Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Превенцията е най-доброто лечение

Светлана Димитрова, магистър-фармацевт
Снимка: Радио Видин


Най-добрата защита на здравето на човека и най-доброто лечение е превенцията. Това каза в "Направление здраве" магистър-фармацевтът Светлана Димитрова и призова всеки човек да се погрижи за собственото си здраве.

"Лична отговорност на всеки от нас е да се грижи за здравето си, да подсилва имунитета си и в зависимост от своята възраст и здравословно състояние да се изследва, да ходи на профилактични прегледи и като цяло да бъде отговорен - да поддържа тялото си в добра физическа форма, което означава да спортува нещо, което на него лично му харесва. Въпросът е тялото му да се поддържа в тонус и да не се стига до наднормено тегло. Необходимо е човек да има 8 часа сън, за да се възстанови организмът. Всички знаят, че трябва да пием вода. Но колко хора пият поне 8 чаши вода на ден? Разходките, чистият въздух, природата - изключително важно е човек да бъде в симбиоза с природата и да се балансира по този начин. През студените периоди трябва да овлажняваме в стаята, тъй като влажният въздух е като бариера за вирусните инфекции. Много е важно да бъдем спокойни, уравновесени, да се радваме на живота, да се зареждаме с положителни емоции, защото стресът и  отрицателните емоции действат на физическото здраве..."

Пълноценното хранене също има своето важно място в изграждането на добър имунитет и профилактиката на заболяванията:

"Трябва да се поддържа един баланс, колкото е възможно храната да е качествена, да има достатъчно зеленчуци и плодове. За имунната система е достатъчно да имаме белтъчини, витамини. Белтъчини, защото те участват в синтеза на имуноглобулините, които от своя страна засилват имунитета. Такива храни са месо, мляко, яйца, варива. Важни са витамините, като витамин С, разбира се, защото е като антиоксидант. Изключително полезен е. Има го в цитруси, домати, броколи, папая. Витамин А и Е са в морковите и тиквите. Витамин В също е много полезен. Цинкът стана много актуален, той също е антиоксидант. Селенът. Има го в месото, в млякото. Като цяло трябва да се поддържат добри нива на тези витамини..." 

За да разберем от какво точно има нужда тялото ни, поне веднъж годишно можем да си направим профилактични изследвания, които показват нивата на витамините, на микро и макроелементите в организма, обясни магистър-фармацевтът.

Светлана Димитрова обясни също как преминаването към зимното часово време в края на седмицата ще се отрази на всеки от нас и как по-лесно да преодолеем промяната. 

Повече по темата - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15