Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Александров: За животните- с любов!

Снимка: Радио Видин


Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров, е във видинското село Рупци. 

За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за животновъдство у нас са неблагоприятни и прекратява дейност. Десет години по-късно отново се връща към говедовъдството, но с ясната идея, че трябва да затвори цикъла:

"... Започнахме отново, имахме базата, имахме всичко, започнахме да гледаме животните, с идеята да работим до краен продукт- да не сме зависими от мандри, от прекупвачи... И сега много колеги разпродават, не се ли стигне до краен продукт, не може да оцелеем. И при краен продукт пак не е много розово..." 

Породата не е от най-млечните, но пък млякото е с висока масленост, казва Михаил:

"Тяхното мляко е по-маслено, сладко е, като литри нямат много мляко, но е много качествено. Не боледуват, здрави животни са... Сега гледаме 130 крави, годишно доим около 550 тона мляко... Гоним средно на цялото стадо около 20 литра, при повече животните не се чувстват добре... Маслеността е около 4,1- 4,2..."

Животните се отглеждат във фермата, хранят се на място, имат си дворче за разходки... Семейството изпълнява ангажименти за хуманно отношение към животните, за което получават субсидии, но пък кравите си живеят царски- спят на силиконови матраци, имат душове, които им помагат да се справят с горещините. Имат си модерна доилна зала, в която всичко е механизирано. 

Според Михаил, за да оцелее един животновъд, трябва да затвори цикъла. Затова със собствени средства е изградил мандра и произвежда почти цялата гама млечни продукти, скоро отварят и втори магазин. Част от свободното мляко се изкупува- в Сливница. Спомня си за трудностите, през които е минал, докато стигне до крайния продукт: 

"Отне ни почти три години да пуснем мандрата. Имахме оборудване, всичко, просто документи чакахме... И пазарът е труден, градът ни е беден..."
 
Не многото работа, а бюрокрацията е проблем, който според Михаил би отказал повечето животновъди от опитите им да затворят цикъла. Самият той не участва и в сдружения, въпреки, че осъзнава, че кооперирани, фермерите ще са по-силни. Участвал е в програмата за селекция и контрол до миналата година, защото вече не вижда смисъл:

"Реших, че няма смисъл... Плащаме някакви такси и няма смисъл... Сами сме, но не е правилно- добре би било фермите да се кооперират, но при нас е трудно... Ако е кооператив, ще е по-лесно... Разчитаме на качеството и хората го разбират... "

Михаил очаква финансиране по проект за машини за събиране на реколтата и хранене на животните. Според него субсидиите са хубаво нещо, но само ако се ползват за подпомагане в началото на всяка една дейност

"Според мен не трябва да има субсидии. Има много злоупотреби... Ако няма субсидии, много няма да се захващат... Идеята е да подпомогнат, но ако една фирма до три години не излезе на плюс, нещо не се прави както трябва... Лека-полека хората спират да се занимават със животновъдство... Не им се получава... Не сме конкурентни..."

Според Михаил държавата би трябвало да се намеси, за да се изравнят европейските и българските субсидии... За вноса на сухо мляко казва:

"Не може да не се внесе сухо мляко, защото у нас няма нито мляко, нито месо за задоволяване на пазара... Сухото мляко не е големият проблем, а това, че на етикетите не се описва съдържанието на продукта- тогава човек може да направи информиран избор..." 

Във фермата в село Рупци има работници- основно за доене и за наглеждане на животните... 

В цялата дейност активно се включва и синът Александър. Това, че е сред животните, не го притеснява. Казва, че сега, когато всичко е механизирано, изглежда лесно, но все пак има и трудности, с които се свиква. Смята, че бюрокрацията е голяма спънка, а за животните е разбрал, че се нуждаят от любов:

"Всяко животно има нужда от обгрижване, любов, да му се обръща внимание. Ако се оставят на произвола, няма да се справят, трябва обгрижване, това е постоянно- няма делник, няма празник, животното си има нужда от грижа..."

Не мислят да увеличават стадото, искат да могат да си преработват цялото мляко:

"Да има пазар и да работим нормално..." 

В мандрата и фермата работят всички от семейството, залагат на качеството- и при отглеждането на животните, и при преработката на млякото, защото знаят, че именно качеството, постоянния труд, упоритостта и търпението са гаранцията им за успех. Правят всичко с любов, затова и животните им се отблагодаряват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00