Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плетенето на рибарски мрежи - традиционен занаят в село Кошава

Снимка: Радио Видин

Във видинското село Кошава се опитват да запазят плетенето на рибарски мрежи, занаят, който в миналото владеели всички рибари. Сега хората, които го практикуват се броят на пръсти, затова искат да предадат уменията си на по-младите. Майсторът на рибарски мрежи Венцислав Дионисов е вписан в националната система "Живи човешки съкровища" като носител на традиционния занаят за Кошава. Учил го от старите рибари в селото.


"Те са ме научили и така съм се привързал към риболова. После ме научиха и аз да правя мрежи. Даже понякога са ми давали, "я хвани тук иглата и почвай да кърпиш". Не знам, "ще се научиш", казват. И така като съм ги гледал тях, вече знам и аз."


Сега се надява да предаде занаята на по-младите.


"Искат да се научат, ама все викат "няма време". То не е за научаване само. Трябва да имат и мерак, защото това ще остане за тях."


По месец, два отнемало преди години плетенето на една рибарска мрежа, но с материалите, които сега се използват, става по-бързо.


"То си има чалъм. Първо плетеш броя на очите на мрежата и после почваш редовете... Това са очите. Някои им викат фани, някои им викат радина - на тези големите очи, зависи от района, където живеят. Това е платното, окото. Колкото очи е широко, толкова е дълбока мрежата. Ако са 50 очи, стават към 6 метра, 7, зависи. И ти я разделяш на половината и става около три метра, за да прави торба - като влиза рибата, да не може да излиза вече."


За риболова по Дунав сезони няма, затова и плетенето на мрежи е занаят, който се упражнява целогодишно.


"Тук се късат. Дунав е, не е язовир, за да стоят мрежите на едно място. Тук има течение. Има по Дунав разни дънери, какво ли няма по този Дунав. Аз, като видя някоя дупка в мрежата, трябва да се кърпи. Как ще ходиш със скъсани чорапи. Така е и мрежата, трябва да се поддържа."


Както за риболова, така и за плетенето на мрежите се иска постоянство и търпение, казва Венцислав Дионисов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43