Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Снимка: Наско Цанов


Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва Северозападът, където ще се правят инвестиции и ще има нова инфраструктура. Закрити са големи предприятия в региона, а няма нови. Земеделието не изисква толкова голям брой работна сила като преди. Няма как да тръгне собствена инициатива човек да инвестира в нещо. Спиралата продължава да върви надолу. Трябва да има политическа воля, за да се направи нещо в тези региони", така коментира ситуацията главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. Той отбеляза, че в света също има нестабилност на пазара на труда, но оставаме последни по доходи и по икономика. Независимо че имаме едни от най-ниските данъци, няма кой знае колко инвестиции, обърна внимание главният икономист на КТ "Подкрепа". Цените продължават да растат, нищо че инфлацията уж пада. Това означава ниска покупателна способност. Хората живеят в лишения. Две трети от домакинствата са под прага на жизнения минимум. Атанас Кацарчев се надява на нов механизъм за минималната работа заплата, която да се приближи до жизнения минимум от 1500 лв., за да не търпят хората основни лишения. Икономистът посочи, че у нас има 1 млн. души в активна възраст, които отсъстват от системата - не се знае дали работят и какво работят. 

Живеят ли жителите на Северозапада в лишения? Потърсихме за коментар главния икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев

"Това е от години наред, то не е от вчера. Въпреки всичките обещания на политическите партии, които заявяват предизборно, че ще се погрижат за Северозапада и че ще измислят нещо този район да живне, както се вижда вече 30 години имаме обратен ефект, обезлюдяване и обедняване. Нищо не се случва. Ако няма икономика в района, това ще продължи и в един момент ще се окаже, че там няма хора, защото няма препитание. Основните работни места са осигурени от държавата и Общината. По нивото на заплащате Видин също е на едно от челните места по най-ниско заплащане на труда, така че това също допринася хората да търсят препитание извън региона."

Срещат ли единомислие КТ "Подкрепа" с колегите си от КНСБ и какви ще бъдат бъдещите им действия по отношение на доходите на българите и формирането на бюджета за 2025 година- това попитахме още Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа":

"Да, ние имаме общи цели, всъщност това е една обща цел и тя е благоденствието на работещите. Не само като работни заплати, а и като условия на труд и социални придобивки. Това много важно, както и социалната защита на работещите. По отношение на властта, наистина това безвремие блокира част от проблемите, не сме се събирали от месеци по отношение на работните групи, които касаят минималната работна заплата, максималния осигурителен доход, пенсионната реформа, линията на бедност, всичко това виси във въздуха, а това са важни неща."

Рекордно висока безработица отчита Агенцията по заетостта в община Димово, където през юни тя е била 67%. Потърсихме кмета на населеното място Светослав Славчев:

"В общи линии наистина община Димово е с най-много социално слаби, с безработни. В самата община и няколко населени места има доста хора, които не работят, няма работа за тях в момента, а ние като Община нямаме възможност да разкриваме работни места. Разчитаме най-вече на програмите, а програмите са кът вече години наред. Когато се отпускат определени програми за определени хора, като младежи или за продължително безработни, не може да се отпуска една бройка за цялата област и ние да се чудим на кого да дадем - това е подигравка с хората" - уточни Светослав Славчев.

И в други населени места на Северозападна България домакинствата са под прага на жизнения месечен минимум. Сътрудникът ни Наско Цанов попита жителите на община Кула стигат ли им месечните доходи и живеят ли в лишения:

"В Кула няма работещи, но няма лишения... Да, в Кула хората живеят в лишения и то за съжаление много. Лишават се от храна, от лекарства, от всичко икономисват, от най-важните и основни неща, за да могат да свържат двата края. Има и много безработни от младите, има само един каучуков завод, след като почти всичко е затворено... Всеки се справя кой както може - гледаме градинка, от земеделие, от стока, кой работи къде каквото може частно и така... Мисля, че поне едно 700-800 лева трябва да получава човек месечно."

Забравени ли са малките общини през последната година от управляващите, предвид поредицата от избори и липсата на редовно правителство - това попитахме още Светослав Славчев:

"По принцип, когато няма едно дългосрочно управление се получават не само тези аномалии и ние като общини също чувстваме много осезателно, когато има такъв проблем, той рефлектира върху общините. За огромно съжаление това, което се случва в общините е неприемливо за всички - и за нас като администрация, и за хората в общините, а това не трябва да продължава по никакъв начин."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00