Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци обновиха църквата в село Каленик

7
Снимка: Радио Видин

След вътрешен ремонт старинният храм "Св. Възнесение Христово" във видинското село Каленик ще отвори врати на Великден. Само за четири месеца местните събраха средства и с доброволен труд обновиха църквата си, която е на повече от 150 години и доскоро бе в изключително лошо състояние - с паднали мазилки, изгнила дограма и подова настилка. При последните дъждове са установени течове от покрива. Куполите и фасадата също се нуждаят от ремонт, който предстои. 

Снимка: Радио Видин

Инициативата за възстановяването на старинния храм бе подета в началото на годината от читалищните дейци в Каленик. Председателят на Народно читалище "Съзнание" Гергана Христова и доброволецът Ирена Илиева са убедени, че след изпълнените до момента дейности, църквата ще може да посрещне вярващите християни на Великден. 

"... Подменихме дюшемето, дограмата, боядисахме вратите, вътрешно боядисване, плочки... Много хора се отзоваха, и с финансова помощ, и с работна ръка... Щастливи сме, че толкова хора се озоваха... Събраха се около 5 хиляди лева,  но има още работа... Ще са нужни може би още 5-6 хиляди лева, може и повече- всичко е много скъпо... Много хора участват с труд, всеки ден има хора, които правят по нещо..."

Снимка: Радио Видин

Хората от Каленик са предимно пенсионери и даряват според възможностите си - по 100-200 лева. Живеещите в чужбина превели по-големи суми, за да подкрепят ремонта. Освен с пари, местните се включват и с доброволен труд. 

"Искаме да си запазим църквата, с каквото можем, помагаме... "

Дафинка Борисова възстановила полилея, а друг подарила на храма. Жената дълго време работила в завод за луксозни осветителни тела в Гърция. Натрупаният опит й помогнал да вдъхне нов живот на църковния попилей.

"...Беше много счупен, много развален. Като се пенсионирах преди 6 години, видях, че беше накъсано и понеже имаме такива кристали в Атина в завода, си донесох и го направих... Надяваме се каквото можем да помогнем, това си е за нашето село, да може и на празник, и събота- неделя хората да отидат, да запалят свещ, да се помолят..."

Семейството на Райна не за първи път дарява за ремонт на църквата, а по време на последния дъщерите й помогнали с подмяната на дограмата. 

"Помагаме финансово, дъщерите ми поеха тази инициатива... Още преди 20 години нашата фамилия направихме ремонта... Хубаво е да помагаме на черквата, а Господ- на нас да помага..."

Кметът на Каленик Илиян Христов е убеден, че до есента църквата ще бъде изцяло обновена. Снимка: Радио Видин

Кметът Илиян Христов също помага с каквото може и е убеден, че до есента църквата ще е изцяло ремонтирана. 

"Ще гледаме да довършим отвътре, след това ни чака фасадата, покрива. Чакаме помощ и от епархията. Хората помагат, трудно се събираме, населението е възрастно, но се справяме. Кой с каквото може- помага. Надявам се до септември да имаме изцяло обновен храм..." 

Освен че очакват помощ от Видинската митрополия, за да продължат започнатото дело, жителите на Каленик се радват, че ще посрещнат Възкресение Христово в обновения си храм. На празника ще има богослужение и всички по традиция ще се поздравят с "Христос Воскресе!".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10