Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга с изследване на погребалната обредност на българските власи в Бреговско

Излезе от печат новата книга на Диана Кирилова, тя е със заглавие на български и влашки - "Господ да ни пази!" (Думньезу са пазаскъ!). Книгата съдържа изследвания на съхранените знания за погребалната обредност и демонологичните вярвания на българските власи в община Брегово. 

Целта е да се посочи актуалността и приемствеността им от съвременното поколение. Диана Кирилова издирва, проучва, записва и изследва погребалната обредност и народната вяра в тези селища в продължение на 30 години. Методите, които са използвани в научния труд, са описателен и сравнителен, казва авторката Диана Кирилова: 

"Закърмена съм от малка с влашките обреди и ритуали. Интерес съм имала от дете, защото съм гледала баба как меси хляб, как прави качамак, как вари домашен сапун. Всичко това няма как да не се запечата в ума на едно дете... Книгата е научен труд, в нея има материал, събиран може би от около 30 години. Книгата ми е свързана с много емоции... Тук отделих място за обичаите, свързани със смъртта, схващания за отвъдния свят, погребалните, поменалните обичаи... Правя анализ и сравнения на погребалните обичаи във Влашка Сърбия, Румъния и  България... Започвам със задушниците, те са много важни, важна е паметта, с уважението и вярата в безсмъртието... След това описвам самата смърт, колкото и тежко да е... Това е нашият живот."

Втората част на книгата е свързана с много важна и сериозна тема - за демоните, които присъстват във влашките вярвания и които са злонамерени същества, които вредят на хората. Именно затова традицията във Влашко повелява да се извършват редица обреди и ритуали, които да ги прогонят и да премахнат влиянието им, като баения против урочасване, за оздравяване, против вампири, премахване на заклинание и други, разказва Диана Кирилова:


"Имаме един мост между двете глави - това е опалването на гробовете. С цел против вампирясване... Това са митологични същества, които са играли важна роля в живота на хората, защото, когато човек не може да се бори с природните явления, създава ги и тях. Но има жени, баячки, които извършват определени практики. Знанието се предава от баба на внучка, по женска линия... Баенето се извлича като информация много трудно от самата баба... Винаги призовават Майка Пречиста Богородица... Почитаме поманата, каденето, задушниците... Паметта е по-запазена във влашките села, младите жени продължават знанията и практиките от по-старите... Това ни запазва моралните ценности като българи."

Вторият раздел има голяма стойност, тъй като към момента няма подобно изследване, смята доцент Златев, научният ръководител на дипломната  работа на Диана Кирилова, която по-късно прераства в книга. Книгата е сериозен принос в изследването на традициите във влашкия край.

Повече в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00