Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Снимка: Радио Видин

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до 2060 г. се очаква да остане сравнително постоянен (около 15%), докато делът на лицата на възраст 15-64 години ще намалее значително и ще спадне от от 66% на 57%. Взети заедно, групата на лицата на възраст 65 и повече години, която ще бъде много по-многобройна част от населението (ще нарасне от 18% до 28% от цялото население), заедно с групата на хората на възраст 80 и повече години (делът ѝ ще нарасне от 5% на 12%), през 2060 г. ще бъдат почти толкова на брой, колкото цялото младо население. В тази връзка коефициентът на заетост за по-възрастните работници (55-64 г.) се очаква да се увеличи в още по-голяма степен, от 60,9% през 2023 г. до 67,1% през 2060 г., което отразява очакваното въздействие на неотдавнашните пенсионни реформи в много от държавите членки, насочени към увеличаване на възрастта за пенсиониране. Въпреки че интересът към застаряването на населението е нараснал, понятията, използвани при неговитe анализи остават непроменени. Например, коефициентът на възрастова зависимост все още често се използва като показател за финансовата тежест на възрастните хора върху работещата част от населението. Много работещи българи в предпенсионна възраст си задават редица въпроси, свързани със сигурността на работното им място. 

Лицата на възраст между 55 и 64 навършени години, които все още не са придобили право на пенсия, са разглеждани като принадлежащи към групата на хората в предпенсионна възраст. Бързото намаляване и застаряването на населението в България, задълбочаването на тежките демографски дисбаланси и възпроизвеждането на социални неравенства между големи социални групи в последните десетилетия, неминуемо водят до задържане и спад в икономическото развитие на страната в дългосрочен план. 

Попитахме видинчани трябва ли бъдат защитени на работните си места хората в предпенсионна възраст.

"В наше време бяха защитени, а сега нямам представа. В наше време се чакаше да изтече срокът, а може и да останеш след пенсионирането да поработиш още... Трябва да има защита, все пак трябва да има синдикати, които да дават спокойствие на работника и защита.  Все пак работникът трябва да е защитен отнякъде... Една несигурност е сега, тръгваш и не знаеш дали утре ще си на работа при частника, или ще ти каже, че от утре си освободен" - коментираха видинчани.

Насърчаването на възрастните работещи да останат на работа изисква подобряване на условията на труд и адаптирането им към здравния статус и потребностите на възрастните работещи, усъвършенстване на уменията им чрез осигуряване на по-добър достъп до обучение през целия живот и преразглеждане на системите за данъци и ползи с цел обезпечаване наличието на ефективни стимули да се работи по-дълго. Какво се случва, обаче, когато настъпи времето за пенсиониране на един служител или работник? Разговаряхме с Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) във Видин.

"В приемната на ТП на НОИ във Видин ежедневно се дават консултации по всички теми, свързани с отпускането и изплащането на пенсии. В Кодекса за социално осигуряване съществува разпоредба, според която Националният осигурителен институт уведомява лицата не по-късно от 6 месеца преди да навършат възрастта за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68, ал.1. Това е стандартнтата възраст за трета категория лица, на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, като те се уведомяват за условията, при които могат да се пенсионират през следващата година."

Притесняват ли се работещите видинчани в предпенсионна възраст за процеса на пенсиониране и за какво най-често търсят служителите на НОИ? 

"Нормално е, това все пак се случва веднъж в живота на човек и дори ни търсят и хора, на които по-напред във времето им предстои това да се случи и искат да проверят къде се намират, както се казва. Интересуват се в годината, в която ще се пенсионират какъв стаж ще имат и какъв стаж имат към момента, за да преценят колко още ще им трябва тогава, когато навършат възрастта" - уточни Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на института.

Потърсихме и синдикатите. Защитени ли са и за какво трябва да бъдат информирани хората в предпенсионна възраст? Разговаряхме с Любен Любенов, областен координатор на КНСБ за Видинска област.

"Здравето на пенсионната ни система е започнало да се влошава. От една страна, заради намаляващата работна сила и политическите решения за увеличаване на пенсиите в последните няколко години. От НОИ са проиграли два варианта за повишаване на осигуровките за пенсия, като плавно повишаване на осигуровката с 5% до 2045 година и вторият сценарий, проигран от НОИ за ежегодното преизчисляване на пенсиите, като се има предвид средният осигурителен доход и увеличението да зависи само от инфлацията. Тук бизнесът и синдикатите са единодушни, че т. нар. "швейцарско правило", по което се осъвременяват пенсиите не трябва да се пипа" - коментира Любен Любенов, областен координатор на КНСБ за Видинска област.

Какво казват работодателите? Разговаряхме с Жоро Василев, дългогодишен строителен предприемач и работодател от Видин. 

"Хората не трябва да имат абсолютно никакво притеснение, защото във Видин няма хора и градът е изпразнен. Действително, младите хора не са специалисти, не са много добри, но в същото време и те липсват, и ги няма. Хората в предпенсионна възраст могат да бъдат абсолютно спокойни, безработните нека се записват в Бюрото по труда и по специалността да им намерят работа."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59