Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оттеглената подкрепа на ДПС-Доган не променя коренно ситуацията

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

Постепенно се натрупва напрежение, възможни са протести през лятото

Яница Петкова


С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. 

От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското общество: влизането на България в еврозоната, стабилизирането на публичните финанси и спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. 

Ще оцелее ли правителството на Росен Желязков? Задават ли се нови предсрочни избори? 

Политическото статукво дискутираме с Яница Петкова, политолог от социологическата агенция "Мяра".

Радио ВИДИН: Ситуацията във властта изглежда доста динамична. Как да разчитаме оттеглянето на подкрепата на групата на Ахмед Доган, която преди две седмици само беше категорично потвърдена? Изненада ли е това?

"Динамична е, но общо взето констатираме процеси и явления, които така или иначе бяха налице може би вече повече от месец. Да, случилото се наистина потвърждава процеси и съмнения, които имахме и бяха очевидни за цялото общество, но не променя много коренно ситуацията. Така или иначе, отношението на ДПС-ДПС към текущото правителство е променено още от момента, в който то започна активно да действа по своите оперативни цели поради явната подкрепа на партията и парламентарната група на Пеевски. Очевидно се смъкна това усещане за смокинов лист, което имаше коалицията на управляващите с подкрепата на основната партия, противостояща на Пеевски в това Народно събрание. Въпреки всичко от гледна точка на възможността на това правителство да управлява - като че ли ситуацията не е коренно променена. Така или иначе то управляваше с гласовете на други партии в доста по-голяма степен, отколкото с гласовете на ДПС-ДПС. Това, което е проблемът сега, върху който трябва наистина да се поработи от гледна точка на някакво становище, решение, което да комуникира текущата ситуация, е оголването на тази пряка зависимост, тоест как ще се легитимира това правителство. Дали ще започне да действа ясно обявено като правителство на малцинството, което да търси и да събира подкрепа за решенията си с цел, да речем, присъединяване към Еврозоната... или ще официализира така или иначе негласната подкрепа, която получава от партии, които се позиционират в опозицията в момента, което съответно ще навреди изключително много имиджово и ще допринесе за дестабилизация".

Радио ВИДИН: Когато направим една равносметка, този прословут санитарен кордон срещу Пеевски не се ли оказва провал?

"Със сигурност. Не само според мен, така очевидно е, много мнения се чуха по въпроса... остана просто на заден план. Вече почти никой не говори на тази тема. Основният дневен ред се съсредоточи върху други проблеми, връщат се теми отпреди протестите 2020 година насам. Правителството си поставя една ясна цел, споменатата от мен Еврозона. Основните скандали са около теми, свързани с корупция, постове... Фигурата на Делян Пеевски като основна разделителна не че не остава в българския политически живот, но като че ли отсъства от дневния ред на управляващата коалиция. Преди 2 седмици май беше тази реплика, която чухме от Борисов, че ще се държи като кон с капаци, ще има само една цел и оттам нататък - всичко, което по някакъв начин, е свързано с легитимността на управлението и всякакъв вид не само репутационни, но и на практика корупционни проблеми и въпроси, ще бъдат игнорирани и щетите ще бъдат понасяни след това. Естествено логиката на Борисов е, че тези щети ще бъдат неутрализирани при съответния политически успех на присъединяването на България към Еврозоната. Предстои да видим дали ще бъде така и кой ще реализира този политически успех, дали текущото управляващо мнозинство или някой друг. За да се върна на въпроса, който ми зададохте - санитарният кордон пропадна, провали се, но отпадна и от политическия дневен ред".

Радио ВИДИН: В четвъртък ще се гласува вот на недоверие. През вчерашния ден чухме, че и ПП-ДБ подготвят такъв, но след като има яснота за Еврозоната. Към днешна дата какви са перспективите пред кабинета на Желязков? В крайна сметка, дори с гласовете на ПП-ДБ, правителството няма как да падне.

