Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

6
Снимка: Радио ВИДИН

Гостуваме в село Охрид, община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за Враца. 

Трифон Денков е дългогодишен кмет на Охрид - в момента тече шестият му мандат. Избран е през далечната 2004 година. Родната му къща се намира непосредствено до сградата на кметството и за него съдбата му е била ясна още от раждането му. Сам прави прогноза, че ще се оттегли от поста и ще се отдаде на заслужена почивка през 2028 година. Смята, че дотогава има да свърши още работа и да бъде полезен на селото си. Трифон Денков говори с любов и отдаденост за родното си място:

"Селото беше голямо, когато аз учех... Бяхме по 36 деца в клас... По ирония на съдбата жп гарата се откри, отвори се влак, отвори се жп гарата, отвори се и за народа да напуска селото... Селото е тихо и е надарено с природни дадености..."

Трифон Денков разказа за постигнатото от него през годините, в които е кмет на Охрид. Гордостта на селото е обновеният храм "Свети Димитър". 

"Направих черквата по Европейски проект. Храм "Свети Димитър", което е нещо уникално... Направих водопровода... Ще има живот, защото се възстановяват къщите... Имаме в момента четири действащи магазина... Най-важното - улично осветление, без ограничение. Колкото са стълбовете, двойно повече са лампите..."

Дългогодишният кмет на село Охрид Трифон Денков ни разкри и каква е формулата, за да си успешен кмет:

"Трябва да не правиш разлика между хората. Никой не е виновен как се е родил..."

Галина Николова е секретар-библиотекар при Народно читалище "Просвета-1921" от около четиридесет години. Тя ни разказа историите, които знае около името на селото, което съвпада с наименованието на македонския град:

"Легендите са много, защото всеки го е получил по различен начин и го е предал по различен начин..."

Галина Николова се гордее с групата за автентичен фолклор, която прославя Охрид, макар и в доста намален състав:

"Все още си имам такива последователи, на които благодаря... Ние, където минем, сме прославили Охрид... Съхраняваме и пресъздаваме пет обичая..."

През през 1861 г. в селото е построена черквата „Свети Димитър“. След Освобождението селяните надградили вкопаната в земята черква и тя се извисила с каменните си стени над къщите. За да се знае кога се задава празник, била поръчана камбана чак в Грузия, която е доставена с кораб по Дунав до пристанището в Лом и оттам с каруца пристигнал в селото:

"Била е предназначена за Охрид, Македония, но по погрешка е свалена на Лом, на пристанището... Събират средства, откупуват камбаната и с воловете, тогава не е имало друг транспорт, я докарват тук, в Охрид... Камбаната сега се съхранява в църквата."

Най-големият проблем на жителите на селото е липсата на лекар. Пред Моника Йончева някои от тях споделиха тревогите си и разказаха за живота в селото:

"Нямаме доктор. Кога ще назначат? Така сме, няма кръвно къде да си измериш... Никой не мисли за народа... Личният лекар е длъжен да дойде... След като имат пациенти тук, според мен е редно да имат един ден, в който два часа са достатъчни..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55