Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделското недоволство- причини и решения

Снимка: Радио Видин


С протеста на земеделските производители започна тази седмица. Няма как той да не е тема и на днешното предаване, защото протестните действия продължават. 

Недоволството на земеделците е заради решението да не бъде продължена забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна. Протести имаше и в Северозапада. Врачанските земеделци се събраха на летището в Бяла Слатина, където бе изкарана цялата агротехника от района. Там бе и ръководството на Българския фермерски съюз. Над 150 трактора на земеделци от всички сектори от Монтанско се включиха в протеста, проследи го Любо Андреев. 

Близо три часа вчера пътят за граничния пункт при Дунав мост 2 беше блокиран от земеделски производители от региона, които се включиха в националния протест. Десетки земеделци изкараха тракторите си и затвориха и двете платна на пътя. С протестиращите разговаряха колегите Анжела Каменова и Теодора Макавеева. 

Вдигането на забраната за украинския внос е само поводът за днешния протест. Проблемите в сектора са от години, каза Александър Александров от Управителния съвет на Видинския съюз на зърнопроизводителите:

"... Просто няма чуваемост, няма политики в сферата на земеделието, ако не се намери решение, това е началото на края. Не може да произведеш нещо на една стойност, като продукция, не само зърно... и да го продадеш под тази стойност. Тук е клчът и разковничмето на проблема. Държавата трябваше да се обърне към земеделсикет производители, да чуе проблемите им и да се опита да търси решение, за да не се стига до подобни протести- поредни за последните години..."

В протеста се включиха и животновъди. Александър Александров е от Капитановци. Негодуванието му е заради липсата на политика за спасяване на българското животновъдство и българското производство. 

Протестиращите настояват да бъде спрян вносът не само на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, но и на млека, месо и мед. Сред протестиращите във Видин бе и Александър Стаменов, пчелар от видинското село Ярловица. Според него, тук не става въпрос само за евтиния внос и за пари, а за липса на адекватна политика:

"Отглеждаме около 300 пчелни семейства, подкрепяме всички колеги в абсолютно всички браншове. Положението е такова, че, оставете цените и вноса, това не е съществения проблем, както и субсидиите. Държавата в последните години не прави нищо. Ограничавани сме в количествата, които можем да продаваме на българския пазар. Имаме ограничение до 1 тон, който можем да продаваме на магазини. Това по нашите цени е 7 900 лева- с това трябва да издържам семейството и да правя инвестиции... Другото количество трябва да го давам на фабрики за 3,50 в момента. В крайна сметка, колко пари мога да изкарам, за да си издържам семейството... Тази година съм започнал и трайни насаждения- орехи, лешници, които дават добив след 10 години... Липса на напояване, липса на политики, липса на адекватно субсидиране, били сме на Запад- нямаме равен старт с никой там... Не говорим само за вноса... Проблемите са хиляди и са неглижирани през последните 30 години, и в момента всичко се прави само на документи... Няма реални решения, това продължава на приказки... Никой не е дошъл да ни попита от какво имаме нужда, когато звъним- отговорът е "не знаем"... При нас е първата стая за дишане на кошерен въздух- пчелна терапия, мечтата ми е да направим и детски лагер, но нещата стават бавно, подкрепата е никаква- нулева заинтересованост от държавата..." 

Стефан Борисов е представител на пчеларското сдружение в Брегово. Той сподели, че се е включил в протеста, за да подкрепи колегите си земеделски производители, тъй като представителите на бранша трябва да са единни. 24 пчелари са в сдружението в Брегово, те произвеждат около 30 тона мед годишно. Работят в синхрон със зърнопроизводителите, защото са наясно, че зависят един от друг, казва Стефан Борисов. Болно му е, че българският мед е с отлично качество, но не е достатъчно оценяван. И той, и другите пчелари, отдавна са разбрали, че всеки сам трябва да се спасява, а по-рентабилно е продукцията да се продава по пазарите. 

"Пазар не липсва, но не е въпросът всеки сам да се спасява. Болното е, че младите хора не искат да поемат, защото те търсят сигурност... Трябва да се обърне пирамидата... Министърът да си седи на върха, да подписва документите, да се съобразява с новите тенденции в земеделието и да се стреми да се оттласнем от дъното..."

Тежката земеделска техника няма да влезе в София. Към този момент е на обособен паркинг край Долни Богров. Има и земеделци от Северозапада... Пет са основните им искания и са категорични, че ефективните протестни действия ще продължата до изпълнението на всички. 

Дано да някакво има разумно решение, защото в случая няма печеливши - всеки губи в някаква степен. 

Имат ли право протестиращите, че вносът е конкуренция и заплаха за поминъка- в звуковия файл чуйте и икономиста Владимир Сиркаров в интервю за програма Хоризонт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44