Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

7
Снимка: Радио Видин

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада на селото, продължава да е силно замърсена от мина "Бор", намираща се нагоре по реката в Сърбия. 

Селото се намира на 4 км от общинския център Брегово и на 32 км от областния център Видин. Справка сочи, че 30% от улиците му са асфалтирани, а останалите са посипани с баластра. Проблемът е, че асфалтирането се е случило преди десетилетия, а времето е нанесло своите следи не само върху тяхното състояние. 

Днес Балей има отрицателен прираст на населението, като голяма част от младите хора са във Видин или в по-големите градове, а така също и в чужбина. Както навсякъде в този район по течението на Тимок, се говори както български, така и влашки език. 

Големият масив земя между Тимок и Дунав (местността Ливез), близостта на селото до Брегово и  международния път за Сърбия, както и двете реки, дават възможност за развитие на земеделието и туризма. Липсата на средства и кадри обаче, унищожават тази възможност. 

В близост до Балей има проведени разкопки на непроучено римско селище. През 70-те и 80-те години Румен Катинчаров провежда разкопки на селище от бронзовата и ранножелязаната епохи в непосредствена близост до селото. То принадлежи на т. нар. Култура на инкрустираната керамика разпространена по течението на р. Дунав. Напоследък археологическите проучвания бяха подновени след случайното откриване на некропола на селището. Праисторическото поселение възниква преди около 3 600 години и е обитавано около четири столетия. Археолозите намират добре запазени предмети. На обекта попаднали случайно местни хора при изкопни дейности в двора на къща.

Богатото минало на Балей продължава в не толкова богато настояще. Всеизвестен факт е, че районът не се развива добре през последните десетилетия, хората имат много проблеми, коментира ситуацията днес кметът Тереза Григорова

"Хората си имат своите изисквания за живота в селото. Каквото можем- помагаме. Тук нищо не е правено по инфраструктурата  нито за миналата година, нито за тази. Общината няма достатъчно средства. Парите са малко, заплатите също. Селото се нуждае най-вече от ремонт на уличната мрежа. Това е и един от основните ни проблеми. 

В Балей живеят около 200 човека. Работа няма. Само едни три защитени жилища имаме, където може да се намери работа. Два магазина има в селото, но там си работят собствениците, не са наети други работници. Имаме и двама земеделски производители. При единия работят 5-6 човека, при другия- двама. Имаме и един зеленчукопроизводител, който сади домати, чушки и зеле... Навремето тук е имало зеленчукова градина, в която са работели много от жителите на Балей. Продукцията е изнасяна дори в чужбина. Имахме и кооперация, но тогава в годините след 1989 унищожиха всичко- и кравефермата, и кооперацията, и всичко. Раздадоха на хората на кой каквото се полага и така. 

От селото има доста хора с роднини в съседна Сърбия, но тези връзки вече почти са забравени. При близки вече не ходим, но пък ходим по техните магазини. Там е по-евтино. Иначе и тук, и там има много неща, но цените при тях са по-ниски. При това е и по-близо, отколкото да пазаруваме от Видин... 

В селото пенсионерите са повече отколкото младите хора. Младите са в големите градове или в чужбина. За възрастните какво да кажа. Част от тях са си наели лични асистенти за да им помагат, на други им карат топъл обяд от Брегово. Трудно е за пенсионерите, защото лекар и аптека има в Брегово, а не всички имат собствен превоз. Проблем имаме и с междуселищния транспорт..."

Подробности за живота в Балей, цялото интервю с кмета Тереза Григоврова и анкета с местни жители - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00