Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На добра воля

Снимка: личен архив

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на зачестилите природни бедствия в "Посоките на делника" проверихме склонни ли сме на безвъзмездни дейности в полза на обществото

Законът за доброволчеството трябва да регламентира статута на доброволците при участие в спасителни действия, за да могат те да бъдат защитени от некоректни работодатели, например. Законът трябва да описва какви са правата и задълженията на доброволците. Формулира се какво е краткосрочно и дългосрочно доброволчество, въвежда се и опцията за сключване на писмен договор, както и въвеждане на доброволческа книжка. Нормативният акт би трябвало да осигурява инвестиции в обучението на доброволци и безопасна среда за работата им. Но основната цел на Закона е да насърчи доброволческата дейност в страната. 

Скорошно социологическо проучване показва, че едва 34% от българите са участвали някога в доброволческа инициатива. Според представители на доброволческия сектор все по-малко млади хора проявяват интерес към безвъзмездната работа в полза на обществото. Въпреки това не липсват изключения. Такъв положителен пример е Радостина Йорданова, доброволец към най-голямата хуманитарна неправителствена организация Българския младежки червен кръст.

"Доброволчеството не е загуба на време. Трябва да има желание, нищо друго не се изисква. Някои смятат, че е скучно, но не, не е скучно и не изисква много време", обяснява Радостина.

"Последните години поддържаме постоянна бройка от доброволци, но би ми се искало да са повече. Да си доброволец към Младежкия червен кръст дава не само знания, но и опит, нови запознанства, умения. Има неща, които не се учат в училище, а само тук", споделя своите впечатления от доброволческата дейност на днешните млади хора Галина Йорданова, главен специалист към БЧК Видин.

Ивайло Петков е млад човек от Видин, вече повече от 10 години се занимава активно с доброволческа дейност.

"Всичко започна в 6-и клас с един Младежки общински съвет за превенция на зависимостите. Бях много активен, избраха ме за председател на този Съвет. След няколко години станах доброволец към Младежкия червен кръст, защото мечтата ми беше да се науча да спасявам човешки живот. Живеем в материален свят, в който хората са увлечени от материалното, а аз не мога да се примиря с това. Ако всеки прави по едно обществено полезно деяние всеки ден, ще заживеем в една много по-уредена и чиста обстановка", обяснява Ивайло и споделя, че опитът и уменията, придобити в доброволчеството са спасявали дори личния му живот.

Дебатът за български Закон за доброволчеството тече от близо 20 години. В Народното събрание вече отлежават три различни законопроекта, но нито един от тях не стигна до пленарната зала в 50-ия парламент. 

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20