Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самотно място за живеене ли са големите градове

Снимка: Радио ВИДИН

Проучването за качеството на живот в европейските градове на Европейската комисия за 2023 г. сочи, че София е градът в ЕС, в който най-много хора (21%) са се чувствали самотни. Това ни провокира да потърсим причините за самотата в големия град и съветите на психолога как да я преодолеем.

Най-важно е качеството на живот, което всеки един, който е решил да живее в големия град, трябва да има. Голямо значение има и средата, каза Атанас Атанасов- психолог и психотерапевт от Видин. Професионалният му път го отвежда първо в София, а след това в редица европейски градове. Живял и работил е в София, Лондон, Париж и Женева, заради работата си е пътувал и до други градове в света. 

"Всичко е до нагласата, по която всеки един човек тръгва да прави нещо. Дали ще е големият град, дали ще е малкият град - няма никакво значение. Както примерно в Хонконг там пък е коренно различно. Китайците сякаш не спят никога, а всичко правят на минутата и в момента. Това са най-работливата нация, която аз съм виждал... В психологическия речник самотата се определя като разрушителна форма на самовъзприемане. Самотният човек по принцип се чувства изоставен, чувства се забравен, ненужен. Оттук вече, ако аз тогава съм бил ненужен, изоставен, това, което те задвижва и те държи в релсите, да не излизаш от тях, това е работата на първо място и начинът ти на живот. Сега, аз съм имал късмета да не съм имал емигрантския живот там, но в София по същия начин, когато излязох от Видин да уча в София, аз живеех на един таван в София. Самотата пак е могла да ме налегне, но всичко е до настройката - как ти ще се самоорганизираш, как ще ги възприемеш нещата и дали това, което ще направиш, ти наистина го искаш да го направиш. В противен случай всички твои действия имат негативен резултат. Просто защото предварително си се настроил, че ще ти бъде трудно, че няма да можеш да се справиш, че нямаш познати, нямаш хора около теб, с които да споделиш", каза Атанас Атанасов.

В големия град хората не се познават там, където живеят. Приспособяването е способ на всеки един от нас да се адаптира към променящите се обстоятелства. Благодарение на нашите интелектуални качества ние сме в състояние да променим насоката на своите мисли и действия, казва още Атанас Атанасов:

"Когато ти си на 20 години, особено сега милениум поколението, което е съвсем различно от това, което е било преди 50 години. Начинът на живот, който те водят е много по-адаптивен към промените. Така че в този случай всеки трябва да е наясно, че като отива в големия град, там ще има препятствия, с които трябва да се справя и трябва да се приспособи към тях, към този начин на живот, който е там.... Най-вече самотата това е липсата на социални контакти. Не се ли създадат тези социални контакти между колегите и в мястото, където живееш, всеки един е обречен да бъде самотен. Не сам, а самотен, което вече предразполага към по-тежки последици особено от психологическа гледна точка, пък да не говорим за физическа, които се нанасят на всеки един от нас."

Да не бягаме и да не замитаме проблемите под килима, а да ги решаваме на момента, съветва още психологът.

Столицата изглежда привлекателна за много хора. Градът предлага много възможности, но:

"Ако живееш и работиш там, ти просто работиш, за да можеш да си позволиш да живееш там. Т.е. някак си не се връзва качеството на живот, което един според мен нормален човек би искал - т.е. добра храна, почивка, чист въздух", споделя Цветина Борисова.

Цветина Борисова живее със съпруга си във врачанското село Горно Пещене, община Враца. 

Отдавна си мечтаели да се преместят на село. Купили си първо къща край Ловеч, но докато успеят да я ремонтират, тя се повредила конструктивно. И тръгват да си търсят къща в друго село. От кмет на кмет стигат до Горно Пещене. Харесват мястото, двора, къщата. След много ремонти, пот и нерви идва моментът, в който напускат столицата и идват в село Горно Пещене.

На село имаш много по-активен и социален живот, отколкото в града, каза още Цветина Борисова:

"Ти винаги можеш да отидеш да кажем при съседа или той да дойде при теб. Съвсем различно е. Докато в София хората са толкова забързани, уморени, стресирани. Дори сега все по-рядко ходим до София, но като отидем и просто по лицата им е изписано друго. Шансът да си самотен в София е по-голям отколкото шанса да си самотен на село. Ако си средностатистически човек, нали. Защото хората са различни - някои винаги са самотни, други никога не са самотни."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05