Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запознати ли сме с рисковете в киберпространството?

Снимка: Радио Видин

Според проучване, проведено от социологическа агенция "Тренд", 64% от българите се чувстват неосведомени по въпросите на киберсигурността. Това показват данните от първото в България национално представително проучване на тема киберсигурност - "Кибер здраве България 2023". Около 42% се оценяват като по-скоро неосведомени, а 22% - напълно неосведомени. 30% смятат, че са осведомени, а 3% не знаят. Възложител на проучването е Съюзът за стопанска инициатива. Общо 5% от българите казват, че им се е случвало да бъдат жертва на киберпрестъпление, а 88% отговарят отрицателно. Не всеки, обаче, би си признал, че е бил измамен през мрежата. 41% са споделяли лична информация в интернет, а 54% не са го правили. 53% биха отделили време и усилия, за да подобрят осведомеността си по темата, а 48% от българите смятат, че родителите носят в най-голяма степен отговорност за сигурността на децата в киберпространството. 39% смятат, че решението за справяне са по-строги закони и ефективно налагане на санкции. В общи линии работата за защита от кибератаки е в ръцете на потребителите. 

Защо трябва да сме информирани и за какво да внимаваме, когато сме в интернет пространството?

Обемът на извадката е 1001 ефективни интервюта с респонденти на възраст, представителността е за пълнолетното население на страната, методът на регистрацията е пряко полустандартизирано интервю "лице в лице", а периодът на провеждане е 4-11 юли. Резултатите от проучването бяха представени от Евелина Славкова от агенция "Тренд": 

"Значителна част от българското общество не е осведомена по темата за киберсигурността. Трябва да имаме предвид, че голяма част от обществото ни, около 14%, никога не използват интернет в ежедневието си. Всички останали хора използват интернет под една или друга форма, дали по цял ден, дали по няколко пъти в седмицата, или в месеца, но все пак голяма част от българското общество, в различни възрастови категории, използват интернет. Реално по-малка част от обществото, около 38%, не се чувстват сигурни в интернет. Съответно това показва, че има необходимост и много възможности да се говори по тази тема." 

Попитахме Евелина Славкова може ли да се твърди, че българите имат слабо доверие в институциите и по тази тема:

"Разбира се това е една от призмите, през които можем да погледнем тези 34%, а другата призма е тази, че те не са запознати към кои институции могат да се обърнат. Едва 24% от българите, според изследването, са запознати с това към кои институции могат да се обърнат при киберпрестъпление. Разбира се в тези 24% има и известна доза престижност да кажеш, че ти знаеш към кого да се обърнеш, тоест този процент може да бъде и много по-нисък, докато близо 70% посочват, че не се запознати. Когато ти не си запознат, много по-трудно е да тръгнеш да търсиш съответната информация към кого да се обърнеш, какви са механизмите и начините, по които да направиш своето оплакване и затова хората предпочитат да се обърнат към близки и познати да им дадат просто някакъв съвет" - обясни Евелина Славкова.

Какво ни съветват специалистите? Потърсихме за коментар Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет:

"Интернет пространството крие много рискове както за възрастни, така и за деца. Технологиите се развиват много бързо, възможностите за бизнес и за престъпления също така се развиват доста бързо, за съжаление и естествено интернет като едно пространство, в което за известно време поне извършителите могат да останат анонимни или поне по-трудно разпознаваеми, се оказва нещо като рай за различни видове престъпления, извършвани върху хора и деца. Има 15 вида киберпрестъпления по наказателния ни кодекс, но това, което най-лесно може да се обясни е, че всякакви видове изнудвания онлайн, кражбата на лични данни и възползването от тях, изнудване с цел придобиване на парични средства, кражба или изнудване чрез снимки или видеоматериали също е престъпление. Изобщо, всякакъв опит да отнемеш нещо през дигиталното пространство на друг човек, както и заплахите, също са криминализирани в Наказателния кодекс" - каза Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет:

Попитахме видинчани чувстват ли се защитени в интернет пространството.

"При мен не е имало такива случаи, но при мои приятели - да. Взимали са им профилите и са ги заплашвали, че ако не дадат дадена сума, ще им покажат някои съобщения и такива неща. Гледах няколко клипчета и си мисля, че това е една група от хакери, които го правят нарочно, срещу държавата, за да може държавата да направи дадени неща, които те искат, а не ги прави... Чувствам се защитена, но човек трябва да внимава каква информация се пуска там. Аз лично нямам такива проблеми, но като цяло трябва да се внимава. Предполагам, че ако се наложи, трябва да се потърси полицията, но иначе аз гледам винаги да съм подсигурена" - коментираха видинчани.

Статистиката показва, че преди 2022 година, всяка година има по една сериозна хакерска атака. През 2021 година беше ударен сайта на националното преброяване. А през 2019 година - Националната агенция за приходите, където изтекоха и данни. От Министерството на електронното управление казват, че до подобни ситуации може да не се стига в бъдеще, защото предстои въвеждането на новата европейска директива за киберсигурност, известна като NIS-2, по която се увеличава броят на секторите, които трябва да спазват правила. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57