Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

7
Снимка: Радио Видин


Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и проблемите си. 

"Плюсовете са много - чист въздух, живееш сред познати и приятели. Новата кметица така се старае, милата, навсякъде е тя. На това случихме... Иначе селото ни е прекрасно, просто прекрасно...

Не знам какво му е предимството, но щом толкова хора дойдоха да живеят от друго място, значи сме добре. Селото ни е оживено. Засега сме добре.

Минусите какви са? Разредиха градския транспорт, трябва да отидеш в 9:00, да се върнеш в 12:00, не можеш да си свършиш работата. На две седмици извозват контейнерите. Нямаме вече училище. Това беше голям удар за нас... Тъжно ми е какво става горе на Вола, на Околчица. Във Враца правят на 2 юни пищни, пищни тържества, после водят високопоставени гости горе, а горе е разруха. За мен това е гавра с паметта на Ботев и на всички, които са загинали за свободата.
Поминък нямаме никакъв, останахме повече старци..."
 Снимка: Радио Видин

От пролетта кмет на село Паволче е Петранка Ангелкова, биолог-генетик и майка на две момчета. Казва, че именно желанието ѝ на родител да отгледа децата си в спокойно и добре устроено село я мотивира да се кандидатира за кмет. 

"Дълги години виждах, че няма никакво развитие, селото ми сякаш беше в застой и това беше основният стимул, който ме накара да се кандидатирам и да участвам в изборите за кмет на село Паволче. Аз съм родом оттук, обичам си селото, няма как да не е така. Имам две момченца, те растат и живеят тук и искам както те, така и всички жители и деца в селото да се чувстват добре и да им създавам добри условия за живот, да виждат, че има живот, че се случват хубави неща в нашето село. Искам преди всичко да е чисто нашето село, да има тротоари, по които да се движат майките с децата, възрастните хора, да е добре благоустроено. Но лека-полека, с бавни стъпки, защото хубавите неща се случват бавно, надявам се да успея. Давам всичко от себе си, надявам се хората да го оценят. 

Петранка Ангелкова, кмет на с. Паволче. Снимка: Радио Видин

Основен проблем на селото е поддържането на чистотата, необходими са повече контейнери и провеждане на разделено събиране на отпадъците, казва Петранка Ангелкова.

"Малко са ни контейнерите. Ще настоявам за повече съдове, необходими са ни особено в летните месеци, когато се продуцира все повече и повече боклук. За мен това е един от главните проблеми, а също така и тротоарите, защото имаме много майки с дечица, имаме много деца, които в момента се движат по пътното платно. Оттук сега е пренасочено движението заради ремонта на пътя Мездра-Ботевград, засилен е трафикът, няма дори в момента спящи полицаи и това създава затрудения за движението на децата и въобще на жителите. Слава Богу, засега няма инциденти, но разчитам всички - и шофьори, и пешеходци,  да спазват правилата за движение."

Паволче не е от селата със застаряващо население. Заради близостта му до Враца, своя дом в селото са създали много млади семейства, разказа кметът.

"Имаме и много новодомци, които идват от града, бягайки от шумната атмосфера. Наброяваме 690 души население. Както вече споменах, много деца, които не са само за лятната ваканция, естествено има и такива, но има постоянно живеещи тук, които учат в града, през останалото време са си на село, което ме радва. В крайна смета то не е село от застаряващ тип. Непрекъснато има хора, които продължават да идват, което мен ме радва. Тук има простор, тук човек се чувства свободен. Близостта с природата, красивия Врачански Балкан. Паволче е разположено под връх Околчица, спокойно мога да кажа, че е село от туристически тип. Хора, които искат да посетят лобното място на Христо Ботев и връх Околчица минават през нашето село. Така че село Паволче трябва да има някакво развитие и това развитие да е видимо - трябва да е чисто, трябва да е хубаво, да става още по-китно, да радва както местните жители, така и туристите..."

