Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Снимка: Радио ВИДИН

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България", насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности. Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е д-р Мария Трифонова - преподавател в Стопански факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Платформата е място, което обединява наличната информация относно граждански инициативи в енергийния преход. Това включва енергийни общности и т.нар. колективни действия или случаите, в които гражданите се обединяват и финансират мерки за енергийна ефективност в многофамилни сгради, посочи Мария Трифонова:

"Спрямо енергийните общности в момента в страната имаме две пилотни инициативи само, но пък доста голям интерес, така че се надявам скоро да има доста повече и нашата отговорност е всъщност да публикуваме повече за тях на сайта ни... Идеята е , пак казвам, да публикуваме информация, която наистина да е релевантна за хората в момента, които имат интерес, желаят да създадат или енергийна общност, или да кажем да си партнират и да въведат мерки за енергийна ефективност в сградите. Съответно да намерят информация както за финансиране, така и в момента каква е актуалната законодателна рамка..."

Енергийните общности се създават, за да може да се инвестира във ВЕИ или ако има инсталации, които работят, те се обединяват, за да могат да подобрят споделянето на енергия, съответно да създадат бизнес модел, който да има фиксирана цена за потребители и за производители и по този начин да направят употребата на възобновяема енергия по- ефективна. Ползите са социални, екологични, икономически.

От една страна в България моделът на енергийните общности не е особено популярен, от друга- законодателството, което беше необходимо, за да може енергийните общности въобще да бъдат правен субект, беше европейско законодателство. То беше транспонирано в националното с доста голямо закъснение от близо 2 години и се случи октомври месец миналата година. 

Ползата от енергийните общности може да се усети и при либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати, уточни Мария Трифонова.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45