Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

Снимка: БГНЕС

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров:

"Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който досегашните остарели разбирания за един или два основни политически субекти, които да определят дневния ред, остават в миналото. Виждаме, че вече окончателно е изоставен принципът на сформиране на правителство само от една политическа сила и имаме поне няколко разнообразни политически субекта, които излъчват парламентарни групи в Народното събрание. Наред с това и няколко играчи на политическата сцена, сред които и "Възраждане", които се утвърдиха като основни и затвърждават своите позиции, видно и от последните парламентарни избори, когато и нашата партия увеличи своята подкрепа с около 10%. Този процес на прочистване на политическата ни система все още не е завършил. Нека не забравяме, че за период от около 15 години се събра доста политическо напрежение  следствие от еднопосочни политики в една конкретна евроатлантическа обстановка, докато виждаме, че постепенно светът се променя. Нагласите в света се променят. Това оказва влияние и върху българските политически партии, които лека-полека вече сменят риториката си. Имам предвид евроатлантическото мнозинство. Процесът на преориентиране на основните политически субекти все още не е приключил. Именно заради това, въпреки че се бият в гърдите, че са евроатлантици, не могат да направят устойчиво правителство, няма и да успеят."

Петър Петров пожела на жителите на Северозапада:

"Нека всички да посрещнем с добри чувства както Рождество Христово, така и настъпващата Нова година. Най-важното е да имаме надежда. Надежда за себе си, за околните, за близките и да бъдем човечни. Ако сме по-човечни, ако сме по-добри хора, ще се съхраним като българи. Пожелавам на жителите на Северозапада да имат надежда, че ще направим всички заедно така, че да си опазим както родния край, така и всички наши сънародници да имаме по-светло бъдеще, за което ние, политиците, имаме най-сериозна отговорност. Дано продължаваме да се отнасяме с разбиране."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56