Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко са опасните пътни участъци в Северозападна България?

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива

Снимка: БГНЕС

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото състояние на пътната инфраструктура и бездействието на институциите. Има ли по-виновни за войната по българските пътища, ще се вземат ли адекватни мерки или сме обречени всяка година жертвите и ранените в катастрофи да продължават да са колкото е населението на град като Берковица? 

След трагичния инцидент стана ясно, че за опасния пътен участък са изпратени десетки сигнали до Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), но мерки не са били взети. От Европейския център за транспортни политики настояха за незабавни действия от страна на АПИ. От неправителствената организация обясниха, че дават 10 дни на ръководство на агенцията да посочи конкретни мерки и срокове за ефективни и смислени действия по отношение на пътни участъци, за които през последните години са подавани десетки и стотици сигнали, като например пътищата: Златна Панега - Плевен - Бяла (I-3); Ботевград - Мездра (I-1); Лом - Козлодуй (II-11); Бяла Слатина - Искър (II-13). 

"Не бива да се подминава и вината на водачите. В социалните мрежи е пълно с клипове на нарушители", обясни Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.



През изминалата година по пътищата на България са загинали и ранени близо 10 000 души. 478 са загиналите, а ранените - 9054 при 7173 тежки пътнотранспортни произшествия. 

Служители на "Пътна полиция" Видин са изготвили анализ за състоянието на пътната инфраструктура в региона, който е изпратен до МВР. Анализи и предписания за опасни пътни участъци се правят периодично, но реакцията от стопаните на пътя обикновено е, че средства за обезопасяването им не достигат, обясниха от видинската полиция. Утре на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата ще бъде представена обобщена информация за пътнотранспортния травматизъм за първото тримесечие на годината, както и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата. 

Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата е посочила шест участъка с концентрация на пътнотранспортни произшествия в област Видин. Пет от тях са на международния път Е-79 - три участъка между Скомля и Медовница и по един в района на село Бела и на град Димово. Шестият е на 19-и километър на второкласния път II-11 Арчар-Добри дол.

Шест пътни участъка в област Враца също са определени от МВР като рискови заради концентрацията на ПТП на тях. Анализът е изготвен от КАТ на база на станали катастрофи. 

В Монтана организират мирно шествие заради катастрофата със Сияна и лошото състояние на пътищата. Протестът е насрочен за събота, 12 април, от 10 часа пред Община Монтана. Два нови пътни участъка с повишена концентрация на тежки катастрофи са установени от началото на годината в област Монтана. За последната година на други три също е увеличен пътния травматизъм. 



Мониторингът на "Пътна полиция" Монтана показва, че от началото на годината на две места по международен път Е-79 има увеличение на тежките катастрофи. „Единият участък е в района на разклона за село Каменна Рикса", съобщи пред Любо Андреев главен инспектор Елвис Иванов, началник сектор „Пътна полиция" Монтана. Другият пътен участък е в района на село Долно Вереница, където са станали четири тежки катастрофи с двама ранени. В Монтанско има още три пътни участъка с висока концентрация на катастрофи. На Е-79 в района на излизане от околовръстното на Монтана преди село Долна Вереница, на път II-81 - Йончови ханове и на път III-102 - отсечката преди Горно Церове. 

За миналата година до общините и пътното в Монтана са изпратени 572 сигнала за нередности по пътищата. А тази година те са 121, допълни Елвис Иванов. Продължават проверките на състоянието на опасните участъци от републиканската пътна мрежа, съобщиха от пресцентъра на МВР. За миналата година до стопани на пътища са изпратени повече от 13 500 сигнала, а за първите два месеца на тази година те са над 2000:

"Маркировки, неравности, липса на знаци, мантинели... Като основен проблем се очертава състоянието на пътното платно."

От началото на годината в област Монтана са станали 39 тежки пътнотранспортни произшествия с четирима загинали и 53 ранени. 

Премиерът Росен Желязков свиква днес среща в Министерския съвет, на която ще бъдат обсъдени мерки срещу войната по пътищата. В съвещанието ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. 

За 12 април, събота, се организира национален протест срещу войната по пътищата и лошото състояние на пътната инфраструктура.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00