"Не само това... предишният вот на тема външна политика и текущият вот на тема корупция според мен действат в положителна посока за управляващата коалиция, тъй като ясно е за всички, че няма да минат. Първият не мина, ясно е, че и този, за който през вчерашната сряда текоха дебатите - също вероятно няма да мине. Това до голяма степен дава поле за действие на това правителство, без да бъде то критикувано по тези две теми в следващите шест месеца - корупция и външна политика. Нека да кажем, че опозицията се дели на две, може би три части, но тя критикува властта именно в тези два аспекта. Внасяйки сега съответните вотове при ясното съзнание, че няма да минат, то именно се позволява на това правителство да оперира съвсем свободно, доказало се по парламентарни процедури, че няма право да бъде бутано по тези два вота. Това за опозицията и нейните действия в случая като че ли действат в пряка полза на управлението. Щях да кажа мнозинството, но вече не сме сигурни дали е такова. Що се отнася до другата част на опозицията, споменатите от Вас ПП-ДБ: тяхната основна линия на критика и контрол към властта също се включва в рамките на тези две основни теми, външнополитическите връзки и отношения на страната и съответно проблемите с корупцията и задкулисно управление що се отнася до вътрешната политика. Дори те да подготвят съответният вот, следва тези две теми да бъдат изключени и да търсят подкрепа по отношение на други теми, свързани с властта. Самите те също така казаха, че ще се съобразят с тази цел и поискано време до яснотата по отношение влизането на България в Еврозоната. От тази гледна точка що се отнася до хоризонта явно ще има поне още един шестмесечен хоризонт. Ако очакваме някаква яснота по въпроса за конвергентния доклад през лятото, то следва най-вероятно решението за влизане в Еврозоната да се приеме в началото на другата година. Аз виждам горе долу до тогава не точно спокойствие, защото спокойствие в текущия политически процес и живот в страната не може да има, както казахте - динамичен е, но поне така един хоризонт за някакво стабилно действие на управляващата коалиция, така застраховайки се и отваряйки скобата, че винаги е възможно нещо извънредно да се случи".

Радио ВИДИН: Грозно или не, трябва да признаем, че ако отново се наложи ходене до урните в най-скоро време, като цяло едни избори не биха могли да излъчат нещо различно. Лагерите са оформени от години, знаем им мантрите, филосифиите, визиите, политиките. Не мисля, че нови избори ще доведат до нещо.

"Цялото общество като че ли не вижда подобен развой, тоест промяна на партийната система вътре в Народното събрание следствие на нови избори. Затова ни говорят и социологическите проучвания, които не само нашата агенция, но и други колеги изнасят. Въпреки всичко, не можем да си позволим да пренебрегнем и следните няколко условия: натрупва се сериозно напрежение в нашата страна и недоволство по всякакви въпроси, които виждаме как лека-полека започват да избухват във връзка с качеството на живот и ежедневието в нашата страна. Видяхме така обществената подкрепа по отношение на протестите във връзка със състоянието на пътната инфраструктура и начина, по който работят контролните органи. Видяхме протестите, свързани със случая на насилие над животни. Видяхме и протести, свързани със съдебната системата, против или в подкрепа на някои от политическите фигури. Тоест малки ядра на обществено напрежение започват да се мобилизират и това обществено напрежение расте, въпреки че няма някаква ситуация, повод, който рязко да предизвика обществото ни към съответните мобилизационни действия, както се вижда в съседни нам страни. Но нагласите и процесите в съседните ни страни влияят на българското общество и българското общество, макар в момента да показва една търпимост към властта, това не значи, че ако тази власт по някакъв начин прекрачи граници и стъпи накриво, позволи си нещо скандално тип случилото се 2013 година... цялото това напрежение, което лека-полека се отпуска през някакви по-малки протести, няма да може да прелее в нещо по-мащабно през летните месеци. Макар и да виждаме някакъв хоризонт за тази власт, което е ясно определено от конкретни събития, които се очакват, това не значи, че така едно прекаляване, едно самозабравяне, едно усещане за спокойствие и за това, че няма кой да те бутне, няма да доведе до избухването на обществена енергия. А какво би се случило на едни възможни избори след това - трудно е да предвидим, тъй като електоралните изследвания в период, в който няма избори, показват едно, но електоралните изследвания в период на силна политическа мобилизация биха могли да покажат различна картинка".

Радио ВИДИН: Говорейки за мобилизация, слушах представители на ПП-ДБ в Народното събрание. На дневен ред отново започва да изплува любимата на демократичното обединение тема за руско влияние. Може би това е предпоставка, че хората се готвят именно за такава мобилизация.

