Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като възможност в прехода към енергийна независимост

Снимка: Радио ВИДИН

Геотермалната енергия е местен ресурс, който може да задоволи 12,5% от потреблението на електрическа енергия в Европейския съюз, смята Павлин Стоянов, част от авторския екип на Климатека, юрист, специализира в областите енергетика и климат от 15 години.

Геотермалната енергия е местен ресурс, който има потенциала да осигури базова електрическа и топлинна/охладителна енергия при ефективни оперативни разходи. Тя представлява възобновяем ресурс, който може да бъде експлоатиран с нулеви парникови емисии. Тези основни характеристики поставят геотермалната енергия в центъра на съвременната визия на Европейския съюз за чиста икономика. 

Геотермалната енергия не са само топли извори или минерални води, това е и топлината от 15-20 градуса под повърхността на земята. В дълбочина геотермалната енергия е топлина, която може да се намира и в скали, и в много силно солени разтвори, които не стават за никакви други цели, които са на дълбочина от 3-4 километра. Там температурата може да достигне 100-150 градуса и освен за пряка топлина, тази енергия може да се използва и за производство на електрическа енергия. Тези технологични перспективи са интересни и Европейската комисия затова работи в посока насърчаване и на тази технология, обясни Павлин Стоянов.

"За да разберем технически какво е възможно, са необходими геоложки проучвания специално с цел да се установява навсякъде потенциалът на топлината в различни територии, в различни дълбочини. Тези геоложки проучвания приличат много на проучванията за подземни богатства. Последната една година с геотермалната асоциация на България разработихме законодателни предложения, които бяха внесени в Народното събрание чрез компетентни министерства и народни представители, защото ние работихме в работни групи с тях и бяха приети. Сега, ако бъдат потвърдени с указ на президента ще станат закон. Съгласно тези законодателни промени търсенето и проучването на геотермална енергия ще се извършва по подобие на подземните богатства. Инвеститор, който има желание да го направи, може да инвестира в такъв тип проучвания и ако намери нещо, да има право да експлоатира тези геотермални ресурси. Така се търси нефт и газ, така се търсят всички подземни богатства. Другото нещо, което е важно в това законодателство е, че плитките геотермални ресурси на около 200 метра, които са обикновено 15-20 градуса, за които ви споменах, трябва да са отворени за свободно ползване от гражданите, за да може примерно всяка къща, която желае да си инсталира някаква термопомпа или да използва топлината директно за отопление", каза още Павлин Стоянов.

Какво е индустриалното приложение на геотермалната енергия и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да защитим личните си данни в интернет

Днес отбелязваме деня за защита на личните данни, възникнал като „европейски“, тъй като идеята за отбелязването му е инициирана от Съвета на Европа. Понастоящем той се чества не само в държавите-членки на ЕС, но и в много държави извън Европа. Неговата цел е да информира хората за правата им, свързани с личната информация, както и за начините,..

публикувано на 28.01.25 в 17:15

Дневен център "Зорница" във Враца е с нови придобивки

Дневният център "Зорница" във  Враца , който предлага комплекс от услуги за деца и младежи със специални потребности, е с нови придобивки. Психомоторна зала с интерактивен под и солна стая помагат за терапията, обясни директорът Христина Младенова . "Дневен  център "Зорница" е център за деца и младежи с увреждания. Капацитетът на..

публикувано на 28.01.25 в 16:46

Ще бъде ли премахнат временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" във Видин

След близо четиригодишна сага, две обществени обсъждания, промяна на устройствения план на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин стана ясно, че временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" в града ще бъде премахнат и на негово място ще се строи съвременен търговски обект. Проектът за регулация и застрояване на ж.к...

публикувано на 28.01.25 в 13:00

Млада авторка с подкрепа за двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Писателката Мадлен Аспарухова ще подкрепи двойките с репродуктивни проблеми във Видин . Втората ѝ книга с разкази "Всичко, което искахме" ще бъде предложена за продажба на благотворителен базар, организиран от фондация "Искам бебе" на 11 февруари в крайдунавския град. Младата жена, която е и майка на малко момиче, обясни защо подкрепя..

публикувано на 28.01.25 в 10:10

Александър Кънчев: Информирането за вредата от вейповете може да спре опасната мода сред младите

Вредите и последиците от употребата на вейпове бе темата на среща в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . Участваха учениците от класа на Росен Ракаджиев, бившият председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин и Александър Кънчев, бивш доброволец към  Съвета.  Пушенето на електронна цигара се отразява..

публикувано на 27.01.25 в 17:31

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията . Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания,..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15