Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът: 1 януари 2025-а не е сакрална дата

Готова ли е България за еврото?

Новият закон за БНБ урежда преминаването към нова валута

Снимка: Ани Петрова

В края на миналата седмица Бюджетната комисия в парламента одобри на второ четене Закона за БНБ, който урежда статута на банката след приемането на еврото у нас. Той ще влезе в сила от въвеждането на единната валута, като текстовете са съгласувани с Европейската централна банка. 

Новият закон, който ще позволи влизането на България в Еврозоната, беше гласуван на 19 януари. 

В законопроекта не е заложена дата за влизане в Еврозоната, но целта, обявена от финансовото министерство, е това да стане на 1 януари 2025 година

Перспективата за приемане на еврото в България продължава да поражда неяснота и буди обществена тревога за жизнения стандарт, сочи изследване на "Галъп". Над 44 % избират опцията "Приемането на еврото ме кара да се чувствам по-несигурна/несигурен", при 23,5% на противоположното мнение. "Приемането на еврото не ме кара да се чувствам нито по-сигурна/сигурен, нито по-несигурна/несигурен" - тази междинна опция пък назовават 23%, а малко над 9 % признават, че не могат да определят. Няма ясни мнозинства, но изводът е, че ентусиазъм липсва. 

Основните опасения, свързани с новата валута, които изразяват видинчани, са за разяснителната кампания, чиято липсва повдига въпроси за доходите и евентуално покачване на цените.

"Така или иначе българският лев не е никаква валута, трябва да бъдем като другите европейски държави... Против съм, защото всичко е наред с нашия лев, какъв е проблемът?... Нямам големи впечатления, но може би еврото, защото да се уеднаквим с другите държави... Против съм аз, защото българският лев е символ на нашата държава. Откажем ли се от него, отказваме се от историята..."

С приетите промени в Закона за БНБ се урежда статута на еврото като парична единица, определя се дизайнът на националната страна на разменните евромонети, пускането и изваждането от обращение, замяната, обмяната и възпроизвеждането на евробанкноти и евромонети. 

Няма основания да се вярва, че цените ще се вдигнат след приемането на еврото, посочи икономистът Румен Гълъбинов. Експертът добави, че превалутирането няма да доведе до негативни тенденции. 

"С приемането на Валутния борд през 1997 година, съответно българският лев е фиксиран първо към германската марка, а след това и към еврото. По фиксиран курс. Ние днес имаме български лев, който е като евро. Курсът на българския лев не се е променял от много дълго време. От тази гледна точка - левът вече е със споделен суверенитет, точно заради Валутния борд. Влизането ни в Еврозоната и приемането на еврото е най-естественото продължение на неговото историческо развитие".

България има пет месеца, за да покрие критериите за влизане в Еврозоната. Това обяви на 19 януари зам.-финансовият министър Ивайло Яйджиев. Преди дни премиерът Николай Денков пък заяви, че България преговаря показателят за инфлацията, преди приемането на еврото, да бъде оценен по-късно през годината. Той допълни, че датата 1 януари 2025 г. за влизането ни в Еврозоната не е "сакрална".

Ще се окаже ли критерият за инфлацията препъникамък за влизане в зоната от 1 януари следващата година?

"Нямаме и висока инфлация, защото ние имахме такава, която беше над 500 % тогава. Сега се движи в здравословни нива, с изключение на годината, когато избухна войната в Украйна. Заради тази война и натрупалите се от COVID-19 пандемията - тогава целият свят изпита вълна от висока инфлация. Сега тя спада, вече 15 поредни месеца има спад в България. Ние се стремим към края на първото тримесечие на тази година да продължим ускорено да намаляваме инфлацията, за да доближим средната инфлация за Еврозоната. По този начин да разчитаме и на толеранс от ЕЦБ и еврогрупата", допълни Гълъбинов.

Управителят на БНБ Димитър Радев каза през вчерашния ден, че ако България иска да промени датата, на която иска да влезе в Еврозоната, от 1 януари догодина на друга, трябва да преговаря с европейските си партньори. Според него, индикативната дата остава началото на следващата година.

Месец след обявяването на датата за влизането ни в Еврозоната цените в магазините ще се изписват едновременно в лева и евро и това ще продължи още година след приемането на европейската валута, съобщи през почивните дни Министерският съвет в публикация на Фейсбук страницата си под хаштаг “Факти срещу дезинформацията”. От ведомството определят като фалшиви новини твърденията, че ще има шокова инфлация след приемането на еврото и дават пример с Хърватия, където още през първите месеци от влизането ѝ в Еврозоната инфлацията е намаляла. Няма да има промени в доходите и покупателната способност, уверяват от кабинета.


България продължава да работи за приемане на еврото от 1 януари 2025 г., независимо от точната дата, на която ЕК би публикувала техническия конвергентен доклад, посочват от Министерството на финансите. Засега прогнозата е докладите да бъдат публикувани седмица след предстоящите европейски избори, които ще са в началото на юни.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26