Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Долна Вереница: Болно ми е, че се изгуби връзката със селото

5
Ивайло Иванов, кмет на с. Долна Вереница
Снимка: Радио ВИДИН

Долна Вереница е малко, живописно село, едно от близките до Монтана, само на около 7 км. Това, че е близо до града, е и причината много млади семейства да си закупуват къщи и да избират спокойствието на селския живот, пред шума на града, дори към момента, броят на местните е по-малък, за сметка на придошлите в последните години. Животът в Долна Вереница тече спокойно. Битовата престъпност е сведена почти до минимум, според Ивайло Иванов, който е дългогодишен кмет на населеното място. Застава на поста през далечната 2009 година. Споделя, че винаги при нужда получава съдействие от Община Монтана, а той самият се опитва да бъде полезен на хората и да се отзовава, когато го потърсят за помощ. Той разказа откъде идва името на селото.

"Така го водят, че това са варовикови скали... Долна Вереница е била повече като население от Лом... И тук е минавал пътят за София..."

Ивайло Иванов сподели повече за живота и хората в Долна Вереница.

"Селото ни е близо до общинския център град Монтана, което благоприятства за закупуването на имоти от предимно млади хора... Имаме 12-13 деца, които пътуват до Монтана на училище, на детска градина... Нямаме само транспорт, поради липсата на хора, които да пътуват... Имаме магазин, който от понеделник до неделя работи постоянно, не се затваря... Бих казал, че престъпността в селото е сведена до нула... Работим добре с институциите..."

Дългогодишният кмет на Долна Вереница сподели коя е основната разлика в селото от встъпването му в длъжност до настоящия момент.

"Това е моето село и каквото и да се направи за селото, всичко е добре дошло... Когато станах кмет аз, имаше доста хора, сега са останали около 100 човека местни хора, другото всичко са приходящи... Мисля, че е едно добро място за живеене.. В едно малко населено място кметът е всичко... Кметът е и полицай, и пожарникар и пазач, всичко... Миналата година започнах косене от април месец до края на октомври месец, но горе-долу се справям.... Има хора, които на доброволни начала идват, помагат..."

Освен кмет, Ивайло Иванов е и председател на читалището в село Долна Вереница. Той разказа повече за  културния и за духовния живот.

"Имаме черква, която наистина е една светиня. Тя е изградена края на XVI в. и е паметник на културата с национално значение от 1973 година. В църковния двор също има и едно килийно училище, което го запазихме... Имаме читалище в селото, което се казва "Христо Ботев - 1928 година"... Библиотека имаме... Всяка година честваме празника на черквата, храмовия, който е на девети май... Имаме един салон, който пак благодарение на Общината обновихме... Нямаме самодейни певчески групи и танцови състави... Лятото, през ваканцията се събират деца, доста бих казал..."

Мечтата на кмета е в селото да има хора.

"На времето дворовете бяха пълни с животни... Има трима-четирима човека, които се занимават с животновъдство, но са все по-малко..."

Местните жители коментираха живота в село Долна Вереница.

"Тук се напълни с хора, които са купили къщи, нови хора. Няма празна къща, всичко е обитаемо... Спокойно е, няма кражби... Кметът е дългогодишен... Като няма друг, сме доволни..."

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00