Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едно" на 29 март 2024 година

Фондация "Подкрепа за реализация" посрещна младежи от Сърбия, Северна Македония и Хърватия

11
Снимка: Радио Видин

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месец март. 

Във фондацията посрещнаха партньори от Северна Македония, Сърбия и Хърватия, с които работят по съвместна инициатива "U korak sa inkluzijom", изпълнявана по програма "Еразъм +". Част от подготовката за събитието беше работилница, която организираха с деца и младежи, ползващи услугите в двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията- за деца и за пълнолетни. 

"Направихме работилница, в която се изработиха свещи, сапуни и заготовки за пана с български народни носии. Заниманието беше като тренировка на нашите потребители и подготовка на арт комплекти за предстоящите съвместни дейности с деца и младежи от Република Сърбия, Северна Македония и Хърватия", обясни трудотерапевтът Моника Петкова. 

Водещата организация по инициативата, изпълнявана по програма "Еразъм +" е от Сърбия. Целта е да бъде осигурен равен шанс за хората със специални потребности, каза Селена Ристич, председател на Детски център - Зайчар.  

"Проектът е за две години. На всеки три или четири месеца посещаваме една от държавите, включени в него и провеждаме фестивал. Първият беше в Зайчар "Арт зона за всички"... След това всички бяхме в Скопие на на трети декември, където представихме пиеса. Сега сме във Видин. Запознаваме се с услугите, които фондация "Подкрепа за реализация" предлага на хората с увреждания и правим представление. През юни ще сме в Риека, където също има международен фестивал с участието на всички. Мисля, че за младите хора с увреждания образованието е много важно, както и услугите, които им се предлагат, за да е по-лесен и качествен техният живот. Много е важно духовното, да участват в културни събития през свободното време, за да се чувстват по-добре, пълноценни. Да разбират, че могат да се справят, да умеят да танцуват, да бъдат актьори. Аз правя пиеси с хора с церебрална парализа, със синдром на Даун. Желанието ми е да има равен шанс за всички."
  
Катерина Йолаковска е ръководител на танцово студио "Еурека" в Скопие, Северна Македония, към което има и група за хора със специални потребности. Разказва за изкуството като начин за приобщаване на младите хора.

"Работим по проекти за млади, главно танцови проекти - за модерен балет и хип-хоп и в нашето студио имаме група за хора със специални потребности. Мисля, че за децата, за младите хора със специални потребности проекти като този са много важни, защото имат възможност да обменят идеи, да пренесат позитивния пример."

Саня Асипович е ръководител на танцов състав "Магия" от Риека, Хърватия. 

"Сред танцьорите ни са както хора с увреждания, така и без. Занимаваме се със съвременни танци вече 17,18 години. Започнахме като танцова работилница и постепенно се трансформирахме в ансамбъл. Правим представления, хореография. Участваме в много фестивали. Тази година е осмото издание на фестивал, който се организира в Риека. Ще има работилници, ще участваме в представления и накрая ще представим един сценичен танц. Сътрудничим си с колеги от Риека, но в Хърватия няма толкова много танцови и театрални групи, които да включват хора със специални потребности, така че по тази начин сега учим, обменяме опит. Също така и пътуваме, опознаваме други страни и региони."

На пленер във Видин младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Хърватия рисуваха по избрана от тях тема. 

"Младежите се чувстват много добре, занимавайки се с изобразително изкуство. Казват, че ги успокоява. Също така се изпълват със самочувствие, защото виждат, че се справят", каза Антонина Славова, която води групата по изобразително изкуство към Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация". 

По време на тридневното гостуване във Видин младежите участваха в артистични работилници. Имаха възможност и да получат индивидуални консултации от специалистите към фондацията, каза кинезитерапевтът Павел Павлов преди финалното събитие от програмата във Видин.

"Мисля, че аз и колегите ми бяхме много полезни. След това започнаха с групова работа - изработване на ароматни свещи и парфюми, апликации с етно мотиви. Последва презентация на филм. В понеделник започнахме от 10:00 часа с музикално-сценична работилница. Следобед бяха разгледани забележителностите на град Видин. Посетихме синагогата, "Баба Вида". Разходихме се в градския парк. Те бяха много впечатлени. Във вторник започнахме с музикално-сценичната работилница. Имаше много репетиции. Сега предстои представлението пред наши клиенти и гости от града."

Програмата завърши с танцово представление, изложба на картините от пленера и презентация на филми за проекта.

В средата на март в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация" се проведе обучение за специалисти от социалните услуги във Видин. Представени бяха методите на Приложния поведенчески анализ, които помагат при работата с деца, страдащи от проблеми в аутистичния спектър, каза специалният педагог и логопед Даниела Иванова.

"На обучението присъстваха много колеги от различни центрове. То е като начало на последващи други модули от обученията." 

През март от фондация "Подкрепа за реализация" отбелязаха празника на жената, а на първи март посрещнаха Баба Марта. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25