Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са най-често фалшифицираните стоки на пазара у нас

Снимка: Ани Петрова

В днешно време потребителят може да си поръча през интернет каквито стоки пожелае, включително хранителни и лекарства. Често пъти пазаруваме от китайски сайтове на по-изгодни цени, но това означава ли, че предлаганите стоки са фалшиви? Според видинчани българинът купува фалшиви стоки, защото са по-евтини:

"Аз като виждам, че не е качествено като оригинала, не го купувам. Дрехи, авточасти за автомобила нали отбягвам такива работи. Гледаме да си е качествено. От сайтове пазарувам, не от магазините. От магазините - може би козметика... Дрехи не смея през интернет. Някакви уреди, да речем, въпреки че пак ето изпатихме и с уреди... Ето сега, виж в София как разказват този случай с тези карти за пътуване. До края на годината 4 лева. Къде има такава карта за 4 лева да обикаляш София цяла година? Лъжат хората и някои се хващат..."

Облекла, обувки, козметика и детски играчки са най-често фалшифицираните стоки, които влизат на пазара в България. 

"Това е по официални данни, но ние към това добавяме, съобразно степен на опасност, лекарства и авточасти. Те може би не са толкова масови, но за сметка на това могат да бъдат доста опасни", каза Богомил Николов - директор на Асоциация "Активни потребители". 

Най-често цената е индикатор за наличие на риск, след това източникът, от който купуваме. В общественото разбиране за фалшиви стоки те са два типа- едните нарушават интелектуалната собственост, а другите са стоки с ниско качество на един производител- замества традиционни или качествени съставки, така че да поевтини стоката. 

"Хранителните стоки в една съществена част е нашенски, български проблем. Знаете със сирената и някои други млечни продукти от години дебатираме и се борим. Прословутите палмови мазнини или завишено съдържание на вода и т.н. Добавям тук и зехтина, който по всеобщо мнение е най- фалшифицираната храна в света. Не е български проблем това, навсякъде се случва", посочи още Богомил Николов.

Ако си закупим фалшива стока в масовия случай сигнал се подава до Комисията за защита на потребителите. Ако са детски играчки и електроуреди, това е Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, за козметичните продукти - към Министерство на здравеопазването или регионалните здравни инспекции, допълни директорът на "Активни потребители".

В България не се събира информация от болниците за причина за някои видове заболявания. Затова и не може да се каже за година колко хора са пострадали от електрически удар от някои стока, колко хора са получили кожни обриви и алергии в резултат от използвана козметика и т.н., каза още Богомил Николов:

"Ако имахме такава информация, обобщена, може би щяхме малко по-сериозно да гледаме на този проблем." 

Лекарствата, които се предлагат в интернет, няма как да минат през стандартната система за удостоверяване идентичността на всяко едно лекарство. Тя вече е много специализирана и всяка една опаковка има индивидуален код, различен от всички други опаковки, обясни Николай Тодоров- председател на фармацевтичната колегия във Видин:

"При закупуване на лекарство от интернет или място различно от аптека няма как да се провери това нещо, т.нар. верифициране на този код и това лекарство. И всичко онова, което е извън аптека, реално може да се третира като непроверимо. Сега, дали е фалшиво, или не е друг въпрос. Едва ли. Голяма част от лекарствата не са. Но, има част от нещата, които нарочно се правят така все още по света. И тези лекарства, които ние срещаме в интернет с прехвалени свойства често пъти съдържат познати комбинации, някой път комбинациите не се и обявяват всички съставки. Друг път рекламата е прекалено екстензивна и няма как пациентът да провери това лекарство действително ли върши тази работа."

Трябва да се избягва и купуването на лекарства от интернет втора ръка, внесени от други държави, тъй като също не може да се провери дали са внесени по правилата и дали се съхраняват правилно.

Как да разберем, че предлаганият продукт е фалшификат? Макар да няма точна формула, няколко фактора могат да ви дадат насока и да ви сигнализират, че продуктът пред вас не е оригинален: лошото качество, прекалено ниската цена, опаковката на стоката, етикетът на стоката, външният вид на марката, посочват от Европейския потребителски център в България.

"Много важно е да знаем точно какво искаме. Има хора, които се съгласяват с една реплика или един фалшификат на дадена марка, просто защото решават, че така е по- изгодно за техните финанси и съответно нямат против това. Т.е. те купуват фалшив продукт или по- скоро фалшификат с пълното съзнание за това. Има и други, които просто не знаят или не търсят подобен резултат, просто попадат на фалшификати. И в двата случая моят съвет е да се внимава, особено, ако става въпрос за козметика или да кажем алкохол или някакъв вид лекарства. Т.е. нещо, което може да бъде опасно за здравето, защото не само парите или не само да кажем фалшификатът е проблем, а по-скоро нещо, което може да се отрази на здравето на човек", обясни Соня Спасова- директор на Европейския потребителски център в България. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45