Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Снимка: БГНЕС

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма министри, от които 22-ма са били мъже. Изводът е, че 75 години по-късно напредъкът по отношение на участието на жените в изпълнителната власт и по-конкретно по отношение на жените на министерски постове е по-малко от 1%. Един от най-сериозните проблеми, които поражда този дисбаланс в управлението е, че ние продължаваме да живеем в едно силно патриархално общество, коментира Илиана Балабанова, председател на Българска платформа- Европейско женско лоби и президент на Европейско женско лоби. 

"Този кабинет е един класически патриархален модел на управление. Това, което е много важно да се каже, че този патриархален модел на управление всъщност няма да реши сериозни проблеми, а те са като например факта, че всяка трета жена в България е жертва на насилие, че никой не говори за сексуалния тормоз на работното място, а едно изследване на Националния статистически институт сочи, че 12,2% от жените са жертва на сексуален тормоз на работното място от свой колега или от свой управител, мениджър. В България имаме 20% по-ниско заплащане и 13% по-ниски пенсии, т.е. жените вземат със 157 лева по-малко пенсии, отколкото мъжете."

Според Илиана Балабанова, това е само айсбергът на картината. 

"Всичко това рефлектира върху едно управление, в което отново има мъже в черни костюми и само една жена, макар и на този сериозен пост, който отговаря за финансите. Ние изобщо не можем да повярваме, ние, жените в България, че всички тези представители на мъжкия пол, които ще вземат решения за нашето бъдеще всъщност ще отразят всички проблеми и желания на тези 52% жени в България. Това, което трябва да се каже и е изключително важно е, че без жените в България избори не могат да се спечелят и това трябва да е ясно дори на най-закостенелите мачовици в партийните централи."

От Коалицията граждански организации в Българската платформа към Европейско женско лоби призовават да се предприемат мерки за постигане на равнопоставено участие на мъжете и жените във всички системи за вземане на решения.

Партиите трябва да дават повече възможност на жените да участват в правеното на политики, както на местно, така и на национално ниво. Това коментира Марина Кисьова де Хеус, учредител на фондация „Екатерина Каравелова“. По думите ѝ политиката е сферата, в която има най-много сексизъм.

"Дори в предизборни кампании, в самите листи  на кандидати само около 30% са жени. Това е ответният резултат защо имаме и много по-ниско представителство на половината население на страната ни в парламента след това - само около 20%. За съжаление, в момента виждаме и негативен тренд на това все по-млако жени да са в политиката на позиции, на които те могат не само да вземат решения, а и да налагат визия. Фондация "Екатерина Каравелова" работи в налагането на жените в обществената сфера, защото вярваме, че жените имаме един по-различен подход в това светът да е едно място, в което има и повече грижа, т.е. лидерство през грижата, през това да се фокусираме върху теми, които са по-социални - здравеопазването, образованието, така че имаме нужда от баланс. Надявам се, че в бъдеще самите жени, които са в политическите партии ще отстояват позиции, за да може да живеем в едно общество, в което има много повече баланс."

Според Марина Кисьова, за да се постигне този баланс, от една страна жените трябва да са по-активни в отстояването на позициите си, а от друга лидерите на самите партии да обърнат внимание на факта, че в България жените са 52% от населението, а не само 20%, както са представени в парламента.

Според видинчани, в много области жените се доказват и са на високи позиции, но трябва да имат и достойно място в политиката.

"Със сигурност мъжете са повече в политиката. Жените започнаха вече да са с по-високи позиции от мъжете и да имат желание и хъс да се развиват. Със сигурност, ако съпоставим с предишни години, жените вече по-лесно намират работа, и то на високи позиции. За жените решението е работа, кариера или майка, докато мъжете не са поставени в тази ситуация. Една жена трябва да бъде двойно по-мобилизирана, двойно по-отдадена, за да свърши всичко това прекрасно и се справя. Жените са достатъчно еманципирани и пробивни и в световен мащаб вече има доста жени президенти. Жените са достойни като място в политиката."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56