Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

Снимка: БГНЕС

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на Димитър Главчев и ролята на външния министър в него. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов постави условие на ПП-ДБ, за да управляват заедно след изборите. На среща със симпатизанти той се обърна към лидерите на обединението да се откажат от обвиненията към партията му и да се съгласят на „тежки реформи“:

"Нищо няма да правим с тях. Или те ще спрат да преиначават, или това правителство - или тези служебни правителства могат да изкарат много дълго".

Борисов отхвърли твърденията, че Пеевски управлява ГЕРБ. 

Лидерите на ПП-ДБ също заявиха, че дали ще има съвместно управление след изборите зависи от действията на ГЕРБ преди това:

"Има явно тайна координация, от моя гледна точка, между Борисов, Пеевски и Радев. По случай "Боташ" ГЕРБ брани служебното правителство на Радев. Защо? Евроатлантизмът започва да се изпарява тук и истината почва да излиза", заяви Кирил Петков.

"Дали ще има съвместно управление след изборите, зависи от ГЕРБ. Дали ГЕРБ ще бъдат вкарани в сглобка, която Пеевски в момента програмира. ГЕРБ трябва да решат дали ще влязат в това възможно мнозинство или ще продължим усилията за реформи", допълни Христо Иванов.

Съпредседателят на третата по големина парламентарна група - тази на ДПС, Делян Пеевски пък призова държавните мъже към отговорно поведение:

"Нека държавните мъже да бъдат на висотата на доверието на хората и да спрат с тези игрички. Ние сме в предизборна кампания на практика вече, просто всички да спрат и да се съобразят с конституцията. Трябва да бъдем отговорни към хората."

Партия „Възраждане“ се регистрира в Централната избирателна комисия за участие в изборите „две в едно“. Народният представител от Монтана Петър Петров внесе документите и обяви, че "Възраждане" тръгва за победа:

"Подкрепата към партия "Възраждане" расте, защото сме последователни и следваме нашите идеи, така че разчитаме най-накрая вече българският избирател да ни даде своето доверие и да сме първа политическа сила в България."

БСП също внесе документите си за регистрация в ЦИК. 

"Тръгваме с амбиции да печелим доверие на хората, защото сме доказаната единствена алтернатива. Правим и голямо ляво обединение, такива които искаме истинската промяна най-накрая да стане", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя бе категорична, че не вижда сериозен конкурент в лицето на Ваня Григорова. 

И партия "Има такъв народ" внесе в Централната избирателна комисия 5 хиляди подписа и се регистрира за предстоящите избори 2 в 1. Депутатът Станислав Балабанов заяви, че "след изборите от "Има такъв народ" ще донесе разума в 50-ия парламент, а ПП-ДБ ще си получат заслуженото". 

Районните избирателни комисии вече приемат документи за регистрация на листите с кандидатите за народни представители. Крайният срок е 17.00 часа на 29-и април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32