"Малко грозно ще прозвучи от моя страна, пък и не е моя теза, но със сигурност донякъде се съгласявам: затопля се и времето, което обикновено значи мобилизация на част от обществото ни във връзка с различни проблеми. Летни протести имам предвид. Струва ми се, че руското влияние няма да може да мобилизира до такава степен огромни и мащабни маси от хора, политическа подкрепа, която да излезе на протест. Много по-силни са темите, свързани с корупцията, начина на живот и спокойствието вътре в нашата държава. Това до голяма степен е и темата, която обедини хората и на предишните протести 2020 година. Това не значи, че съответните партии не готвят своите теми, съответно - своите възможности по някакъв начин отново да излязат на върха, на гребена на политическата дискусия и на обществения дебат. Така или иначе предстоят и редовни избори за президент. Да, може би след повече от година, но като че ли различните политически сили вече почват да се готвят за тях. Навярно подобни теми ще бъдат все по-често срещани".

Радио ВИДИН: Тръгна ли страната напред според Вас за тези три месеца откакто управлява правителството на Желязков?

"Не можем да си позволим да тръгнем назад и да седим на едно място в съвременните условия и в динамиката, която се случва около нас. Просто не можем да си го позволим. Този застой, в който бяхме повече от 3 години, най-накрая беше прекратен. Не знам дали в ситуация на прогрес или регрес се намираме, но при всички положения факт е, че успя да се състави някакво правителство, колкото и негативи да има то. Като че ли беше известен успех. Прие се бюджет. Започнаха да вървят някакви програми. Отново бюджетът е със своите кусури и негативи. Програмите, парите по Плана за възстановяване, всичко това има своите проблеми, но ако го нямаше това правителство, нямаше да може да се тръгне в която и да е посока. Дори некачествено, дори с проблеми, нямаше да могат да се изпълнят нито едно от тези неща. Аз това виждам като положително. От гледна точка работата на правителствотo до голяма степен проблеми, които обсъждаме вече може би 15тина години си стоят на дневен ред със същата сила. Съответните проблеми в съдебната система, проблеми, свързани с корупцията, със свободата на медиите - всичко, което вълнува всеки от нас, до голяма степен не виждам някаква сериозна промяна в това отношение. Поне вече не седим на едно място. Ако мога да откроя нещо положително, за мен е това. Що се отнася до правителствата, ако не се справят, следва да бъдат отстранени по време на избори или в съответния контрол на гражданското общество. Ако обществото ни смята, че това управление не се справя добре или ако привиди в него явни или не толкова явни зависимости, тук вече и ние имаме своята роля на упражним своя граждански контрол".

Радио ВИДИН: Задавате любопитна тема. Не само корупцията, но и ситуацията по българските пътища. Тя беше същата преди 10 години. Същите тези стъпки, обещания, намерения, които иначе подкрепям, но същото беше тема и през 2016, примерно.

"Може би доста време преди това също. Това, което аз виждам, че съответни мерки се предприемат при рязко изразено обществено недоволство. За съжаление, и при някаква трудно преживяема лична трагедия, както е при конкретния повод за мерките, взети в момента. Така че за добра или лошо, наистина ще има някакъв ефект вследствие на текущата мобилизация на хора в подкрепа и иницииращи съответните мерки по отношение контрола на движение по пътищата и въобще качеството на тези пътища. Знаем всички, ясно е, че пътното строителство и пътната поддръжка са като че ли най-голямата корупционна черна дупка в страната. Ако не най-голямата, то една от големите. Проблемът там е дългогодишен. Положителни мерки, когато сме видели, някакви конкретни решения, е било след драма, след трагедия. Тук го има и другия елемент, за съжаление: че много често в своя страх от обществено недоволство и в стремежа си, извинявам се, че ще използвам думата, да угодят и да успокоят определени слоеве от обществото, политиците взимат непремерени и недалновидни решения, които често са крайни и водят до обратен отзвук, до отдръпване на обществото, на мерки и рестрикции и повече дисциплина. Трябва да се търси баланс. И аз мисля, че това, което се случва в момента, водят се съответните обществени дебати, би могло да доведе до нещо положително. Надявам се да не доведе до обратната реакция, в която се прекали със съответните рестрикции и мерки".






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18