Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Амбулаторен лист при отсъствие от училище - "за" и "против"

Снимка: архив

Идеята на Министерството на здравеопазването да отпаднат медицинските бележки, с които се извиняват отсъствията на учениците, като вместо тях се представя амбулаторен лист от преглед при личния лекар, провокира широка обществена дискусия. От Българския лекарски съюз (БЛС) заявиха, че за пореден път се информират от медиите за подготвяни промени в сектора, без те да са обсъждани и консултирани със съсловната организация. Освен това изразиха притеснения, че подобна промяна повдига много въпроси, сред които каква част от „чувствителната“ информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея. 

Д-р Ваня Добрева, която е член на Управителния съвет на БЛС, смята, че замяната на медицинската бележка с амбулаторен лист е невъзможна:

"Както в цял свят няма медицинска бележка, това ще е облекчение и за нас, и за родителите мисля, че може да бъде. Но замяната с амбулаторен лист е доста трудно и невъзможно, защото самият амбулаторен лист включва информация, с която не може да борави всеки, която не може да бъде показвана и има законова база, "чувствителна" медицинска информация има. И сега медицинските бележки са без диагноза, без обективно състояние на ученика. Това си е медицинска информация, с която могат да боравят определени хора, институции."
 
Родители също изразиха своите притеснения от евентуалното отпадане на електронната медицинска бележка:

"Не, по-добре да си има бележки, защото се злоупотребява... Има разлика по отношение на амбулаторния лист, тъй като там се описва диагнозата на детето и това все пак е информация, която е друг въпрос доколко е редно да се споделя... Аз не мисля, че има толкова голяма разлика. Да, то си пише, че е по здравословни причини... Няма кой знае какво значение... По-добре си е извинителна бележка, защо трябва да се разпространява диагнозата на детето. Значи има причина за извинителна бележка, защо трябва да нося амбулаторния лист. Там все пак има неща, които не трябва да са на всеослушание..."
Снимка: Радио Видин

Предложението на Министерството на здравеопазването получи подкрепата на директора на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин Насенка Димитрова. По думите ѝ след въвеждането на електронната медицинска бележка се наблюдава рязък скок на извинените отсъствия по здравословни причини: 

"Аз лично смятам, че е удачно. Първоначално преди да бъде решено медицинските бележки да бъдат електронни, имаше един период, в който ние изисквахме от учениците плюс извинителната бележка да ни представят и амбулаторен лист. Този амбулаторен лист се предоставяше на медицинското лице в училището, поради конфиденциалност на личната информация относно типа на заболяването. Може би трябва да има синхрон между двете министерства, но моето лично мнение е, че откакто се въведоха електронните бележки, рязко скочи броят на извинените отсъствия по здравословни причини. Направих труда да Ви кажа, че средно по брой отсъствия по класове започват от 34-35 и стигат до 100... Трябва по някакъв начин да бъде ограничен и действително да се отчита броят на болните ученици, действително посетили лекар, действително проведен преглед..."

Според директора Министерството на образованието и Министерството на здравеопазването трябва да намерят най-добрия вариант. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05