Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството и фермерството в живота на Крум Младенов

6
Снимка: Личен архив


В "Земята, която ни храни" се срещаме с Крум Младенов от село Сливовик, община Медковец. Той е ръководител на местната духова музика, но наред с това отглежда над 400 животни- крави, кози и овце. Откакто се помни, е сред животните, и въпреки това му е трудно да каже кое поставя на първо място- изкуството или фермерството. Разговорът е и за трудностите и предизвикателствата да си фермер в днешните несигурни времена.

За Крум Младенов спокойно можем да кажем, че и музиката, и животните, са неделима част от живота му, защото откакто се помни, намира утеха и в двете. От дете е сред животните на дядо си. Също оттогава е и страстта му към духовата музика. Затова и години след това самият той става животновъд, наред с това е и ръководител на духовия оркестър в Сливовик. Няма професионално музиuuално образование, но се е доказал като професионалист- и в музиката и сред животновъдите... Не може да каже кое му е по-важно, затова и продължава да носи тези две дини под мишница. С времето съчетаването на изкуство и животновъдство все повече му натежава, и то не заради работата, а заради това, че има моменти, в които няма на кого да разчита. 

"Някак си, като че ли успоредно вървят нещата цял живот- не мога да поставя едното пред другото... Всеки път, когато свиря, казвам, че е за последно и пак... Понякога се получава претоварване, и физическо, и психическо, ама някак си не мога да се откажа нито от едното, нито от другото..."

Съзнателно започва да отглежда животни преди 32 години, след казармата, когато създава първото си стадо с крави. Постепенно животните му се увеличават. По-късно по програма "Млад фермер" закупува 60 кози, увеличава ги до 300 глави, но заради липсата на пазар на кози продукти, бързо се преориентира към овцевъдството. Към днешна дата отглежда 50 крави, 40 кози и 350 овце- основно аваси и асаф. Когато има възможност, стадата пашуват, а през лятото се подсигурява и храната за зимата- сеното коси, зърното получават като рента. 

"Справихме се с косенето, събираме, прекарваме бали, всички колеги се подготвяме за зимата. Имаме земя, част от обработваемата земя я даваме под аренда, защото съм на принципа: човек, който прави всичко, не прави нищо... Имаме право на още пасища, но няма- това, което е налично, е разпределено на всички животновъди... "

За да избегне проблемите с прекупвачи на мляко, се опитва да затвори цикъла- само така може да се оцелее, категоричен е животновъдът: 

"Опитваме се да се справяме, опитваме да преработваме част от продукцията си... На етап сме да кандидатстваме по наредба 44 почти готова е мандрата... За момента в България няма друг начин за оцеляване... Изкупуването не е проблем, проблем е ниската цена- това е подаряване, нереално ниски цени и не виждам как може да се оцелее... Кравето мляко е 80 стотинки, овчето- 1,80, но не се изкупува... Нито едно предприятие в региона не изкупува овче мляко... Ако това е държавна политика... Не е нормално... Няколко стада са обявени за продажба- освен заради липсата на работна ръка, е и заради липсата на реализация... 
Май сме останали последните мохикани... Много е трудно да си и фермер, и фабрикант, и търговец- много малко хоа могат да го съчетаят..."

Това, че овчето мляко не се изкупува, създава проблеми на животновъдите, когато трябва да докажат реализирана продукция... Проблем е и липсата на адекватна политика по отношение на сектора, категоричен е Крум Младенов. За да се справя, самият той е регистриран по Наредба 26 за директна продажба на прясно мляко, оборудва и мандра, за да може да преработва останалото. За работния процес е механизирал което е могъл, но се справя със собствени средства и не иска и да чува за европейските програми: 

"Никаква програма, никакъв кредит, никакъв заем не ползвам за момента. Нито имам лизинги на техника, нито имам кредити към банки... Освен програмата "Млад фермер", която изпълнихме и едва издържахме до края, съм се зарекъл да не участвам по никакви програми... По-добре е със собствени сили, защото бюрокрацията е ужасна, убиваща, смазваща... Хората, които са измислили тия бюрократични пречки, явно не си представят, че този човек, който ползва тази програма, първо е работещ фермер, след това е администратор... Справял съм се затова, че жена ми е до мен, движи всички административни дела, иначе това е огромна загуба на време, не виждам как щях да се справя ... 

В работата покрай фермата работят цялото семейство, но липсата на работна ръка е основният проблем&

"Работа има, липсват способни, работещи кадри... Животновъдството е сложен процес... Прост овчар няма. Човек, който няма определени способности и понятие от работата, не може да работи в животновъдството... Човек, който не чувства животните, много трудно може да постигне резултати... За тия години много пъти сме били не на дъното, а и под дъното, и без любов към животните, няма как да се издържи- ако се гледа само материалната част... "

Крум и семейството му обичат животните, затова и толкова години са сред тях. Като ръководител на духовата музика в Сливовик казва, че го боли заради това, че духовата музика не е това, което е била. Боли го и за това, че животновъдството не е сред приоритетите на държавата и заради това смята, че тези като него са като последните мохикани в сектора. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10