Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Снимка: Цветомир Цветанов

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България". По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон няма никаква възможност за съставяне на трайно мнозинство. Очертава се липса на политическо лидерство, както и на сериозни политически идеи.

Според Вили Лилков тежката политическа криза в страната е започнала от 2020 година с платени протести, с огромната роля на президента и вкарването на нови играчи, които в последствие самият той определя като  "шарлатани" и използване на улицата за нагнетяване на напрежение и задкулисно включване ключови бизнесмени в тези протести. По думите му, в резултат на тези процеси, България вече четвърта година се лута, а инфлацията достига рекордни нива. Не се справяме с усвояването на европейските средства, а политиката по отношение на войната в Украйна и други важни за страната външнополитически процеси, е колеблива.  Резултатът е дълбоко отвращение и оттегляне от политиката от страна на българските граждани. В допълнение към политическата ситуация в страната е слабото политическо лидерство. 

"В тази ситуация естествено, че се появяват такива политически лидери като Пеевски, който имаше претенцията едва ли не да решава всичко в държавата. Появяват се гротескни политически проекти, които се легитимират и в парламента. Имам предвид "Величие". Разбира се, от тук нататък - разпад в самите политически партии - тежка криза в БСП, тежка криза и разпад в ДПС, разпадане на току що родилата се парламентарно представена партия "Величие". Единствено ГЕРБ и "Възраждане" запазват някаква монолитност и в съответствие с това и едни по-големи шансове за напредък при едни следващи избори...В крайна сметка, това състояние не може да  продължава безкрайно дълго. Ще има и периоди на консолидация, но зависи кой ще бъде лидерът в тази ситуация. Според мен, в тази политическа ситуация, която на външен поглед е невъзможно да роди стабилно управление, би трябвало да се прояви разум между политическите сили и да се намери някаква формула поне за кратък отдих и на парламента, и на политическата система, и на самите политически партии, за да намерят себе си, т.е. би трябвало да се намери някаква формула за съставяне на временно управление с някои конкретни задачи, за да може и парламентът да се успокои, и политическите партии да изживеят тези кризисни ситуации, в които в момента са изпаднали, за да може да се подходи малко по-спокойно и с по-ясен поглед към бъдещите политически процеси и ситуации в България, защото в условия на разпад да предизвикаш нови избори, означава предизвестен край." 

Според проф. Лилков, има много голяма неяснота от тук нататък как ще се структурира политическото пространство и кои ще бъдат обединителните сили в основата му. 

Определи случващото се в БСП и ДПС като битка за надмощие между отделни лагери и лобита. Според професор Лилков, в момента партиите са заети с решаване на вътрешнополитическите си проблеми, а на заден план остава грижата за стабилното управление и развитието на страната. В кризисната ситуация в страната и в условията на хаос не изключва и появата на нови политически формации. 

Заявка за участие в следващите парламентарни избори дава и "Синя България", след като на последните коалицията не успя да премине 4-процентовата бариера. Според Вили Лилков коалицията е с ясен идеологически образ. По думите му, на страната е необходимо нов тип управление, което да е дясно, консервативно и със силна управленска програма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45