Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфониета-Видин отбелязва 75 години от създаването си

2
Снимка: Ваня Минева

През 2024 година Симфониета-Видин отбелязва значима годишнина - 75 години от създаването на културния институт. Първите стъпки за създаването на симфоничен оркестър във Видин датират още около 1910 година - тогава все още може да се говори за непрофесионален оркестър и така до януари 1949 година, когато е създаден Държавен симфоничен оркестър във Видин. няколко месеца по-късно, след като е почти окомплектован, на 28 юни същата година, прозвучава и първият концерт на новосъздадения симфоничен оркестър. Ето какво разказа още Мирослав Кръстев, директор на културната институция, мислено разлиствайки архивите на видинската симфониета:

"Разлиствайки архивите на оркестъра ме впечатли, че са избрали една доста амбициозна програма за този концерт, който говори добре за ентусиазма и желанието да работят, за творческия порив на колегите, които са били в състава на този оркестър по това време...Диригент на програмата и всъщност първият диригент за доста време на този оркестър е Борислав Михайлов. Солист на този концерт на 28 юни е бил Боян Генчев. От 1949 година до 1972 година оркестърът съществува като държавен симфоничен оркестър и с прекъсване от няколко месеца, от началото на 1973 година вече е преименуван и със сменен статут на Държавна Филхармония-Видин, която съществуваше до 2010 година, като такъв оркестър. От тогава до сега е позната като Симфониета-Видин."

В 75-годишната история на оркестъра е имало много диригенти и концерт-майстори. След Борислав Михайлов на диригентския пулт последователно застават Валентин Попов, Георги Нотев, Чапразов, дългогодишният главен художествен ръководител Андрей Андреев, Аспарух Лисов, Христо Христов, Найден Тодоров. В последните години диригент е Свилен Симеонов. В годините, освен диригентите са се сменяли и концерт-майсторите, обясни още Мирослав Кръстев:

"Дълго време концерт-майстор беше Димитрина Табакова - едно, бих каза, знаково име в цигулковото изкуство изобщо в България. След това Радмила Петрова беше концерт-майстор, маргарита маргаритова и в момента Людмила Георгиева е нашият концерт-майстор. Много известни солисти, инструменталисти и певци от България и чужбина са гостували на нашия оркестър. Също и много гости са диригенти. Доста наситена програма има оркестъра в днешно време, но връщайки се назад в архивите, преди години оркестърът също е развивал сериозна активност и е покривал доста голяма територия от региона. 

Днес видинската симфониета заема своето достойно място сред културните институти на национално ниво - доказателство за това е мониторингът, осъществяван всяка година от Министерство на културата, който отрежда на видинския симфоничен оркестър водещо място сред културните институти, след националните културни институти, посочи Мирослав Кръстев. Той отбеляза, че оркестърът месечно изнася между 10 и 14 концерта - както пред видинска публика, така и на сцени в други градове в България. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51