Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма търсене за рапица и ечемик, пшеницата се търгува за 300-330 лева за тон

Около 500 кг от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН


По-ниски добиви очакват зърнопроизводителите тази година, проблем са и ниските изкупни цени. В началото на месеца бе даден официален старт на жътвата в област Видин, около 60 % от площите вече са ожънати. Пролетните дъждове са влошили състоянието на иначе добре презимувалите есенници, посочи директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин Пламен Генов:

"Проблемът дойде с влажната пролет и прекомерните дъждове през юни, които способстваха за развитие на доста болести появи се жълта ръжда, кафява ръжда, септориоза, което намали добивите. От друга страна дъждовете доведоха до масово вторично затревяване на есенните посеви. Наложи се неколкократно да бъде третирано с фунгициди, което оскъпява продукцията- и без това тази година тя е достатъчно скъпа..."   

Около 520 хиляди декара ще бъдат реколтирани тази година във Видинско. Най-голям е делът на пшеницата- около 479 хиляди декара, рапицата е 35 хиляди декара, към момента търсене няма... Около 60 % от площите са ожънати, преди дни жътвата е започнала и във високата част на областта- общините Димово и Макреш. Средният добив към момента е около 500 кг от декар, но има и землища с по-ниски добиви. Огромният проблем си остава пласирането на продукцията, посочи Пламен Генов. 

"Стара и нова реколта се срещнаха, около 2 милиона тона от старата реколта има в България, във Видинско също има залежала продукция. За втора година ще се продава под себестойност, което ще е пагубно за малките и средните... В момента ечемик не се търси, пшеницата върви около 300-330 лева на тон, което е много под себестойност... "

По думите на Пламен Генов настъпилите горещини са пагубни за пролетниците: 

"Допреди седмица пролетниците се развиваеха добре, закъсня сеитбата на слънчоглеа, заради дъждовете, а високите температури оказват пагубно влияние... Започнаха да опадат долни листа на слънчогледа, което води до влошено изхранване на растението. Има определена влага, но въздушната влага, високите температури, понякога и суховей- това е завод на открито. Надяваме се да завали...

На 21 юли изтича срокът за подаване на заявления от фермерите по директните плащания за 2023 год., както и за корекции по вече подадени заявления. Въпреки проблемите заради късите срокове, над 90 % от заявленията са приключени, посочи Пламен Генов:

"Някои изисквания дойдоха по средата на стопанската година, които нямаше как да се съобразят, брой култури, площи... Възползват се стопните от интервенциите за зелените плащания, около 92 % от заявленията са приключени... От интервенциитге се възползват предимно зърнопроизводителите, това е и най-развитият сектор в страната, който е конкурленто способен в европейски и световен мащаб. Бедата е там, че ние се конкурираме украинска и руска продукция, където изискванията са по-ниски. В ЕС има доста изисквания за еко, вида препарати, начина на торене, което оскъпява продукцията..." - каза Пламен Генов и пожела на стопаните:

"Кураж и дано да успеят тази година!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иван Тенев

"Музикална зона" в памет на Иван Тенев – вечният бохем

 В днешното издание на „Музикална зона“ отдаваме почит на една от най-колоритните личности на българската музика и култура – Иван Тенев, известен на всички като Агент Тенев. Роден в София на 2 септември 1951 г., той започва като художник и карикатурист, а впоследствие става автор на текстовете на над 400 песни за легендарни родни изпълнители..

публикувано на 03.11.25 в 09:00

"Неделник" от 2 ноември 2025 година

Здравейте приятели! Зима идва… време за топли чорапи, усмивки и добри новини! „Неделник“ е добра новина и вече е на сайта. За начало отново прелистваме старите вестници и с усмивка си припомняме онези хубави новини от близкото минало - защото хубавите истории никога не остаряват! Първата ни спирка е Бяла Слатина , където..

публикувано на 02.11.25 в 14:35

Да бъдем милостиви с надежда за вечния живот

Днес е Пета неделя след Неделя подир Въздвижение "Аврам пък рече: чедо, спомни си, че ти получи вече доброто си приживе, а Лазар – злото;  сега пък той тук се утешава, а ти се мъчиш."  /Лук.16:25/ Разказът на Господ Иисус Христос за богаташа и бедния Лазар има непреходна стойност. Ако миналото време преведем в сегашно и единственото число..

публикувано на 02.11.25 в 08:00

Търсите изход? Това е смехът.

Когато се казваш Грозьо Грозев и всички ти викат Грозния – колкото заради името, толкова и поради факта, че наистина не си измил зорите, – имаш два избора: да пораснеш смачкан до обезличаване комплексиран човечец, или да обърнеш негативите в позитиви по най-нахалния, но безотказно работещ начин – чрез хумор и демонстративен индивидуализъм,..

публикувано на 31.10.25 в 17:05

"Едно" на 31 октомври 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" организираха през месеца.  В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на готвача с кулинарно състезание. П роведоха и отборно спортно състезание по дартс. Използваха едни от топлите и слънчеви дни на..

публикувано на 31.10.25 в 16:49

Когато радостта се шие с любов – историята на Илиана Кънчева

Днес в рубриката "Професия-хоби" ще ви запознаем с Илиана Кънчева. Илиана от дете обича да шие и някак си съдбата цял живот я води към това да стане шивач. От десет години тя вече има и собствено ателие в град Видин и описва своята професия като удоволствие. Обича да шие народни носии и официални рокли, а най-голямата награда за труда и е..

публикувано на 31.10.25 в 16:10

Маска и тиква или буквар- кое да изберем?

Всяка година в края на октомври се изправяме пред вечната "битка" - тикви срещу буквари! От едната страна е Хелоуин, с костюми, маски и лакомства. От другата - Денят на народните будители, когато свеждаме глава пред делото на духовниците, книжовниците и възрожденците, които са събудили българския дух и го държат жив вече векове!  В последните..

публикувано на 31.10.25 в 16:00