2 милиона и 200 хиляди лева са необходими да бъде подменена старата ВиК мрежа в селото, но докато има два ВиК оператора, не може да се кандидатства по проекти. 
По програма "Чиста околна среда" е спечелен проект, изградена е открита сцена за 15 хил. лв. в центъра на селото. В близост е училището, което се руши, затова са сложени плакати и изображения, които да създават по-уютна обстановка. В момента изграждат навес в гробищния парк, в който да се събират хората по различни поводи.

Селото е известно като единствен производител на вар по ръчен метод още от римско време. Смята се, че варта тук е с изключително добри качества. В миналото местните хора така са си изкарвали прехраната, казва кметът Ангел Петров 

Читалището в село Долно Озирово има богата и разнообразна дейност. Певческата група от 11 жени пее почти професионално, казва Цветанка Митрова, секретар в библиотеката. 

Срещаме много хора пред кметството и пред здравната служба. Дошъл е лекарят, и от плевенска частна болница да преглеждат хората. Питаме ги как се живее  в село Долно Озирово.

"Хубаво се живее тук. Всичко ми харесва в селото, работи се много... Превоз нямаме до големите градове, който няма лична кола, загива... Постоянно идва лекар... Пенсионери сме, тук сме се родили и тук живеем... В пощата идват хората да си плащат сметките, абонират се за вестници..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще замирише ли на асфалт това лято в Северозапада?

Близо 200 млн. лева обявиха, че ще вложат в ремонти, строителство и дълготрайни активи тази година трите областни центъра на Северозападна България. Изпълняват ли по график строително-ремонтните дейности? Помислено ли е и за по-малките населени места? Има ли спънки за изпълнението на капиталовата програма на общините?  Капиталовата програма на..

публикувано на 12.08.25 в 13:10

Защо ни трябва специализирана летателна техника за гасене на пожари

България е обхваната от пожари. При някои от тях изгоряха домове на хора, други унищожиха гори и реколта. За да може да се справи с огнената стихия, България поиска помощ по въздуха съгласно Механизма за подпомагане на Европейския съюз. Липсата на специализирана летателна техника прави борбата с огнената стихия бавна и неефективна. Затова..

публикувано на 11.08.25 в 14:47
Любен Иванов

Любен Иванов: 15 години ГЕРБ унищожаваше Северозапада в интерес на ДПС

Четири вота на недоверие, скандали, арести, договорени средства по ПВУ, както и продължаващи сътресения в ДПС, белязаха политическия сезон, фокусиран почти изцяло върху Еврозоната.  Правителството на Росен Желязков обещава, че ще следва и занапред заявените приоритетите, докато протестърските настроения се засилват през горещото лято...

публикувано на 07.08.25 в 10:25
Ваня Василева

Ваня Василева: Господин Пеевски подкрепи моите усилия за развитие на инфраструктурата в нашия край

"Считам, че започнах работата, която е най-важната за хората от нашия регион: това, което бях договорила да започне, защото 3-4 години беше замразено всичко по проекта относно пътя, който трябваше да бъде до Видин. Така чаканата магистрала визирам. Не знам дали точно магистрала ще бъде в истинския смисъл, но поне да бъде този път, който беше започнат и..

публикувано на 07.08.25 в 10:00

Кои летни дестинации избират жителите на Северозапада?

Българските граждани са пътували значително по-често в чужбина през юни 2025 година, показват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Регистрирани са близо 944 хиляди пътувания - с над 10% повече спрямо същия месец на предходната година. Нарастването обхваща всички основни категории цели на пътуване, включително..

публикувано на 06.08.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Скандали, но и нормализация белязаха парламентарния сезон

Политическите процеси у нас постепенно се нормализират и правителството има шанс да управлява пълен мандат. Това каза в "Посоките на делника" изпълнителният директор на социологическата агенция "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков в коментар за края на парламентарния сезон. "Въпреки скандалите и вотовете на недоверие, парламентът работи,..

публикувано на 05.08.25 в 13:19

Затягат контрола при шофьорските курсове

Нови мерки целят да затегнат контрола при шофьорските курсове. От средата на юли всички автошколи задължително използват GPS приложение при провеждането на курсовете и изпитите за шофьорска книжка. Чрез него може да се проследи цялото обучение - от записването в школа по кормуване, през плащането на такси, преминаването през теоретична и..

публикувано на 04.08.25 в 11:05