Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Снимка: Радио ВИДИН

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това е църквата като институт, което е най- старият институт в целия свят, казва отец Рафаил- архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия.

"По време на така соц лагера в много страни, като че ли хората изпитваха същото униние, както апостолите, когато Христос е бил предаден. Първото радостно възвестие "Христос Воскресе" е от жените мироносици, които казват на апостолите, че Христос е възкръснал. Но те са изпаднали в униние, както казах, подобно на хората по времето на комунизма, защото, като че ли всичко било рухнало както за апостолите, защото този, на който се надявали, че ще бъде техен цар, той е бил най- позорно предаден, разпнат, убит и погребан, но ето че вестта за неговата възкресение отново им дава тази сила. Те да тръгнат и да помнят, да си спомнят неговите думи, които казват, че точно така трябвало да стане, за да може да бъде спасен човека. Затова може да се каже, че Христовото възкресение е централното събитие в цялата човешка история. Дори и за хората, които са далеч от църквата, виждаме, че се променя една цяла нова ера, дори летоброенето, така да се каже се променя от Рождество Христово насетне, така че централното е Христовото Възкресение", каза отец Рафаил.

Празник е за нас като хора, защото Христовото Възкресение е залог и за нашето възкресение:

"Иначе ние виждаме, че на фона на цялото мироздание човешкият живот е много ефирен, така да се каже много бързо минава. В един от псалмите се казва за човешкия живот, че е "Като цвят, като трева. Повее вятърът и няма го и мястото му вече го не познава. Толкова бързо минава." Христовото Възкресение е залог за нас, че и ние ще възкръснем, т.е. човешки живот е много по- ценен от това, което ние си мислим. По-ценен е дори от многовековните пирамиди. Цялото здание на този свят, защото човек, когато се ражда то не е само за да поживее известно време и след това да изчезне безследно. Той се ражда за живот вечен. Именно Христовото възкресение е залог и за нас като вярващи, че ние някога, когато дойде нашето време ще възкръснем и ще живеем живот вече. Дай боже близо до Христос."

Отец Рафаил не е израснал в строго християнско семейство, където да се спазват всички традиции. Когато постъпва в семинарията всичко придобива нов смисъл. Казва, че винаги има смисъл да се ходи на църква. Във всяка една душа дълбоко е скрито някъде много дълбоко добротата, има искрица, която може да се запали по даден повод:

"Защото ние знаем от историята и от житията на светците, че има много случаи, когато грешници са ставали светци и то привидно за тях по случаен начин, след това разбират, че това е Божията воля."

Богослуженията са център на празника за семейството на отец Рафаил. Не трапезата е най-важна, важно е с кой ще се събереш:

"Гледаме да спазим и тази традиция- да се съберем цялото семейство и това е най-голямата радост."

Много често се случва така, че хората, които са малко по- далеч от църквата, основната идея е да се приготви агне, козунаци и яйца. Центърът се измества, измества се от църквата на трапезата, което не е хубаво, допълни архиерейският наместник на Белоградчишка духовна околия.

Що се отнася до боядисването на яйца, това е много древна традиция и според църковната традиция и предание една от жените мироносци, която възвестява за възкресението Мария Магдалина отива в Рим при тогавашния император Тиберий, е бил по това време император, и му поднася яйце. Значи има такава арамейска традиция по палестинските земи, когато човек отива на гости винаги да носи някакъв подарък. Когато няма възможност за по- голям подарък те просто са носили яйце. Едно яйце да дадеш на човек когато му отидеш на гости. Света Мария Магдалина подарява на император Тиберий такова яйце, което става червено. Червеното е знак на истината и оттам още по древна традиция идва и в християнството тази традиция да се боядисват яйца и да се раздават.

Лука Абрамишвили, Николай Александров, Стефани Дечева, Гергана Дечева и Цветомир Георгиев са ученици от 11 А клас на средно училище "Христо Ботев" в град Белоградчик. За тях е важно на празника да бъдат с близките си. Казват, че не са вярващи.

За църковните ритуали трябва да ги научи семейството, после училището и църквата, смята Виолета Младенова- учител по география в средно училище "Христо Ботев" в град Белоградчик. 

"Боядисването на яйцата, което отец Рафаил прави тука е един навик, който им създава църквата и когато има повече такива мероприятия по някакъв начин ще се обърнат, а не защото трябва."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00