Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фармацевт за електронните рецепти: Трябва да се координират някои аспекти между нас и лекарите

Снимка: Радио Видин

Антибиотиците и лекарствата за диабетици от началото на седмицата се предписват и отпускат само по електронен път. От Министерството на здравеопазването посочиха, че въвеждането на електронната рецепта цели да ограничи безконтролното изписване на антибиотици (България е на едно от челните места в Европа по проблеми с микробната резистентност). След като нововъведението влезе в сила, обаче, възникнаха и някои трудности и проблеми в практиката, коментира Николай Тодоров, председател на фармацевтичната колегия във Видин. Той посочи, че въпреки това само в аптеката, на която той е управител, вече има десетки изпълнени електронни рецепти:

"Първият проблем е, че пациентите въпреки кампанията малко внезапно бяха информирани за тези неща, не бяха информирани точно какво ще се изисква. И затова има някои изненади. Мога да кажа, че ние вече имаме десетки изписани рецепти от лекари, десетки изпълнени рецепти. Проблемите, които възникват са, че някои лекари не знаят, че могат да изписват или не знаят коя точно функционалност да използват в програмите, тъй като и за тях е ново... Казано с други думи, трябва да се координират някои аспекти между нас и лекарите. Например ние не може да отпускаме лекарства, които имат повече на брой таблетки от това, което лекарят изписва. Затова лекарят трябва да избере подходящата лекарствена форма. И тъй като лекарят не е длъжен да знае какво лекарство е на пазара, ако да кажем имаме два антибиотика, единият с 20 таблетки, другият с 14 таблетки, той ако не е сигурен, нека да го изпише генерично, програмите им позволят тази възможност. За да може пациентът все пак да го достъпи, тъй като без оглед на това, че има недостиг на лекарства на пазара винаги някои от лекарствата ги няма, по най-различни причини свързани със снабдяването... Разбира се, основно джипитата изписват такива лекарства, но също така и специалистите по конкретните заболявания. Като едно лекарство за диабет може да се изпише и от кардиолог, да кажем..."

Николай Тодоров казва, че е важно пациентите да помнят датата на издаване на електронната рецепта, за да може да бъде открита по-лесно в дигиталната система:

"Рецептата се изпраща от лекарите в една облачна система и ние я достъпваме от там с помощта на някои ключови параметри, основно това е ЕГН-то на пациента и датата на издаването на рецептата. Много важно нещо за пациентите е да си запомнят кога им е издадена тази рецепта, тъй като почти е невъзможно да се намери рецептата без този елемент или поне е много бавно... Все още контролът върху изписването е в ръцете на лекаря и така и би трябвало да остане. Ако лекарят не е задал предварително опцията за замяна на антибиотика, той трябва да изпише ново лекарство, което го има на пазара, защото всъщност ние не даваме антибиотика, защото примерно го няма на пазара или пък има някакви особености по дозировката, предписанието, отпускането, лекарствената форма..."

Повечето видинчани, с които разговаряхме, все още не са използвали електронната рецепта. Не са против нововъведението и въпреки определените неудобства, го смятат за положително за здравеопазването, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Слава Богу, засега не ползвам. Но е добре, като нямаш електронна рецепта ти не можеш да си купиш... Според мен е правилно, за да няма злоупотреба с антибиотик, който не е подходящ за определено лечение. Би трябвало лекар да предпише, но не знам как ще се вържат нещата между лекар и аптека. По принцип гледам положително, но за диабетиците може би трябва да има и друго решение... По принцип съм "за", ще улесни малко хората, които са ангажирани, но ще затрудни възрастните хора... Аз съм лекар, знам защо се прави това нещо - с цел да се ограничи безразборното взимане на антибиотици от пациентите. Но ето сега на мен ми се налага да си купя антибиотик, аз не мога да отида да го купя, трябва да ходя до личния лекар. Примерно намирам се в друг град, знам какво да пия, знам какво да правя, как да го направя, трябва да дойда до Видин, да се обадя на личния лекар. Малко има недомислици, аз не казвам, че е лоша системата, добра е с оглед да се ограничи безразборното купуване на лекарства..."

Междувременно от Българския лекарски съюз поискаха незабавно прекратяване на издаването на електронни рецепти за антибиотици. Според медиците масово фармацевтите връщат пациенти и не изпълняват рецепти с обяснението, че лекарството не е налично. Здравният министър Христо Хинков заяви, че връщане към хартиените рецепти няма да има и че когато предписан антибиотик липсва в една аптека, човек може да го потърси в друга, а не да се заменя. По думите на Хинков до края на месеца ще бъдат събирани данни за недостатъци в работата на системата, за да се направят нужните подобрения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50