Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешна ли е многомандатната формула за кметове на населените места?

Снимка: Радио Видин

В края на миналата седмица, непосредствено преди внасянето на общия проект за изменения в Конституцията, "Продължаваме промяната-Демократична България", ГЕРБ и ДПС се разбраха за някои спорни текстове. Сред тях бе отпадането на едно от най-коментираните предложения на ПП-ДБ за това да се въведе ограничение в броя кметски мандати по места. От обединението предложиха кметът на община да може да бъде преизбран на същата длъжност само за още един мандат. Мярката бе мотивирана с това, че в някои райони властва феодализъм. Този текст обаче веднага породи съмнения, че ПП-ДБ опитва да елиминира успешните кметове на ГЕРБ и ДПС, че няма яснота какво се разбира под "преизбиран", дали два поредни мандата касае или е сведен само до "община", а не се говори за районни кметове, кметове на кметства, кметски наместници, че ако ще се налага ограничение за кметовете, защо такова не се наложи и за депутатските мандати. Но най-сериозният аргумент “против” бе фактът, че в много населени места, особено в малките такива с предимно застаряващо население, често няма и кандидати за поста. ГЕРБ и ДПС вече дадоха заявка, че ще са против такава поправка в основния закон, а от ПП-ДБ бързо се съгласиха тя да отпадне. Защо подобно предложение се оказа поредният "горещ картоф" на политическата трапеза? 

В област Монтана има 11 общини. С най-дълъг стаж е кметът на община Медковец. Венцислав Евгениев вече 8 мандата управлява, а с него разговаря Любо Андреев:

"Определено считам, че това е в разрез с демократичните норми. Съгласно избирателния закон и Конституцията това е мажоритарен избор. Хората имат право да избират свободно и когато виждат в един човек капацитет и способност да бъде добър стопанин, да полага добри грижи за населените места, да бъде гарант, че хората ще получават едни по-добри условия за живот, за реализация и имат удовлетворение от неговата работа, иват право да го избират."

Най-младият кмет в област Монтана е Нина Петкова. Тя кмет на Община Георги Дамяново и е избрана за първи път през 2019 година.

"Един мандат определено не стига. Доста време от него е за опознаване на ситуация, проблеми, дори и да се стигне до вариант на мандатност, за мен трябва много добре да се обмисли, защото един-два мандата не са достатъчни човек да свърши това, което е планувал."- коментира Нина Петкова.

Златко Живков е кмет на Община Монтана през последните 24 години.

"Изключително съм изненадан от непремерената атака срещу местната власт. Българинът има право да избира и да бъде избиран. Не могат да бъдат ограничавани правата по никакъв начин. Никъде в Европейския съюз няма такава практика."- подчерта Златко Живков.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения по темата:

"Аз бих направил един мандат, да го намалят, защото се свързват с мафията и почват далавери. Има ли беден кмет или някой да е бил във властта и да е беден? ... Защо, те правят ли нещо? какво правят? Само се водят кметове. Ето вижте - какво е направено тук за града? Направо пропада Видин ... На мен ми се струва, че кметът добре работи и виждам подобрение. Отстрани като идвам ми се вижда, че е по-чисто, по-подредено, оправят се нещата."

Кметът на Община Белоградчик инж. Борис Николов е на тази длъжност през мандатите 1990 г. -1994 г., 2011 г. - 2015 г., 2015 г. - 2019 г., 2019 г. - 2023 г. С него разговаряхме за успешната формула на многомандатното кметско управление.

"Аз обичам да сравнявам общини с по един мандат кметове и с по няколко мандата. Вижте Видин, Монтана и Враца - фрапиращо. Видин не повтори един кмет мандата си, независимо по каква причина - виждаме как се развива видинска област. Виждаме Монтана - попада на един много качествен кмет, шести мандат кмет, виждаме какво става в Монтана. Във Враца за първи път се повтори мандат сега и при всички положения нещата вървят нагоре. Няма проект, освен ако не е нещо дребно от капиталовите разходи, който да може да бъде реализиран за 4 години."- подчерта Борис Николов.

В Община Видин през последните години няма кмет, който да е повторил своя мандат. След 2007 година, когато д-р Иван Ценов приключи вторият си мандат, постът бе поет съответно от Румен Видов, Герго Гергов, Огнян Ценков и д-р Цветан Ценков. Може ли, обаче за един мандат от четири години да се свърши достатъчно работа от една местна администрация - това попитахме Герго Гергов, кмет на Община Видин в периода 2011 - 2015 година.

"Изборът на един кмет се прави от населеното място и от хората, които живеят в него или според нуждите на обществото се избира човека и на него му се вменява съответната задача. Доколко един многомандатен кмет би бил по-успешен от друг, който е изкарал само един мандат е въпрос вече на ситуация, на желание на самия човек и неговия капацитет и възможности да раздаде като мотиватор на целия отбор енергия, знания, увереност, ако щете. Затова си мисля, че всичко от една страна е добре кметовете да имат само по един мандат, но с една ясно уговорка - ако се дава четиригодишен мандат на един кмет, аз бих му дал осем, както е да речем немската система, защото за осем години един управленец има време да планира и да извърши реално това, което е планирал." 

За кое може да съжалява Герго Гергов, че не е успял да реализира по време на кметския си мандат?

"Аз съжалявам за пропуснатите ползи на хората от Видин, защото ако беше продължен с четири години нашият мандат, нещата щяха да изглеждат коренно различно. Не искам да повдигат вниманието на обществото към качеството на хората, които ме наследиха, защото зад тях стои политическа конюнктура, която направи така, че защитените от нас проекти да се изпълняват за два мандата по-късно, даже ще влезем и в трети, но факт е че сме поставили основи върху, които може да се надгражда и аз много се радвам за това."- обясни Герго Гергов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20