Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

7
Снимка: Радио Видин

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада на селото, продължава да е силно замърсена от мина "Бор", намираща се нагоре по реката в Сърбия. 

Селото се намира на 4 км от общинския център Брегово и на 32 км от областния център Видин. Справка сочи, че 30% от улиците му са асфалтирани, а останалите са посипани с баластра. Проблемът е, че асфалтирането се е случило преди десетилетия, а времето е нанесло своите следи не само върху тяхното състояние. 

Днес Балей има отрицателен прираст на населението, като голяма част от младите хора са във Видин или в по-големите градове, а така също и в чужбина. Както навсякъде в този район по течението на Тимок, се говори както български, така и влашки език. 

Големият масив земя между Тимок и Дунав (местността Ливез), близостта на селото до Брегово и  международния път за Сърбия, както и двете реки, дават възможност за развитие на земеделието и туризма. Липсата на средства и кадри обаче, унищожават тази възможност. 

В близост до Балей има проведени разкопки на непроучено римско селище. През 70-те и 80-те години Румен Катинчаров провежда разкопки на селище от бронзовата и ранножелязаната епохи в непосредствена близост до селото. То принадлежи на т. нар. Култура на инкрустираната керамика разпространена по течението на р. Дунав. Напоследък археологическите проучвания бяха подновени след случайното откриване на некропола на селището. Праисторическото поселение възниква преди около 3 600 години и е обитавано около четири столетия. Археолозите намират добре запазени предмети. На обекта попаднали случайно местни хора при изкопни дейности в двора на къща.

Богатото минало на Балей продължава в не толкова богато настояще. Всеизвестен факт е, че районът не се развива добре през последните десетилетия, хората имат много проблеми, коментира ситуацията днес кметът Тереза Григорова

"Хората си имат своите изисквания за живота в селото. Каквото можем- помагаме. Тук нищо не е правено по инфраструктурата  нито за миналата година, нито за тази. Общината няма достатъчно средства. Парите са малко, заплатите също. Селото се нуждае най-вече от ремонт на уличната мрежа. Това е и един от основните ни проблеми. 

В Балей живеят около 200 човека. Работа няма. Само едни три защитени жилища имаме, където може да се намери работа. Два магазина има в селото, но там си работят собствениците, не са наети други работници. Имаме и двама земеделски производители. При единия работят 5-6 човека, при другия- двама. Имаме и един зеленчукопроизводител, който сади домати, чушки и зеле... Навремето тук е имало зеленчукова градина, в която са работели много от жителите на Балей. Продукцията е изнасяна дори в чужбина. Имахме и кооперация, но тогава в годините след 1989 унищожиха всичко- и кравефермата, и кооперацията, и всичко. Раздадоха на хората на кой каквото се полага и така. 

От селото има доста хора с роднини в съседна Сърбия, но тези връзки вече почти са забравени. При близки вече не ходим, но пък ходим по техните магазини. Там е по-евтино. Иначе и тук, и там има много неща, но цените при тях са по-ниски. При това е и по-близо, отколкото да пазаруваме от Видин... 

В селото пенсионерите са повече отколкото младите хора. Младите са в големите градове или в чужбина. За възрастните какво да кажа. Част от тях са си наели лични асистенти за да им помагат, на други им карат топъл обяд от Брегово. Трудно е за пенсионерите, защото лекар и аптека има в Брегово, а не всички имат собствен превоз. Проблем имаме и с междуселищния транспорт..."

Подробности за живота в Балей, цялото интервю с кмета Тереза Григоврова и анкета с местни жители - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37