Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Снимка: Наско Цанов


Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва Северозападът, където ще се правят инвестиции и ще има нова инфраструктура. Закрити са големи предприятия в региона, а няма нови. Земеделието не изисква толкова голям брой работна сила като преди. Няма как да тръгне собствена инициатива човек да инвестира в нещо. Спиралата продължава да върви надолу. Трябва да има политическа воля, за да се направи нещо в тези региони", така коментира ситуацията главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. Той отбеляза, че в света също има нестабилност на пазара на труда, но оставаме последни по доходи и по икономика. Независимо че имаме едни от най-ниските данъци, няма кой знае колко инвестиции, обърна внимание главният икономист на КТ "Подкрепа". Цените продължават да растат, нищо че инфлацията уж пада. Това означава ниска покупателна способност. Хората живеят в лишения. Две трети от домакинствата са под прага на жизнения минимум. Атанас Кацарчев се надява на нов механизъм за минималната работа заплата, която да се приближи до жизнения минимум от 1500 лв., за да не търпят хората основни лишения. Икономистът посочи, че у нас има 1 млн. души в активна възраст, които отсъстват от системата - не се знае дали работят и какво работят. 

Живеят ли жителите на Северозапада в лишения? Потърсихме за коментар главния икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев

"Това е от години наред, то не е от вчера. Въпреки всичките обещания на политическите партии, които заявяват предизборно, че ще се погрижат за Северозапада и че ще измислят нещо този район да живне, както се вижда вече 30 години имаме обратен ефект, обезлюдяване и обедняване. Нищо не се случва. Ако няма икономика в района, това ще продължи и в един момент ще се окаже, че там няма хора, защото няма препитание. Основните работни места са осигурени от държавата и Общината. По нивото на заплащате Видин също е на едно от челните места по най-ниско заплащане на труда, така че това също допринася хората да търсят препитание извън региона."

Срещат ли единомислие КТ "Подкрепа" с колегите си от КНСБ и какви ще бъдат бъдещите им действия по отношение на доходите на българите и формирането на бюджета за 2025 година- това попитахме още Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа":

"Да, ние имаме общи цели, всъщност това е една обща цел и тя е благоденствието на работещите. Не само като работни заплати, а и като условия на труд и социални придобивки. Това много важно, както и социалната защита на работещите. По отношение на властта, наистина това безвремие блокира част от проблемите, не сме се събирали от месеци по отношение на работните групи, които касаят минималната работна заплата, максималния осигурителен доход, пенсионната реформа, линията на бедност, всичко това виси във въздуха, а това са важни неща."

Рекордно висока безработица отчита Агенцията по заетостта в община Димово, където през юни тя е била 67%. Потърсихме кмета на населеното място Светослав Славчев:

"В общи линии наистина община Димово е с най-много социално слаби, с безработни. В самата община и няколко населени места има доста хора, които не работят, няма работа за тях в момента, а ние като Община нямаме възможност да разкриваме работни места. Разчитаме най-вече на програмите, а програмите са кът вече години наред. Когато се отпускат определени програми за определени хора, като младежи или за продължително безработни, не може да се отпуска една бройка за цялата област и ние да се чудим на кого да дадем - това е подигравка с хората" - уточни Светослав Славчев.

И в други населени места на Северозападна България домакинствата са под прага на жизнения месечен минимум. Сътрудникът ни Наско Цанов попита жителите на община Кула стигат ли им месечните доходи и живеят ли в лишения:

"В Кула няма работещи, но няма лишения... Да, в Кула хората живеят в лишения и то за съжаление много. Лишават се от храна, от лекарства, от всичко икономисват, от най-важните и основни неща, за да могат да свържат двата края. Има и много безработни от младите, има само един каучуков завод, след като почти всичко е затворено... Всеки се справя кой както може - гледаме градинка, от земеделие, от стока, кой работи къде каквото може частно и така... Мисля, че поне едно 700-800 лева трябва да получава човек месечно."

Забравени ли са малките общини през последната година от управляващите, предвид поредицата от избори и липсата на редовно правителство - това попитахме още Светослав Славчев:

"По принцип, когато няма едно дългосрочно управление се получават не само тези аномалии и ние като общини също чувстваме много осезателно, когато има такъв проблем, той рефлектира върху общините. За огромно съжаление това, което се случва в общините е неприемливо за всички - и за нас като администрация, и за хората в общините, а това не трябва да продължава по никакъв начин."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55