Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да наблюдаваме вековните дървета

Снимка: Радио ВИДИН

Идеи за летни разходки с кауза предлага на хората, които обичат да са сред природата, Асоциацията на парковете в България. 

"Това всъщност е продължение на една по-стара идея, с която ние се ангажирахме - темата с вековните дървета в България. Тъй като се оказа, че никой не работи по тази тема и така са сложени малко на заден план, ние преди години проведохме кампания за събиране на информация за нови вековни дървета, която беше доста успешна и получихме стотици предложения. Съответно изготвихме предложения към регионалните инспекции за тяхното обявяване за защита. Помислихме какво още може да направим по тази тема, наблюдавайки какво се случва, установихме че РИОСВ-тата, които са отговорни да извършват мониторинг на състоянието на вековните дървета са претрупани с всякакви ангажименти. Някои от тях са такива, които не търпят отлагане, примерно сигнал за замърсяване, който ако не се отиде на момента веднага замърсяването ще приключи и няма да бъде констатирано нищо. Така че голяма част от задачите на РИОСВ са такива неотложни, спешни и те ги приоритизират, и вековните дървета винаги са малко на заден план", каза Симеон Арангелов - председател на Асоциацията на парковете в България.

Оказва се, че в голяма част от страната на вековните дървета не се прави мониторинг. Затова и от Асоциацията на парковете в България предлагат на хората да извършат наблюдения на вековните дървета:

"Това не изисква никакви експертни познания, достатъчно е просто да отидем до дървото, да го погледнем. Изготвили сме много лесен за попълване формуляр, който да бъде подаден към нас, а ние след това се ангажираме да подадем накрая на годината информацията от всички такива дървета, които сме получили, към съответното РИОСВ."

Мониторингът е достатъчно да се прави веднъж годишно. Важно е да се знае какво е състоянието на вековните дърветата - дали съхнат, дали има гнилостни процеси, или човешко посегателство върху тях, за да може да се предприемат мерки за спасяването на дървото и удължаване на неговия живот. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29