Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ

Снимка: Радио ВИДИН


Днес отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Обявен е през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина с цел да популяризира и повиши осведомеността в световен мащаб за това как добре организираната система за спешна медицина увеличава възможността за оцеляване на пациентите и намалява степента на инвалидност след спешни медицински случаи. 

На 27 май 1994 г. в гр. Льовен, Белгия, се създава "Клубът Льовен", които въвеждат специалността "Спешна медицина” в Европа. България е една от първите пет страни в Европа, която въвежда специализацията по спешна медицина като основна специалност за лекари през същата година.

От 2015 г. е въведена и специализация за медицинските специалисти в "Спешна медицинска помощ" и вече има десетки обучени кадри. На този ден Европейската асоциация по спешната медицина се обръща с апел 27 май да се превърне в ден за размисъл и действия към спешната помощ и важността ѝ за системата. 

Д-р Станислав Поломски е директор на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Той сподели, че работата е изключително стресираща: 

"Доста е стресираща работата, напрегната, ежедневно имаме много повиквания, така че колегите се раздават на максимум за да осигурят спешната медицинска помощ в града и областта. Добрата част от нашата работа е всеотдайността на колегите, желанието да работят, да оказват спешна помощ, въпреки, че има инциденти и конфликт с пациенти, но това е оптимизмът и положителната нагласа. Хората не ни стигат, това е проблем не само за видинския център, а и за всички центрове в България, кадровият проблем е най-големият в спешната помощ. Повечето от колегите са пред пенсия... За днешния празник първо искам да им благодаря за труда, да им пожелая здраве- на тях, на техните близки и семейства, и да бъдат все така всеотдайни в труда си." 

Д-р Елка Цанкова работи в центъра за спешна помощ във Видин от 9 години. За хубавите и лошите страни на работата разказа:

"Първо, ние сме избрали тази професия и за да работим тази професия, значи я харесваме. Какво е хубавото, че помагаме в ситуации, в които ние сме първите на терен, много често заедно с полицията и с пожарната, и това да помагаш на някой е и призвание, затова и все още сме тук... Често се случва да отидем някъде и хората да са негативно настроени и най-вече да речем, че екипът се е забави; когато човек има пострадал близък, наистина минутите текат бавно, ние освен ако в момента не липсва екип, на втората минута най-късно сме тръгнали. Отношението е въпрос на възпитание, виждаме какъв негативизъм има не само към нас, но и към много други професии и това е неразбираемо за мен, защо така се държат хората..."

Хората са доволни от спешния център във Видин, а медиците винаги се отзовават на време, показа наша анкета:


"Да, вярвам в тях, защото когато съм ги викала, винаги са идвали на време. Не са ме отлагали, нито нищо, дъщеря ми като ги викне и те пристигаха. Доволна съм, пожелавам им да са живи и здрави... Като ми се налага да ги викам, трябва да им вярвам. Налагало ми се е да ги викам и се отзовават винаги... Да налагало ми се е, бяха много любезни, много добри и отзивчиви, доволна съм и като отношение, и като професионализъм. Пожелавам им да са живи и здрави и да помагат на хората..."


Повече може да чуете в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинчани: Не цената, а условията в такситата са проблемът

От началото на месеца таксиметровите услуги във Видин поскъпнаха с 1 лев, а новината предизвика оживени реакции сред жителите на града . За някои това е поредното увеличение на цените, което натоварва бюджета им, но за мнозина проблемът не е толкова в сумата, колкото в качеството на услугата. В социалните мрежи видинчани споделят своите..

публикувано на 18.08.25 в 15:15

"Неделник" от 17 август 2025 година

Свърши отпуската. Свърши и морето. Време е за ефир. Време е за "Неделник". Акцента днес ще падне върху XIII - то издание на Националния събор на народното творчество проведен в Копривщица преди седмица. Ще поговорим за участитето и наградите на читалищата в селата Неговановци, Софрониево и Раковица . Но преди това ще..

публикувано на 17.08.25 в 13:56

Силата на вярата

Намираме се в Десета неделя след Петдесетница, в която си припомняме едно събитие от живота на Господ Иисус Христос, което ни разкрива неговата сила и величие, неговото човеколюбие и грижа за спасението на човешкия род.  "Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина:  “П ремести се от тука там и тя ще се премести; и..

публикувано на 17.08.25 в 08:00

Фредерик Бегбеде и неговата изповед

Има книги, които звучат като закъсняло извинение. Други са като пиянски монолог в два след полунощ. „Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж“ на френския писател Фредерик Бегбеде е и двете едновременно. Тя е своеобразен негов автопортрет, рисуван сякаш с премигващ неон, доза цинизъм и плахо чувство за вина. Макар да е родом..

публикувано на 15.08.25 в 17:10

България да поиска промени в регламента на ЕС за пътници с увреждания, предлага юрист

След случая със сваленото от самолет дете в инвалидна количка , България трябва да предложи промени в европейския регламент и да засили защитите за пътниците с увреждания, коментира юристът Петър Кичашки. Според него трябва да бъдат инициирани разговори на ниво Европейски парламент и Европейска комисия. Според Петър Кичашки, който е и бивш член на..

публикувано на 15.08.25 в 16:45

Творческият свят на художничката Кристина Василева от Лом

В рубриката "Професия хоби" ви срещаме с талантливи артисти или хора с професии, които вдъхновяват. Днес ще се потопим в света на една изключително даровита дама от Лом. Тя се казва Кристина Василева и рисува откакто се помни … а може би дори и отпреди това - започнала е още на две години, когато повечето от нас едва държат молив...

публикувано на 15.08.25 в 16:30

Избраха новите "Мис и Мистър Северозападна България"

Избраха новите лица на Северозапада за 2025 година. Титлите "Мис" и "Мистър" отидоха при 18-годишната Ралица Кирилова и 28-годишния Силвио Хилмиев. Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България" се проведе преди дни в Лом и беше част от събитията, свързани с фолклорните празници "Поломие". Тазгодишното издание на конкурса мина под надслов "Да се..

публикувано на 15.08.25 в 16:05