Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постигаме ли целите на законодателството за чист въздух

Снимка: Радио Видин

Българският парламент се готви да приеме предложение на Министерския съвет за промяна в Закона за чистотата на атмосферния въздух, с което ще ограничи напълно ненужно правото на гражданите да изискват от публичните органи да изготвят план за качеството на въздуха и да оспорват тези планове и тяхното съдържание пред националните съдилища, предупреждават в становище, изпратено до Народното събрание, десетки неправителствени организации от цялата страна. Освен това приемането на закона в такъв вид няма да доведе до спиране на наказателната процедура срещу България по темата, което прави цялото предложение не само вредно, но и излишно. В същото време организациите напомнят, че съществува и алтернативен проект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, който може да гарантира правото на достъп до правосъдие и да прекрати текущата наказателна процедура срещу България. 

"Нашето основно притеснение е, че граждани и неправителствени организации няма да получат достъп до правосъдие, в случая достъпа до правосъдие до възможността да се обжалват програми за качество на въздуха в съда. Ние такъв достъп до момента нямаме, тъй като от 2018 година, когато заведохме първите дела срещу програми за качество на въздуха има константна практика на българския съд, че няма правен интерес, т.е. нито гражданите, нито неправителствените организации могат да обжалват тези планове и програми. И впоследствие Европейската комисия стартира наказателна процедура през 2020 година, че България не осигурява достъп до правосъдие. И в крайна сметка предложени са два законодателни варианта, които са в парламента в момента, единият от Министерски съвет и единият от група депутати. И това, което нас ни притеснява е, че това, което е предложено от Министерски съвет няма да реши проблема тъй като не засяга в достатъчно добра степен проблема и ние затова алармираме в нашето становище, че тъй като има доста сериозни индикации, че проектът на Министерски съвет ще бъде приет, ние твърдим, че той, ако бъде приет най-вероятно няма да падне наказателната процедура, тъй като самият проект не предвижда обжалването на националната програма за качество на въздуха, пък европейското законодателство го предвижда. И също така оказва една доста тромава и неясна процедура, по която граждани и неправителствени организации ще се обръщат към съда и тази неясна и тромава процедура дава възможност отново съдът да преценява дали хората, които обжалват, или организациите, които обжалват всъщност имат право да обжалват", каза Ивайло Хлебаров от сдружение "За Земята".

Мръсният въздух продължава да бъде водещ проблем в много български градове. Общинските чиновници използват административни механизми за отлагане на целите на въздуха, а в същото време гражданският контрол ще е ограничен заради законови пропуски, допълват от сдружение "За Земята". 

Около 1/4 от хроничните заболявания - белодробни, сърдечносъдови, метаболитни, онкологични, се дължат на въздушно заболяване, казва д-р Александър Симидчиев - пулмолог, народен представител, председател на сдружение "Въздух за здраве".

"Когато има горивен процес, който не е пълноценен, се отделят частици. Наричат се фини прахови частици, с размер под 2,5 микрона и тези частици седят във въздуха и плуват в него доста продължително време, т.е. могат да минат на големи разстояния от мястото, където те се получават и когато плуват във въздуха и ние ги вдишваме, те попадат в дихателните пътища и понеже са много дребни, подминават естествените защитни сили, които имаме. Климатикът на нашата дихателна система е носът, в него се закрепват по-големите частици, но тези, по-малките, минават през носа, влизат в белия дроб и оттам преминават в кръвта. Всъщност, истински големият проблем е не толкова белият дроб, който се засяга, разбира се, но всички органи, които седят след него", обясни как влияе на човешкото здраве замърсеният въздух д-р Александър Симидчиев.

В зависимост от това кой орган е най-слабият на човешкия организъм, там се получава проблем. Двата основни източника на замърсяване на въздуха са транспорт и битово горене, затова най-често има проблеми с качеството на въздуха през зимата. В няколко общини от страната се реализират програми за подмяна на отоплителните уреди с екологични - на електроенергия и пелети. Те са решение на проблема, защото когато се заменят печките, които генерират голямо количество фини прахови частици с пелетни нагреватели, например, те отделят много по-малко такива частици.

Промяната в Закона за чистотата на атмосферния въздух д-р Александър Симидчиев коментира така:

"Разширява се броят на хората, които могат да обжалват като заинтересовани лица. Защото ограничаването всъщност е, че не може индивидуално хора да обжалват решение на Общината, защото не се считат за заинтересовани лица и това е проблемът, който трябва да бъде адекватно нормативно решен, както и нашето предложение, което направихме за Закона за чистотата на атмосферния въздух е да влязат не само замърсителите като фини прахови частици и газообразни такива, но да влязат и миризмите."

Според видинчани не може да се каже, че въздухът в града е идеално чист:

"Забелязвам увеличение на автомобилите от миналото лято. Улиците са пълни с паркирани коли и движещи се коли. А вече за печките това си е друга тема, пушеците си отиват нагоре. Аз идвам от София. В София е невъзможно да се живее... Малко е по-поносимо. Ако по-малко печки се палят значи по-малко замърсяване ще има... Не мога да кажа, че е по-чисто, но е малко по-добър, отколкото преди един-два месеца..."

Според Община Видин от 2020 година се отчита подобрение в качеството на атмосферния въздух.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00