Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любовта, разкрита чрез Кръста Христов преодолява силата на греха

Днес е Единадесета неделя след Петдесетница - Неделя преди Въздвижение, в която Православната църква отбелязва Рождеството на Пресвета Богородица.

"Днес ние слушаме такива думи от Евангелието от Иоана: "Защото Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, за да бъде светът спасен чрез Него". Тези думи ни помагат да разберем смисъла на първото пришествие на Спасителя. Той се въплътил и дошъл в света, не за да съди света. Съдът – това е Неговото второ пришествие, това е особена мисия в края на историята. Но чрез въплъщението Си Синът Божи идва в човешкия род само за едно - да спаси света.

Кръстът Христов се явил като мерило на правдата, мерило на истината, скрито от всяка човешка мъдрост и от човешкия съд. Кръстът Христов, явявайки се мерило на правдата, дава възможност на съда Божи - не на този съд, когато Бог определя кой е прав, а кой виновен, но на този, когато сам човекът със своите мисли, със своите дела съди себе си, поставяйки се от дясната или от лявата страна от Бога. Ето защо и апостолът говори, че за него светът е разпнат на кръста, защото кръстът дава това мерило на правдата. Кръстът отделя доброто от злото. Кръстът е мерило на истината.

Кръстът – това е символ на страдания. Нима отсъства страданието в човешкия род? Съвсем не. Всеки човек преминава през мъки, през страдания, през скръб. А през какви мъки и страдания преминава човешкият род и особено в нашето просветено време, когато са развити науките, когато човек е достигнал огромна висота на знанията и голямо могъщество над природата? В същото време се умножават страданията на човешкия род, които стават още по-видими на фона на някакво външно благополучие и ние виждаме страданията на личността, на обществото, на цели народи.

Не Син Човечески съди света, но хората сами себе си съдят - съдят се чрез страдания и скръб, и мерило за този съд може да бъде само Кръстът Христов. И ако ние приемаме Сина Божи в своето сърце, ако ние вярваме в изцеляващата сила на кръстните страдания, тогава нашите страдания, съдът, извършван от нас над самите себе си, ще бъде за спасение и преминавайки през човешката скръб, ние ще придобием живот вечен.

Господ да ни помага на всички нас да проумеем тези велики Божествени мисли, които ни се дават в Откровението, да разберем смисъла на Кръста и на човешките страдания, да си припомним за разбойниците, един от които хулил, а другият прославял Разпнатия, и да разберем думите, преподадени в Евангелието от Иоана: "Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, а за да бъде светът спасен чрез Него". Амин."

Автор: Патриарх Кирил

В рубриката "Съвременна Библия" –политика, икономика, обществена сигурност – всички те се помпат с интелект, само че изкуствен. Имаме ли нужда от изкуствения интелект? Погледнете какво причиняваме на света с естествения си интелект и ще откриете отговора. Този свят няма нужда от повече интелект. Има нужда от Христос – висшият израз на Божия интелект!

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42