Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга с изследване на погребалната обредност на българските власи в Бреговско

Излезе от печат новата книга на Диана Кирилова, тя е със заглавие на български и влашки - "Господ да ни пази!" (Думньезу са пазаскъ!). Книгата съдържа изследвания на съхранените знания за погребалната обредност и демонологичните вярвания на българските власи в община Брегово. 

Целта е да се посочи актуалността и приемствеността им от съвременното поколение. Диана Кирилова издирва, проучва, записва и изследва погребалната обредност и народната вяра в тези селища в продължение на 30 години. Методите, които са използвани в научния труд, са описателен и сравнителен, казва авторката Диана Кирилова: 

"Закърмена съм от малка с влашките обреди и ритуали. Интерес съм имала от дете, защото съм гледала баба как меси хляб, как прави качамак, как вари домашен сапун. Всичко това няма как да не се запечата в ума на едно дете... Книгата е научен труд, в нея има материал, събиран може би от около 30 години. Книгата ми е свързана с много емоции... Тук отделих място за обичаите, свързани със смъртта, схващания за отвъдния свят, погребалните, поменалните обичаи... Правя анализ и сравнения на погребалните обичаи във Влашка Сърбия, Румъния и  България... Започвам със задушниците, те са много важни, важна е паметта, с уважението и вярата в безсмъртието... След това описвам самата смърт, колкото и тежко да е... Това е нашият живот."

Втората част на книгата е свързана с много важна и сериозна тема - за демоните, които присъстват във влашките вярвания и които са злонамерени същества, които вредят на хората. Именно затова традицията във Влашко повелява да се извършват редица обреди и ритуали, които да ги прогонят и да премахнат влиянието им, като баения против урочасване, за оздравяване, против вампири, премахване на заклинание и други, разказва Диана Кирилова:


"Имаме един мост между двете глави - това е опалването на гробовете. С цел против вампирясване... Това са митологични същества, които са играли важна роля в живота на хората, защото, когато човек не може да се бори с природните явления, създава ги и тях. Но има жени, баячки, които извършват определени практики. Знанието се предава от баба на внучка, по женска линия... Баенето се извлича като информация много трудно от самата баба... Винаги призовават Майка Пречиста Богородица... Почитаме поманата, каденето, задушниците... Паметта е по-запазена във влашките села, младите жени продължават знанията и практиките от по-старите... Това ни запазва моралните ценности като българи."

Вторият раздел има голяма стойност, тъй като към момента няма подобно изследване, смята доцент Златев, научният ръководител на дипломната  работа на Диана Кирилова, която по-късно прераства в книга. Книгата е сериозен принос в изследването на традициите във влашкия край.

Повече в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46