Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анкета попита дали видинчани са по-озлобени в сравнение с живеещите в други градове

Снимка: Генади Цоков

Анкета в една от Фейсбук групите във Видин предизвика потребителите на социалната мрежа да отговорят на въпроса озлобени ли са по-голямата част от видинчани, в сравнение с хората от другите градове. Своето мнение чрез гласуване изразиха 520 души, като 80% от участвалите в анкетата дадоха положителен отговор на зададения въпрос. 

Няколко са психологическите причини, които могат да обяснят защо жителите на един град определят своите съграждани като по-озлобени в сравнение с други места. Това коментира психологът Мариета Байчева:

"По принцип хората като правило много по-често обръщат внимание на отрицателните събития и поведение. Защото под влиянието на някаква идея или информация се задейства третият закон за доминантния ефект, който гласи, че по-силната емоция измества по-слабата - когато са активирани първичните емоции, съзнанието по-трудно изпълнява критичните си функции, човек става по-внушаем и негативните емоции се предизвикват по-лесно от позитивните... Едно от нещата, които могат да бъдат причина, това е също икономическият стрес, предизвикателствата - несигурност на работното място, високи разходи за живот, които могат да създадат също напрежение и тревога. Това може да доведе до повишена неудовлетвореност, да повлияе на поведението на хората. Също ние сме имитиращи като субекти - много често се сравняваме с другите и ако примерно някои от нас забелязват увеличаване на злобата или агресивността сред съгражданите си, започват да подражават на това поведение, като се стремят да съответстват на някакви общоприети норми. Естествено - медиите, не ги забравям тях. Защото също се набляга много на повишена експозиция на насилие, агресия, може да се формира едно такова възприятие, че обществото става все по-зло, даже ако реалните статистика не го показва."

Превъзмогването на една такава негативна представа за общността, в която живеем, изисква всеобхватни дейности, в които да се включат голям брой представители на тази общност и така да се преодолее тенденцията на все по-голямо отчуждаване между членовете на обществото, коментира Мариета Байчева. Тя отбеляза, че извеждането на преден план на положителните новини, на добрите примери, може да има положителен ефект, но и с това трябва да се подхожда с мярка:

"Тук говорим за едно по-скоро субективно възприемане, което би могло да се формира от това дали, например, продавачът в магазина ни се е усмихнал или е гледал намръщено и дали съседът ни е поздравил сутринта", отбеляза психологът. Мариета Байчева допълни, че за да се изведе някакво заключение, трябват много по-дълбоки изследвания, включващи интервю и беседа с жители на града, така че да се откроят евентуални обективни изменения в поведението на хората.

Повече по темата, както и анкета с видинчани можете да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да черпим от Живата вода – Словото Божие

Днес, на Петата неделя след Пасха, Христовата Православна църква ни припомня разговора на Господ Иисус Христос със самарянката. "Иисус и отговори и рече: всякой, който пие от тая вода, пак ще ожаднее; а който пие от водата, която Аз ще му дам, той вовеки няма да ожаднее; но водата, която му дам, ще стане в него извор с вода, която..

публикувано на 02.06.24 в 08:00

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56