Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателни промени в защита на старите къщи предлага сдружение

Снимка: Facebook/Врачанските къщи

Старите градски къщи не са защитени от закона. Изводът е на сдружение "Врачанските къщи", което подготвя предложение за промяна в Закона за културното наследство. Предложението ще бъде внесено в Народното събрание през януари, каза председателят на организацията Светла Буюклийска. Тя е цигуларка, концертирала дълго време в чужбина. Създава сдружението точно преди три години, след като става свидетел на разрушаването на една от най-красивите стари къщи във Враца. Идеята ѝ  е да привлече общественото внимание към старите къщи и тяхното опазване. 

"Нашата роля беше да обърнем вниманието на обществото, съзнанието на хората върху този страхотен проблем, който го има в цяла България. Смятаме, че за три години е постигнато. Вече се пише на тази, много хора започнаха да публикуват, разгоря се тази идея между архитектурата и историята, което е основната цел, защото градските къщи говорят... Това са къщи, обикновено в центъра на всички български градове, на най-апетитните парцели. Оттам и интересът на съвременните предприемачи да бъдат бутани. Изследвайки проблема, стигнахме до заключението, че има големи дупки в Закона за културното наследство. Съзнателно или не има лобистки настроения в този закон, който на първо четене изглежда перфектен. Но когато започнахме да задълбаваме, ние работим със специалисти, се вижда, че законът е направен така, че тежестта пада изцяло върху собствениците. Нещо, което е непосилно от две гледни точки. Първата е финансова, защото обикновено тези къщи, те са върнати на собствениците, но те имат големи трудности с проекти и озаконяване на проекти... Втората част е, че се изискват специални материали и начин на реставрация, но вече нито има майстори, знаете, че са затворени училищата по занаяти и всичко. И оттам нататък собствениците предпочитат да им бутнат къщата, да построят жилище и да им дадат един-два апартамента, отколкото да се разправят."

От красивите къщи се ползва цялото общество. От тях се ползва и туризмът, но тази връзка не е потърсена в Закона за културното наследство, добави Светла Буюклийска. Освен това, по думите ѝ, законът е направен така, че не дава възможност да е атрактивно човек да е собственик на стара къща.

"Поканени сме да направим една от нашите изложби в Народното събрание и да внесем искане за промяна на Закона за културното наследство именно в тази част, която касае градските къщи. Защото красивите обществени сгради - храмове, оперни театри, драматични театри, всичко това е собственост на община, на държава и те го поддържат по някакъв начин. Но градските къщи, те остават незащитени от този закон и остават стръв за хора, които искат да печелят, без да се интересуват от историята на градовете... Трябва да има едно условие, когато се купува такъв имот, да се сложи някакъв срок, в който да бъде възстановен, защото той е със статут на културно наследство..."

От сдружението очакват предложението им да бъде подкрепено от всички народни представители от Северозападна България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13