Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможна ли е симбиоза между двата варианта?

Хартиена или електронна книга?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите. 

Всъщност, съществуват много теории как електронните книги ще изместят постепенно класическите издания от пазара. Бумът в развитието на технологиите сякаш потвърждава такива тези. Обаче данни от проучвания показват обратното - електронните издания се превърнаха в част от живота ни, но сякаш намериха своя самостоятелна ниша. А извън нея всичко си върви по старому. С други думи, каже ли се книга, всеки си представя доброто старо и нетехнологично хартиено издание. 

Според писателката и преводачка Елена Павлова би могло да се каже, че едните не пречат на другите, но електронните издания са по - практични:

"...Преди 10 години си купих електронна книга и от тогава чета на нея. Купувам и хартиени книги, но след това ги подарявам на библиотеки. По-удобно е с електронната книга. И когато пътуваш или вървиш към работа, и не заемат излишно място у дома... Да, аз издавам книги на хартия, но ги има и на електронен и аудио вариант. Достъпни са... И в електронното издание може да има илюстрации, но по-красиви са в хартиената книга... В книжарници влизам, но не се задържам много, защото знам какво търся... Може след време да има книги с корици на хартиена книга, а вътре да е електронна. Работи се в тази насока. Дори е по - екологично... Разделителите може да станат антикварна рядкост и да има електронни такива... Сигурно е едно - книгата под каквато и да е форма ще продължи да съществува...".  

Самата хартиена книга от своя страна е един много специален подарък. Прибираш подаръка на видно място и можеш да се потопиш в спомените не само за книгата, но и за човека, който ти я е подарил. Дори само да подържиш книгата в ръце, тя вече оказва своето въздействие. Има емоция... 

"...Аз чета. Хартиени книги. Имаше бум преди години на електронните, но вече като че ли отмина тази мода. Книгата, истинската книга си е по-ценна... Чета истински хартиени книги. Опитвала съм и електронни. Предпочитам старите... Четат и учениците, но по-малко. Само абзаци, които им трябват... Много е по-ценно да държиш книга, отколкото да стоиш пред екрана...", смятат анкетирани видинчани.

Явно и двата варианта на книгите ще продължат да си съществуват съвместно. Всъщност, като цяло, четенето и слушането на книги обогатява. Заради това- четете, независимо под каква форма.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10