Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко сериозен е проблемът с безводието

Снимка: Радио ВИДИН

Над 400 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Още 140, по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи Тома Белев- съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта на безводието у нас. Информацията не е публична, разпръсната е по сайтове на Общини, групи в социалните мрежи и журналистически публикации.

"Това, което трябва да знаем е, че кризата с водата е сериозна. Но тя е сериозна, не просто защото има някъде обявен режим на водата, нали тя е по-сериозна по простата причина, че 10 процента от населените места в България всъщност нямат ВиК оператор. Дали имат вода, дали нямат вода, при какъв режим никой не знае. След това има едни други 10 процента, които все пак са с повече население, те са над половин милион, които са в режим на водата...", заяви Тома Белев.

Към настоящия момент се използват минимум 8 300 основни и резервни водоизточници в България. От тях половината имат разрешение за ползване на води за питейни битови цели. При тези 8300 водоизточници има инсталирани едва 2800 водомери на водоизточници, т.е. едва при 1/3 се мери водата при водовземането, посочи още Тома Белев- съпредседател на "Зелено движение":

"И всичките приказки как се губи 50-60-70 процента от водата докато стигне до потребителя са изсмукани от пръстите. Просто водата не се мери в България, за да знаем колко се губи."

Друг сериозен проблем, който сподели Тома Белев е, че има безхаберие по отношение на определяне на санитарно-охранителни зони за източниците на питейна вода. 

За малките общини има бързи решения за задоволяване необходимостта от питейна вода, по-трудно е за големите общини, смята Тома Белев:

"За да задоволите необходимостта от вода на Плевен и околните населени места вие трябва да намерите вода за 100 хиляди души. Когато търсите вода за 50 или 200 човека е по-лесно. Т.е. със сигурност в момента трябва да се инвестира в търсене на редовни или резервни водоизточници."

В България само три области нямат нито едно населено място в режим на водоподаване - това са Видин, Русе и Силистра.

В област Враца по предложение на "ВиК" - Враца, със заповед на кмета на община Мездра Иван Аспарухов е въведен режим на водоснабдяване в четири села на общината: Лик, Ослен Криводол, Лютиброд и Ребърково. Водният режим е обусловен от продължаващото засушаване и критично слабия дебит на подземните и на повърхностните водоизточници на територията на общината в населените места, за които няма техническа възможност за водоподаване на вода, посочват от Община Мездра.

Според картата на безводието в област Враца на воден режим са и селата Бутан, Манастирище, Върбица, Веслец, Згориград, Челопек, Курново, Синьо бърдо, Кунино.

Още едно населено място в община Чипровци е на воден режим. Към момента в 12 села на територията на област Монтана има нарушено водоподаване заради сушата. 

Йорданка Иванова е кметски наместник на село Главановци, община Георги Дамяново, област Монтана. В селото са на воден режим заради намаления дебит на водоизточниците за питейно битово водоснабдяване на селото. Заповедта за водния режим е от 13 август 2024 година.

"Въведохме тоя режим, за да може поне през ден да има вода за домакинствата. Борим се засега с тоя режим, надяваме се на дъждове определено, защото притоците ни са определено от извори, които се намират в околността на селото", каза кметският наместник.

Роман Иванов е кметски наместник на село Ослен Криводол в община Мездра. Жителите на селото са на воден режим, но причината не е в сушата, а в помпа, която не може да работи в непрекъснат режим.

"Режимът продължава и той е от юли месец въведен, като официално заповедта е от 21 август за водния режим. Според мен има вода, не е, че няма вода, но може би поради небрежното управление на този ресурс, който е изчерпаем се случват тези режими. Първо, че имат помпа, която ни прехвърля водата за двете села Ослен Криводол и Лик специално става въпрос, която трябва да работи сега в непрекъснат режим и понеже е остаряла базата не може да работи в непрекъснат режим. И аз им предложих да си купят нова помпа", каза кметският наместник.

Хората от двете села Ослен Криводол и Лик събират подписи и ще изпратят подписката до управителя на ВиК-Враца Ангел Престойски и до кмета на община Мездра Иван Аспарухов, с която правят предложение водата от местен микроязовир, който не се стопанисва от никой, да захранва двете села.

Председателят на Съюза на ВиК операторите и шеф на дружеството във Враца Ангел Престойски потвърди данните, като предупреди, че ситуацията ще се влошава, ако не започнат валежи в най-скоро време. Според него причините за безводието са комплексни, а не са само климатичните промени. 

Поискахме интервю с представител на "Български ВиК холдинг" по следните въпроси:
- Колко населени места от областите в Северозападна България Видин, Враца и Монтана са на воден режим?
- Какви са причините за недостига на питейна вода?
- Виждате ли като част от проблема с безводието загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи и как може да бъде решен този проблем?
- Какви мерки могат да се предприемат за решаване на проблема с водоснабдяването?

От пресцентъра отговориха писмено, че благодарят за интереса, но в момента Ръководството на "Български ВиК холдинг" няма възможност за интервю, поради многото организирани работни срещи из страната във връзка с настъпилите режими на вода и засушаването. Оставаме на разположение в бъдеще при възможност.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00