Снимка: Радио Видин

Най-голямата гордост на местните е красивата природа, но също така историята, свързана с Ботевата чета, и литературният фестивал, който провеждат в последните години в памет на поета-революционер.

"В Паволче се гордеем с нашия фестивал "С Ботевски пламък в сърцето". Той има две категории - есета и стихотворения, и пристигат публикации от цяла България. Малки и големи пишат за Ботев, което означава, че той е жив. Той винаги ще бъде жив в сърцата на хората. Ние тук сме закърмени с Ботевата поезия. Това е нашата гордост, този фестивал. Нека да има все повече и повече участници в него...", призова кметът.

Откакто е избрана за кмет, Петранка Ангелкова избира да бъде и самодеец. Част е от певческата група "Балкански славей" към Народно читалище "Фар 1930". 

"Да пееш е хубаво, действа ти зареждащо. Последно бяхме  на "Северняшката сватба" на "Леденика". Плануваме село  Рибарица, непрекъснато има фестивали, събори. Там, където можем, се включваме с удоволствие."
 Снимка: Радио Видин

Децата и младите хора са основен приоритет в работата на Петранка Ангелкова. Мечтае местното училище отново да е пълно с ученици, работи за подобряване на площадките за игра и спорт в селото. 

"Идеята ми е по проект да кандидатствам за нова детска площадка. Имаме в момента една, която е доста амортизирана. Постегнали сме, позакърпили сме положението оттук-оттам, но все пак искам за децата, които живеят тук, да има къде да играят. Да има едно хубаво местенце, майките да седнат и да са спокойни, че детето им няма да падне, да се нарани. Имаме игрище за по-големите, то също се нуждае от ремонт. Но и това ще направим. Бившето училище е затворено, за жалост не се използва. Имаме идея за трансграничен проект, по който да идват ученици от Сърбия, тип туристическо училище. Най-голямото ми желание е училището да започне да функционира като училище от туристически тип, сградата да се използва, дворът да е пълен и да се чува детски смях... Това ще е най-голямото удовлетворение за мен, да е пълен дворът на училището с  деца."

Дни след разговора ни с Петранка Ангелкова на 11 юли, Министерският съвет със свое решение предостави на Община Враца сградата на бившето училище "Христо Ботев" в Паволче за изграждане на образователен и културен център и така направи мечтата на хората от селото по-реална и достижима. 

Народно читалище "Фар 1930" е културното средище на Паволче вече 95 години. Към него е създаден състав за автентичен фолклор, коледарска и лазарска група, певчески колектив "Балкански славей" и танцов състав "Балкански извор". От няколко години е създаден и модерен балет. Към читалището има добре развита лятна работа с деца. Обособени са 14 секции по интереси, обясни секретарят Мария Божковска.

Снимка: Радио Видин

"Най-посещаваната, най-любимата за всички деца е "Млад готвач". Направихме събитие за шоколада с Михаела Кътева, като  децата правиха меденки и опитаха 6 вида шоколад. Работи секция "Танци", лятна читалня, имаме секция "Мода", имаме "Приятели на здравето". Там имаме лектори от "Врачански Балкан", от БЧК, от Държавно горско стопанство, от Северозападно държавно предприятие. Събитието на 9 юли бе насочено към пожарите и пожарната безопасност - как да пазим себе си и природата, когато се случат пожари. От БЧК разговарят с децата и ги запознават с оказване на първа помощ, тютюнопушене, наркотични вещества и изобщо всичко, от което трябва да се пазят и да внимават... Творческата работилница много добре заработи със занаятчията Ангел Милчев и с Етнографско-възрожденски комплекс. Последното събитие беше за иглонабиване, за вълна в различни цветове и плъстене на вълната сме правили. Предвиждаме Седмица на добри обноски..."

Певческата група "Балкански славей" е създадена през 2004 година. Групата е носител на множество награди от Копривщица, Рожен и други събори. Изпълнява автентични песни от Северняшката и други фолклорни области в страната. В репертоара им е и песен за родното им село Паволче. Може да я чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00