Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Динково - най-източната точка на област Видин

24
Снимка: Радио ВИДИН

Днес в рубриката "Добро утро, кмете" се отправяме към периферията на област Видин, за да посетим най-източната му точка - малкото село Динково. Разположено е край река Лом на 19 км североизточно от общинския център Ружинци. 

Селото възниква с името Хасанова махала. През 1881 година е преименувано на Борисово, а през 1950 година с Указ № 45 е преименувано на Динково в чест на комунистическия деец Господин Райков - Динко.

Река Лом край село ДинковоПреди 1989 година в селото е имало Трудово кооперативно земеделско стопанство, а съборът на селото се провеждал на 1 май.

Това е официалната справка, която може да се намери за селото. Целта ни днес е да видим какво се крие зад нея. 

"Ситуацията днес в Динково е доста по-различна от това, което се пише за селото. Тя не е много по-различна от тази, в другите села от региона. В момента в селото живеят 48 човека постоянно и около 15 са с временен адрес", обяснява кметският наместник на селото, Георги Дончев. На този пост той е вече два мандата. Въпреки че е роден в Габрово, а после прекарва голяма част от живота си в Лом, през 2015 година се връща в родното село на родителите си, за да се опита да го възроди. Може ли да се възстанови едно малко населено място, чиито жители са в болшинството си пенсионери, често отчаяни от живота днес? Село, в което повечето неща липсват, отколкото са налични. Село, което само преди няколко години стана известно като най-обираното в региона. 

Георги Дончев, км.наместник на село Динково"Средната възраст на жителите тук е около 73-74 години. Повече от тях са останали по един човек вкъщи, почти няма цели семейства. От 2016 година даваме безплатен топъл обяд на 19 човека, като на 10 от тях ние им го носим. Тези хора изключително трудно се придвижват дори от леглото до печката. Като отидем с колежката, хората ни чакат с нетърпение. Те са изключително самотни - единствено един телевизор работи. Чакат ни най-вече да си кажем по някоя приказка, най-вече спомени, да се разведрят малко, да ги успокоя. Те ми кажат проблемите си, аз ги успокоявам и на другия ден пак чакат с нетърпение кога ще дойда да им занеса храната и пак да си поговорим... Не е добро положението. Няма млади хора. Вече осем години съм в тази канцелария и до момента съм изпратил в последния им час над 50 човека... Нито един пенсионер не се е върнал в Динково, да не говорим за млади хора. Като няма работа и доходи, той няма какво да прави тук. 

Имаме магазин. Хората идват сутрин да си вземат мляко, хляб, евентуално обяда. Сега е 11:00 часа, а още от преди час селото вече е пусто. Няма жив човек по улиците. Аз се смея ,че дори и куче вече не минава. До тази ситуация обаче се стигна не от вчера. Говорим реално. Преди 34 години тук имаше шивашко предприятие, което се казваше "Ведерник". То  беше филиал на "Боян Чонос" във Видин. Жени работеха в него, стопанството работеше, почти всички в селото работеха някъде. Като работиш, получаваш заплата, имаш доход и тогава нямаш проблем да живееш на село. Проблем е сега, защото няма нищо. При мен работят 5 човека на временна заетост и от първи ноември са назначени още трима само за два месеца. Това не решава проблемите - днес те ще имат някаква заплата и сигурност, но от другия месец, те пак ще са на улицата...

Несигурността не е единственият проблем в Динково. Проблем е и обезлюдяването. През 1939 година в селото е имало 1100 жители. През 1957 година те са вече 878. През 1993-94 година имаше преброяване - тогава са отчетени 350 човека, за да останем днес 50. 

В селото има 182 къщи. В повечето от тях собствениците им не са идвали да ги видят повече от 20 години.  С времето, около 110 къщи вече са почти изцяло разрушени. Те не подлежат на реставрация. Та, дори и да дойде някой млад пенсионер на село, като си види имота, който не е поддържал няколко петилетки, обръща се и си хваща пътя... И това не е проблем само за Динково. Същото се отнася и за околните села. Хората са възрастни, само през 2018 година съм изпратил 10 човека. Жителите ни са възрастни, сами и отчаяни. Децата им са в големите градове, а повечето в чужбина и те са останали просто на доизживяване. Това е отчайващото. 

Затова и хората всеки ден ме чакат да отида при тях . И живеем най-вече със спомени - какво е било, как сме се веселили, какви събори е имало тук. Всяка сряда, събота и неделя тук идваше и мобилно кино- прожектираха се филми. Имаше празници. Една новобранска например, ако не е с над 300 гости, значи човекът е беден. Да не говорим за пристанушите и сватбите - цялото село беше като едно семейство. С една дума - имаше живот...", с тъга си спомня и кметският наместник времето, в което местните жители са били по-сплотени и по-щастливи. 
     
Целите интервюта с кметския наместник на Динково Георги Дончев, 93 -годишната Бонка Зарева и жители на Динково, както и подробности защо хората тук продължават да си лягат със страх, въпреки заключените врати; как се живее в село без лекар, без междуселски транспорт и без читалище; и изобщо - как се отрази периодът на демокрация в малките населени места от Северозапада - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45