Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниските добиви вероятно ще повлияят на размера на рентите

Изключително слаба реколта от пролетници отчитат във Врачанско

Снимка: Радио ВИДИН


Между 600 и 700 кг пшеница от декар са ожънали тази година стопаните във Врачанско. Добивите са по-високи от миналогодишните, които са били компрометирани заради нападение на житна муха. При пролетниците обаче ситуацията е плачевна. Жътвата ще приключи по-рано от обичайното, а производителите отчитат изключително ниски добиви. На места във Врачанско са прибрани едва 30 кг. царевица, каза в "Земята, която ни храни" Петър Пешев, председател на съюза на зърнопроизводителите:

"В нашия район тази година жънахме от 30 до 330 кг. царевица. Освен сухото време и жегите допринесоха... Примерно, царевици, които ги гледахме по време на вегетацията и си бяха страхотни царевици, като ги напече жегата, за три дена се стопиха... Средните добиви са между 150 и 200 кг от декар, при тон и повече ожънати миналата година... Поредна лоша година... Надяваме се на следващата година..."

Сушата и високите температури са повлияли и на добивите при слънчогледа. От маслодайната култура са ожънати средно по 150-200 кг от декар. Според Петър Пешев ниските добиви едва ли ще бъдат компенсирани от по-добри цени на продукцията

"Цените казват, че леко тръгват нагоре, но каквото и да е, не може да се компенсира. За да се компенсират добивите, трябва да стигнат ненормални цените. Трябва да станат царевиците по около 70-80 ст., слънчогледа да мине лев, за да може да компенсира нещо... В момента цените са като миналогодишните- около 800 лева на тон за слънчогледа, царевицата е около 300 лева за тон. Дори и да се вдигнат, не могат да покрият щетите, загубите са огромни... Слаба е реколтата на слънчоглед и в Румъния и Украйна, не е цветущо положението в целия Черноморски район, които сме основните производители на слънчоглед... лошото е, че вече четири-пет години има суши по-трудни, но всяка година има по нещо, което компенсира загубите...Сега- изключително трудна година...

Заради климатичните промени и проблемите с лятното безводие, зърнопроизводителите търсят алтернативи:

"Много от колегите търсят алтернативи, но всяка една алтернатива е свързана с намирането на пазар... Има доста култури, които могат да се сеят, но им трябва вода- липсата на напояване е голям проблем, защото всичко се унищожи... "

Във Врачанско няма поливни площи, стопаните разчитат да бъдат възстановени: 

"Борим се да възстановим някои от напоителните системи. В Бутан от близо 60 хиляди декара обработваема земя се поливаха над 30 хиляди декара. От този язовир се поливаха не само Бутан, но и Козлодуй, Хърлец, Гложене, Крива Бара и част от Хайредин- шест землища... Дано да успеем, държавата трябва да си влезе в ролята и да възстановим каналите..." 

Почти е насята рапицата във Врачанско, стопаните умишлено бавят сеитбата на пшеница:

"В последните години късните сеитби са по-добре, няма толкова нападения от мухи... Приспособяваме се към условията. Непрекъснато изпробваме нови сортове, за да видим кой как се представя и когато има нещо добро, влиза в сеитбооборот. Търсим сухоустойчиви сортове, устойчиви на болести..."

До 30 септември земеделците трябва да получат средствата по втория транш от т.нар. "украинска помощ". Макар и малко, това е глътка въздух, коментира Петър Пешев. От 40 до 80-90 лева са рентите във Врачанско, но заради ниските добиви е твърде вероятно да бъдат намалени.

"Рентите са нещо, което се дава за това, че си изкарал от тази земя и си плащаш наем... Въпросът е, че в земеделието се наливат пари от други сектори, които изкривяват пазара... Дават се нереални ренти, нереално се надуват цените.... В Германия се очаква със закон да се ограничи и регулира цената на земята и рентите... Трябва да видим каква е ситуацията, най-вероятно ще се намалят малко рентите..."

Земеделски производители са със спрени субсидии по еко схемата за намалено използване на пестициди- Еко НИП. Проблемът бе обсъден на едно от заседанията на парламентарната комисия по земеделие. Служебният министър на земеделието Георги Тахов заяви, че всяко възражение ще бъде разгледано индивидуално и при допуснати административни грешки, те ще бъдат коригирани, а стопаните компенсирани. Предстои среща с представители на министерството, за да се уточнят параметрите и да се обсъдят възможности за компенсация на неправомерно спиране на субсидиите, каза и Петър Пешев. 

"Утре имаме среща с министерството да се обсъди по какъв начин ще се компенсират колегите, които са неправомерно орязани.... Има и грешки от страна на министерството... Трябва да седнем да се разберем по какъв начин ще изчистим тези неща и колегите да си получат средствата..."

По думите на Пешев новостите при прилагане на изискванията от Стратегическия план понякога създават административни тежести за земеделците, а за това трябва да бъде помислено:

"Не са малко трудностите, в крайна сметка- ние на полето ли да работим, с документи ли да работим... Административната тежест на земеделците става много голяма- не може да си специалист по всичко... Нали трябва да поддържаме малките семейните, средните фирми, които нямат такъв огромен капацитет за всяко едно нещо да си имат човек... С всички новости и добавени документи трябва да имаш човек за документите, заз счетоводството, за дневниците... Често и системата не работи... Надявам се да има комуникация с властите, да ни влязат в положение и да накараме тази система да работи- трябва да заработи...." 

На колегите си Петър Пешев пожела: "Дано такава лоша година да не се връща... Дано следващата да е добра, за да видим усмивки по лицата на хората... Най-вече здраве- като го има, ще се преборим с всичко... "



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18