Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети март- дългият път от свободата на духа и мисълта до политическата свобода

Снимка: Радио ВИДИН

На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението от османско владичество след Руско-турската война от 1877-78 г. На националния ни празник говорим с Яна Жекова и Петко Андреев- 11-класници от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. 

"3 март е Национален празник и олицетворява националния идеал и българската мечта", каза Яна Жекова. 

"За мен 3 март не е просто дата или празник, а е морален ориентир. Той символизира не само политическата независимост, но и ценностите, върху които се гради едно свободно общество", смята Петко Андреев.

Личностите от онова време, които биха отличи младите хора са Антим I и Васил Левски.

"Те са изключително много, но аз бих казала една от 1879 година- Антим I, който е първият екзарх на Българската екзархия и тогава е председател на Учредителното народно събрание. Изпъква не само с това, че се застъпва за религията и в последствие църквата е движеща сила за България", заяви Яна Жекова.

"За мен личността, която ми е направила най-голямо впечатление от онзи период, е Васил Левски. Той дори да не доживява Освобождението има много голяма ценностна система. И той не е за мен просто революционер, а стратег и визионер. Идеите му надхвърлят епохата, в която той е живял и оставят морален компас за бъдещето", каза Петко Андреев.

3 март би трябвало да е датата, която ни обединява, която олицетворява в себе си всички наши надежди, мечти за национален идеал, каза Кристина Божидарова- учител по история от ГПЧЕ "Йордан Радичков":

"Както всички знаем, на 3 март е подписан предварителният, все пак да отбележим, Санстефански мирен договор между Русия и Османската империя, където вече може да говорим за свободна България, която след едни 500 години реално отново ще се появи на политическата сцена като самостоятелна държава."

Българският народ извървява дълъг път до своето Освобождение.

"Ние да не си представяме, че българите просто 500 години са седяли и са чакали някого и в един момент се случва чудото. Това абсолютно не е вярно. През целия период на османското  владичество, нали имаме Белоградчишкото въстание, имаме Чипровското въстание и още много други въстания до естествено апотеоза - Априлското въстание в крайна сметка. Така че този път е дълъг, но той не е без съпротива. И пак казвам, нали тук ролята на обикновения човек също е важна, защото и обикновеният човек по един или друг начин, така както е могъл, се е съпротивлявал срещу властта реално. Но е интересно да се отбележи, че самият период на възраждане всъщност започва не с какво да е, не просто хората започват и хващат пушките и тръгват на въстание. Има един дълъг процес, през който се преминава, през това да се създадат български училища, през това да се създаде самостоятелна българска църква и чак тогава, когато вече имаме изградено национално самосъзнание, което действително е силно и може да устои, се стига вече до въоръжените въстания и до Априлското въстание, и до политическата свобода. Т.е. първо идва свободата на духа, свободата на мисълта и след това идва и политическата свобода", каза още Кристина Божидарова.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18