Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания на УНИЦЕФ помага на деца и семейства в случаи на насилие

Снимка: УНИЦЕФ- България

От Детския фонд към Организацията на обединените нации в България се присъединиха към обществената и политическа реакция на случаите на насилие, които станаха известни през последните седмици. Изразиха подкрепа към пострадалите и призоваха за нулева толерантност към насилието. Същевременно продължава и кампанията на УНИЦЕФ за осигуряване на достъп до закрила от насилие за децата и семействата. Необходимостта от цялостна, координирана и ефективна подкрепа изтъква Даниела Колева, директор Програма „Закрила на детето“ към Детския фонд на Организацията на обединените нации в България. 

"Въпросът за промяната на нагласите е сърцето на това, което трябва да променим като общество. Безспорно важни са и законите, и програмите, и достъпът до услуги, но ако не променим нагласите, че това не е проблем, който трябва да остава в семейството, не е нещо, от което трябва да се срамуваш, напротив, трябва да се говори и да се търси помощ, то тогава няма как наистина да намерим цялостно и дълготрайно, устойчиво решение. За да се променят тези нагласи, според нас в УНИЦЕФ е изключително важно да има такива услуги за подкрепа, за да знаят хората към кого могат да се обърнат, каква подкрепа могат да получат, да има и този мултидисциплинарен подход, който ние използваме като професионалисти. Това означава, когато някой се обърне за помощ към конкретна институция, без значение дали това е полиция, социална служба, неправителствена организация, която предоставя помощ, да се задвижи по координиран начин цялата система, която да направи индивидуална оценка на това какви са нуждите от подкрепа на пострадалото лице, но и от нуждите от защита, за да може както полицията, така и прокуратурата да свършат своята работа по отношение на правораздаването, но по същия начин тази индивидуална оценка да послужи на хората от социалните служби и подкрепящите организации да преценят мерките и защитата, които те трябва да осигурят. Тук е и сърцевината на кампанията на УНИЦЕФ, че трябва да има такива специални услуги, ние ги наричаме зона за закрила по този модел, в който под един покрив трябва да има и социален работник и психолог. Да има възможност за подкрепа от психотерапевт, съдействие за това да се предостави кризисна интервенция, да се съдейства за прегледи и достъп до здравна грижа, защото знаем колко е важно, когато става въпрос за сексуално насилие, това също веднага да бъде документирано и със съответната съдебна експертиза. Да има възможност за правна помощ и всичко това да се получава по един координиран начин, под един покрив, със съдействието на някой, който те придружава от началото до края, а не пострадалият да бъде оставен сам да търси помощ от една услуга, от една институция. Много често хората се чувстват и обезсърчени, защото извън подкрепата те искат да видят и ефективни мерки от всички органи, които отговорят за това."

От УНИЦЕФ - България популяризират създаването на Детски центрове за застъпничество и подкрепа по модела "Зона ЗаКрила". Първите такива са разкрити с подкрепата на Детския фонд към Организацията на обединените нации през 2016 година и успешно работят в София, Монтана и Шумен. До сега в тях са получили подкрепа повече от 3200 деца и родители. От УНИЦЕФ се надяват до края на годината моделът да бъде приложен и във Варна, Кюстендил и Ямбол. Цитират изводите от външната независима оценка, които показват, че моделът и услугите, предоставяни от трите центъра са ефективни, високо оценени от децата и техните родители и отговарят на нуждите в страната. Препоръката е за прилагане на модела във всички 28 области на България.

Според Даниела Колева е важно да се отбележи, че не е необходимо да се строят центрове за подкрепа във всяка една област, а да се развият съществуващите сега услуги, които се предлагат за деца и семейства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00