Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анкета попита дали видинчани са по-озлобени в сравнение с живеещите в други градове

Снимка: Генади Цоков

Анкета в една от Фейсбук групите във Видин предизвика потребителите на социалната мрежа да отговорят на въпроса озлобени ли са по-голямата част от видинчани, в сравнение с хората от другите градове. Своето мнение чрез гласуване изразиха 520 души, като 80% от участвалите в анкетата дадоха положителен отговор на зададения въпрос. 

Няколко са психологическите причини, които могат да обяснят защо жителите на един град определят своите съграждани като по-озлобени в сравнение с други места. Това коментира психологът Мариета Байчева:

"По принцип хората като правило много по-често обръщат внимание на отрицателните събития и поведение. Защото под влиянието на някаква идея или информация се задейства третият закон за доминантния ефект, който гласи, че по-силната емоция измества по-слабата - когато са активирани първичните емоции, съзнанието по-трудно изпълнява критичните си функции, човек става по-внушаем и негативните емоции се предизвикват по-лесно от позитивните... Едно от нещата, които могат да бъдат причина, това е също икономическият стрес, предизвикателствата - несигурност на работното място, високи разходи за живот, които могат да създадат също напрежение и тревога. Това може да доведе до повишена неудовлетвореност, да повлияе на поведението на хората. Също ние сме имитиращи като субекти - много често се сравняваме с другите и ако примерно някои от нас забелязват увеличаване на злобата или агресивността сред съгражданите си, започват да подражават на това поведение, като се стремят да съответстват на някакви общоприети норми. Естествено - медиите, не ги забравям тях. Защото също се набляга много на повишена експозиция на насилие, агресия, може да се формира едно такова възприятие, че обществото става все по-зло, даже ако реалните статистика не го показва."

Превъзмогването на една такава негативна представа за общността, в която живеем, изисква всеобхватни дейности, в които да се включат голям брой представители на тази общност и така да се преодолее тенденцията на все по-голямо отчуждаване между членовете на обществото, коментира Мариета Байчева. Тя отбеляза, че извеждането на преден план на положителните новини, на добрите примери, може да има положителен ефект, но и с това трябва да се подхожда с мярка:

"Тук говорим за едно по-скоро субективно възприемане, което би могло да се формира от това дали, например, продавачът в магазина ни се е усмихнал или е гледал намръщено и дали съседът ни е поздравил сутринта", отбеляза психологът. Мариета Байчева допълни, че за да се изведе някакво заключение, трябват много по-дълбоки изследвания, включващи интервю и беседа с жители на града, така че да се откроят евентуални обективни изменения в поведението на хората.

Повече по темата, както и анкета с видинчани можете да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18