Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберто Николов: Новото име в музикалната индустрия у нас

3
Снимка: личен архив



ROBI е псевдоним, който звучи познат на мнозина в българската музикална индустрия. Но не са малко и тези, на които това име не говори нищо. Роберто Николов е родом от Монтана и е талантлив музикант. Младият и амбициозен изпълнител успява да създаде свое собствено студио в София, като открива и развива едни от най-известните сред младите фенове певци в България, сред които и Молец, след което създават хита им "7 дни". Талантът му да открива и развива нечий друг музикален талант не остава незабелязан, гласовите му данни - също. Наскоро е отличен и с награда за дебют от БГ Радио - признание, което още веднъж подчертава неговия неоспорим принос към съвременната българска музика. За своите 32 години минава през много етапи от живота си, а пътят му никак не е лек. Как Роберто Николов от Монтана се превръща в ROBI ни разказа самият той:

"Всичко започна още докато бях ученик и се записах на уроци по китара в една школа в Монтана, бях още в трети клас. Тогава прекарах три години свирейки на китара, после влязох в по-тийнейджърските си години и китарата остана на заден план. Но след няколко години, към края на ученическите ми години, 11-12-и клас, пак хванах китарата и започнах да свиря кавъри на известни български поп парчета - D2, Остава, P.I.F., тези към 2000 година. Когато бях дете много ми харесваха. Имах си мечта да стана изпълнител някой ден, но нямах добри певчески способности, нямах и добри способности на китара - правех го просто за хоби. Записах се да уча в УНСС в София, специалност "Маркетинг" и музиката остана на заден план, беше само едно много далечно хоби, докато леко-полеко не осъзнах, че музиката наистина е моето призвание, музиката е в сърцето ми и искам да я следвам. Дълги години качвах в социалните мрежи кавъри на популярни песни, предизвикателства, свързани с музиката, докато работех нещо друго, съвсем различно. Работех в сферата на маркетинга, в големи корпорации, така карах 5-6 години, докато не се случи така, че да създам студио. Да наема едно помещение в София, в което да занеса музикална техника. Аз си я купих сам, с моите спестявания, разбира се и с помощ от моите родители тогава. Отворих това студио и доста мои приятели започнаха да идват при мен, да записват идеите си. Разчу се слухът за мен, че имам студио в тази ниша на начинаещите и така започнах да работя с много начинаещи музиканти, да им помагам в техните проекти. В същото време работех и по моите си авторски проекти. В същото време, след като отворих студиото, една година след това вече можех да се издържам само от студио услуги. Напуснах работата ми в корпорацията. Тогава се появиха и Молец, те дойдоха в моето студио, все още не бяха известни. Започнахме да работим заедно и се стигна до песента "7 дни", която стана хит. Направихме я заедно в моето студио и така се отвориха много музикални врати, така да се каже, в индустрията, чрез тази песен и работата ми с Молец. Но аз все още не успявах да покажа тази част от себе си, която иска да показва авторска музика, а това беше нещото, за което най-силно горях. И все още горя."

Така лека-полека Роби записва и собствените си идеи, пуска авторски песни, но те все още не получават популярността, която заслужават или като например кавърите, които той пуска в социалните мрежи. В този период изпълнителят успява да се демотивира и да изпита творческа нестабилност:

"До една степен демотивира, имаше доста съмнения, чудех се хората дали биха ме приели като артист или съм просто създаден да бъда в студиото и зад сцената. Но реших да се потрудя още повече и точно преди една година взех решението да спра да качвам повече развлекателно съдържание и кавъри и да се отдам само и единствено на авторка музика и това да показвам пред света..."

Със своето студио Роберто Николов създава пространство, където младите артисти могат да изразят себе си и да развият своите способности. Неговият успех е резултат от непреклонна работа и вяра в силата на музиката. А на вярата уповава основно себе си, кариерата си и успеха на българската музика.

"Смятам, че българската публика е жадна за нова, стойностна музика и смятам, че има много артисти както в Северозапада, така и в другите части от страната, които тепърва ще откриваме. Те идват в моето студио, идват и в други студиа, аз ги виждам - млади, готини, интересни хора, които просто още не са достигнали до широката аудитория. Но съм сигурен и изглежда, че има една нова вълна от български изпълнители, които тепърва има какво да показват. Готини времена предстоят."

С наградата си за дебют и с множество успехи зад гърба си, Роби продължава да бъде малка, но движеща сила в българската музикална индустрия. Неговата история е вдъхновение за всички млади таланти, които мечтаят да се реализират в сферата на музиката. Той е доказателство, че с труд, страст и талант няма непреодолими върхове, а България със сигурност ще продължи да чува неговото име в годините напред.

*Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50