Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

Снимка: Радио ВИДИН

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца.

Няма други празници, които са така очаквани от всички, както са Бъдни вечер и Рождество Христово. Тези празници носят духа и нашата култура, създават красива празнична атмосфера, събират семействата.

Когато вече имаш собствено семейство, имаш повече отговорности и трябва да предадеш това, което знаеш, казва Биляна Иванова от Видин. В приготовленията за празниците се включва и нейната 5-годишна дъщеря Ани.

"За Бъдни вечер спазваме традицията да са нечетен брой храните. Винаги правим питка заедно. Ани се включва в украсата на питката. Баба ни помага за основното ястие, защото тя го приготвя най-добре - пълнени чушки с боб..."

За десерт си пекат тиква, на масата слагат плодове и задължително мед.

"Бъдни вечер празнуваме в нашето семейство. На коледа до обяд ходим при моите родители. Ако на обяд сме при тях, вечерта сме при другите родители- при свекър ми и свекърва ми или обратното, така ги разделяме. Да може да сме отишли при всички, с всички да сме се видели", разказва Биляна Иванова.

За празниците си пожелава да са живи и здрави. За нейната дъщеря Ани най-хубавият подарък е семейството. 

"Искаме да пожелаем на всички слушатели да имат много повече поводи да се събират с най-близките си."

Цеца Христова живее във видинското село Антимово. Сподели, че на Бъдни вечер и Рождество Христово се събират със сватовете, със семействата на дъщерите, с внуците, а вече и с правнучката Калина. Всички очакват тези празници с нетърпение. Стремят се да спазват традициите и да ги предават на по- младите. 

"Ние в нашето семейство, което непрекъснато се множи, празнуваме тези празници и ги очакваме с голямо нетърпение, както ние по-възрастните така и по-младите- внуци, правнуци, всички. Как ние го празнуваме? Донякъде се стремим да спазваме старите традиции от които така са ми останали повече спомени от моя дядо в моето детство. Как се е празнува този празник? Да, тогава наистина под масата си слагахме слама, както е поверието. Дядото разчупваше питката, но преди да се започне самата вечеря той прекадваше масата, казваше си молитвата", спомня си Цеца Христова.

На Бъдни вечер се събират при сватовете, а на Коледа - в нейната къща.

"На 24-ти подготовката е много голяма и от едната, и от другата страна. Събираме се в къщата на сватовете. Е, нямаме огнище там, но пък имаме една модерна камина, която е голяма. Един голям хол, в който опъваме голямата маса със съответните украси, със съответните манджи, които трябва да бъдат. Традицията в нашето голямо семейство е да се правят 9 постни ястия", разказа Цеца Христова.

Приготвят постните сърми, постни чушки с ориз, пълнени сухи чушки с боб, тава със запечени картофи, варено жито, содена питка, задължително.

"Зетят, който си е оттук, от Антимово, той пък има задачата да търси едно дърво, което е голямо, дебело и толкова дълго, колкото може да стане в тяхната камина. И това дърво си го наричаме Бъдник. Слагаме трапезата, нареждаме се всички около нея... Изобщо този ден, 24 декември ни е изпълнен с радостно напрежение за вечерта. Защото всички сме заедно, всички се виждаме. Внуците са в София, пристигат, изобщо е нещо много хубаво и дай Боже на всекиму такава радост. Тези празници, те сплотяват семейството. Ето и в момента, като Ви казвам, просто настръхвам. Важното е, че децата възприемат това, обичат много да им разказвам за миналото", допълни Цеца Христова.

За празниците пожела:

"Нека да сме преди всичко здрави. Нека да се обичаме, нека да няма омразата, която я виждаме по върховете. Нека да се сдружим всички, нека да се съюзим, нека бъдем щастливи!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00