Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват възрастта на рисунките в "Магурата"

Снимка: Иван Стефанов

Резултатите от възобновените през ноември археологически разкопки в "Магурата" потвърждават, че пещерата е била обитавана през ранната бронзова и през ранножелязната епоха. Това каза ръководителят на отдел "Археология" на Регионален исторически музей - Видин (РИМ - Видин) Ваня Ставрева и обясни, че една от целите на проучването е да изясни датирането на праисторическите рисунки, с които е известна пещерата:

"Да, ние възобновяваме разкопките, но имаме поставени съвсем различни научни цели, защото въпросите, които има за изясняване в "Магурата", са свързани с праисторическите рисунки и с тяхното датиране. Най-общо се налага мнението, че те са от бронзовата епоха, вероятно от ранната бронзовата епоха, но археологическите разкопки биха потвърдили и биха дали по-голяма тежест на една такава научна хипотеза. Използваме нови интердисциплинарни методи, които да разширят познанието ни за обитаването на пещерата. В самото начало сме, защото проучванията в пещерата са по-сложни, отколкото проучването на археологически обекти на открито. Много прецизно се работи и се надяваме с този сезон да сме поставили началото този път на едни системни разкопки, които да не бъдат както останалите за по един-два сезона. На този етап можем да потвърдим, че наблюденията от старите разкопки се потвърждават, тоест, че пещерата е била обитавана със сигурност през ранната бронзова епоха и през ранножелязната епоха. Търсим останки, стратиграфски, да позиционираме и обитаването ѝ през преходния период от каменно-медната епоха към ранната бронзова епоха, защото такива материали, керамични, са налични във Видинския музей, но при старите проучвания те не са били стратиграфски документирани. Така че това продължава да стои пред нас като цел, тъй като в този сезон не успяхме да я постигнем." 

Случилото се в археологията във Видинско през последните 3 години е абсолютен бум, каза още Ваня Ставрева и посочи някои от проучванията през 2023-та.

"На територията на Видинска област бяха проведени проучвания от Регионалния исторически музей, визирам антична Бонония, който стана един дългосрочен проект с много добри резултати. Останалите проучвания бяха извършени от НАИМ (Националния археологически институт с музей) при БАН. Традиционно продължиха проучванията в некропола в село Балей, както и на термите в Рациария, беше довършен и един от спасителните обекти по Е-79. Всъщност това е повод да кажа, че това, което се случи в археологията през последните 3 години във Видинска област, е абсолютен бум, защото обектите, които бяха проучени, може би за 100 години нямаше да бъдат проучени с нормалното финансиране, което се отделя за този вид дейност. Проучени са обекти от неолита и до османския период, които обогатяват знанието ни за обитаването на областта през различни епохи. Освен това изключително много е обогатен фондът на отдел "Археология" в РИМ. Имаме уникални постъпления, не само като качество, но и огромно количество артефакти, които ще бъдат обработени и поетапно ще бъдат показвани на видинските граждани. Отдел "Археология" е гръбнакът на музея, защото основните проекти, основната дейност, която се извършва, е съсредоточена тук и основните постъпления са археологически. И като говоря за основни, тук говорим за хиляди артефакти." 

Фондовете на отдел "Археология", които през последните две години преминават през пълна инвентаризация, поетапно се отварят, обясни още археологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13